بندر انزلی | Bandar Anzali

مشخصات شاخص

کشور: ایران | Iran
جمعیت: ۱۴۶٬۶۶۴
پیش شماره تلفن: ۰۱۳
ساعت:

شرح

بندر انزلی که بخش مرکزی شهرستان انزلی محسوب می‌شود، یکی از شهرستا‌ن‌های زیبای استان گیلان است که مردم آن نیز به زبان گیلکی صحبت می‌کنند. این شهر یکی از قطب‌های ورزشی و از مراکز مهم اقتصادی و گردشگری ایران می‌باشد. همچنین پس از رشت که مرکز استان گیلان است، یکی از متراکم‌ترین شهرهای ایران از نظر تراکم جمعیتی به‌حساب می‌آید. علاوه بر این اولین بندر ایران در سواحل دریای خزر و بزرگترین بندر اقتصادی ایران نیز به‌شمار می‌رود. ایلیا گشت در این مقاله به معرفی این بندر زیبا می‌پردازد.

معرفی بندر انزلی

اولین و تنها نامی که برای این منطقه در تمام تاریخ به‌کار رفته، همان نام انزلی است که وجه تسمیه آن هم به دلیل واقع شدن بین تالاب بین‌المللی انزلی و دریای خزر می‌باشد. تنها در دوران سلطنت خاندان پهلوی از سال 1304 تا 1357 نام آن‌را بندر پهلوی گذاردند. این شهر که صفت پرباران‌ترین شهر ایران را یدک می‌کشد، سالانه به طور متوسط دارای 1829 میلی‌متر بارندگی است. گذشته از این‌ها این بندر به دلیل واقع شدن بین سواحل دریای خزر و تالاب بین‌المللی انزلی، از چند جزیره و شبه و جزیره زیبا، که توسط پل به هم مرتبط شده‌اند تشکیل شده است.  

اقتصاد

از آنجا که این شهر دارای پیشینه‌ای قوی و غنی است، نام آن در خیلی از شهرهای اروپایی شناخته شده می‌باشد. وجود گمرک و ارتباط تجاری بین ایران و تجار خارجی از دیرباز، باعث معروفیت این شهر و شهرت یافتن آن به دروازه اروپا شده بود. علاوه بر تجارت و قطب اقتصادی بودن در منطقه، وجود صنعت پررونق گردشگری نیز سهم به‌سزایی در اقتصاد ناحیه ایفا می‌کند. همچنین صیادی (ماهی‌گیری) ، کشاورزی و برنج‌کاری از مشاغل سنتی مردم این شهر محسوب می‌شوند. 

جغرافیا

این بندر زیبا در غرب استان گیلان واقع شده است. از شمال به سواحل دریای خزر، از شرق به شهرستان رشت، از غرب به شهرستان رضوانشهر و در سمت جنوب خود به شهرستان صومعه‌سرا متصل می‌باشد. ارتفاع آن از سطح دریا نیز منهای 26 متر است. 

آب و هوا

به دلیل واقع شدن بندر انزلی در کرانه دریای خزر آب و هوای این منطقه به شدت شرجی و مرطوب است. تابستان‌های گرم و مرطوب و زمستان‌های ملایم از مشخصه‌های آن است.

هتل‌ها

دیدنی‌ها