جزیره ی آلانیا

Alanya

مشخصات شاخص

جمعیت: ۱۰۴,۵۷۳ نفر
پیش شماره تلفن: ۹۰۲۴۲+
ساعت:

شرح

شهر زیبای آلانیا، شهری تاریخی در کشور ترکیه است که در فاصله ۱۳۵ کیلومتری شهر آنتالیا قرار گرفته است. آلانیا با سواحل وسیع  و زیبای شنی ، هتل ها و رستورانهای متعدد و طبیعت بکر و زیبا یکی از توریستی‌ترین شهرهای جنوب ترکیه است که در کنار دریای مدیترانه واقع شده است. با ایلیا گشت همراه شوید تا این شهر زیبا را بهتر بشناسید.

معرفی شهر آلانیا

شهر آلانیا در یک شبه جزیرهٔ کوچک در دریای مدیترانه در کنار کوه‌های توروس قرار گرفته و به دلیل موقعیت استراتژیک خود همیشه به عنوان یک دژ مستحکم برای بسیاری از امپراطوری‌های مستقر در این منطقه به شمار رفته است. این شهر بیشترین اهمیت سیاسی خود را در قرون وسطی تحت حکومت سلطان علاءالدین کیقباد که نام شهر از اسم او گرفته شده بدست آورد. بسیاری از نقاط دیدنی و تاریخی این شهر مانند: برج قرمز، کارخانه کشتی‌سازی و قلعه آلانیا آثار بجا مانده از سلطان کیقباد است.
قلعه سلجوقی که به سده ۱۳ میلادی بازمی‌گردد، همچون تاجی بر سر شبه‌جزیره آلانیا قرار دارد و قلعه ۸ ضلعی و تاریخی قلعه‌دختر نیز از مکان‌های دیدنی این شهر زیبای ساحلی است.

تاریخچه

این شهر در گذشته بخشی از امپراتوری ایران بود، سپس تحت سلطه یونانی‌ها و رومی‌ها درآمد و در دوره امپراتوری روم شرقی آن را کوه زیبا می‌نامیدند. علاءالدین کیقباد، پادشاه سلجوقی در سده ۱۳ میلادی نام شهر را به «علائیه» تغییر داد. سرانجام آلانیا در سال ۱۴۷۱ میلادی، به امپراتوری عثمانی پیوست.

آب و هوا

آلانیا دارای آب و هوای معتدل مدیترانه‌ای با تابستان‌های گرم و زمستان‌های بارانی و مرطوب است. این شهر در سواحل دریای مدیترانه قرار داردريا، در این منطقه نیمه گرمسیری بیشتر باران‌ها در طول فصل زمستان می‌بارد و تابستان‌هایی طولانی و گرم و خشک از خود به جا می‌گذارد.

اقتصاد

اقتصاد آلانیا بر پایه دو صنعت گردشگری و کشاورزی استوار است. این شهر بیش از ۳۰۰ هتل و جاذبه‌ گردشگری فوق‌العاده دارد و هر سال در ماه اکتبر میزبان یکی از بزرگترین مسابقات سه گانه (Triatlon) است.
صادرات میوه های موز، آواکادو، پرتقال، آلو، نارنگی، لیمو، گوجه فرنگی و خیار به دیگر شهرهای ترکیه و برخی کشورهای اروپایی از جمله فعالیت‌های اقتصادی این شهر در زمینه کشاورزی است.

هتل‌ها