اردبیل

Ardebil

مشخصات شاخص

کشور: ایران | Iran
جمعیت: ۵۲۹٬۳۷۴
پیش شماره تلفن: ۰۴۵(۹۸)+
ساعت:

شرح

اردبیل که قبل و نیز پس از اسلام مرکز آذربایجان بوده هم‌اکنون مرکز استان اردبیل در شمال غربی ایران و یکی از کلان‌شهرهای کشور محسوب‌ می‌شود. این شهر نام و آوازه خود را بیشتر مدیون فرقه صفویه و سرحلقه آن شیخ صفی‌الدین اردبیلی است. با این‌حال مقر چند تن از پادشاهان ایران بوده و از این حیث نیز اهمیت ویژه‌ای یافته است. همچنین به‌عنوان یکی از مرتفع‌ترین و سردترین شهرهای کوهستانی کشور شناخته می‌شود. در سفر به این شهر باستانی با ایلیا گشت همراه شوید.

معرفی اردبیل

نام اردبیل نخستین بار در پنج‌هزار سال پیش بر روی لوح‌های گلی سومریان با عنوان آرتاویل در شهر نیپور باستان آورده شده است. این واژه ایرانی که ریشه در اوستا دارد از دو کلمه آرتا به معنی مقدس و ویل به معنی شهر بوده که در کل معنی شهر مقدس را می‌دهد. بسیاری از مورخان اسلامی بنای این شهر را به فیروز پادشاه ساسانی نسبت می‌دهند و نام آن را بادان پیروز نامیده‌اند. همچنین این شهر با ظهور شیخ صفی‌الدین اعتبار ویژه‌ای یافت، به‌طوری‌که در زمان تیمور، دارالارشاد و در زمان سلاطین صفوی با عنوان دارالامان از جایگاه خاصّ سیاسی، اجتماعی و فرهنگی برخوردار گردید.

گردشگری

مجموعه بقعه و مزار شیخ صفی‌الدین اردبیلی از مهم‌ترین اماکن دیدنی آن است. مجموعه بقعه و مزار شیخ امین‌الدین جبرئیل به‌همراه مزار پیران اردبیل نیز از دیگر اماکن تاریخی این شهر می‌باشد. همچنین دریاچه شورابیل، دریاچه نئور، رودخانه بالیقلوچای و جنگل فندق‌لو هم از مناظر طبیعی و توریستی و زیبای این شهر به‌شمار می‌روند.

جغرافیا

این شهر که در ارتفاع 1500 متری از سطح دریا و در دشتی به همین نام گسترده شده است، در میان کوه‌های باغرو (تالش) و سبلان در شمال غرب فلات ایران محصور گشته است. همچنین در نزدیکی مرز جمهوری آذربایجان و در 578 کیلومتری تهران و نیز 219 کیلومتری تبریز قرار گرفته است. 

آب و هوا

این شهر که به‌عنوان یکی از سردترین شهرهای ایران شناخته می‌شود، بین پنج تا هشت ماه از سال را در سرما به سر می‌برد. بارندگی‌های آن نیز در تمام فصول ادامه دارد هرچند که در فصل‌های پاییز و بهار بیشتر است. 

هتل‌ها

دیدنی‌ها