وادی مجیب اردن

وادی مجیب اردن

شرح

 وادی مجیب یک دره رودخانه در اردن است که وارد دریای مرده 420 متر از زیر سطح دریا می شود. در آخرین عصر یخبندان ، سطح آب دریای مرده به 180 متر پایین تر از سطح دریا رسیده است ، در حدود 240 متر بالاتر از امروز است. این مناطق نواحی تحتانی دره ها را در امتداد سواحل آن ، که به خلیج تبدیل شده اند ، شروع به تجمع رسوبات کرد. با تغییر شرایط آب و هوایی ، در حدود 20،000 سال پیش سطح آب دریاچه کاهش یافته است و مجارهای دوباره ظهور مجدد را با مارن دریاچه مسدود می کند. اکثر قایقها موفق به از بین رفتن پریزهای خود شده و دوره های پایین تر خود را از سر گرفتند. با این حال ، وادی موجیب ، با شکستن شکاف در ماسه سنگ ، محل کار سابق خود را رها کرد. این شکاف باریک به تنگنا یک حوضه زهکشی عظیم با تخلیه عظیم تبدیل شد. در طی سالها ، این شکاف عمیق تر ریخته شد و تنگه وادی مجیب شکل گرفت.

مخزن مجاهد وادی موجیب در منظره کوهستانی در شرق دریای مرده ، در قسمت جنوبی دره اردن ، تقریباً 90 کیلومتری جنوب امان واقع شده است. یک ذخیره 212 کیلومتر مربعی در سال 1987 توسط انجمن سلطنتی برای حفاظت از طبیعت ایجاد شد و از نظر منطقه ای و بین المللی از اهمیت ویژه ای برخوردار است ، به ویژه برای زندگی پرندگان که این ذخیره از آن پشتیبانی می کند. در سال 2011 ، یونسکو اعلام کرد که زیست کره مژب را رزرو کرده است. از کوههای کراک و مادابا در شمال و جنوب امتداد دارد و در بعضی از نقاط به 900 متراز سطح دریا می رسد. این تغییر 1300 متری در ارتفاع ، همراه با جریان آب دره سال از دره از هفت شاخه ، به این معنی است که وادی مجیب از تنوع زیستی باشکوهی برخوردار است که امروز هنوز مورد کاوش و مستند سازی است. این ذخایر شامل کویرهای کوهستانی ، صخره ای و کمیاب و دارای پوشش گیاهی کمیاب حداکثر 800 متر است که صخره ها و دره ها از میان ارتفاعات می گذرد. جریانهای چند ساله و بهار تغذیه شده به سواحل دریای مرده جریان دارند.

بیش از 300 گونه از گیاهان ، 10 گونه گوشتخوار و گونه های متعدد پرندگان دائمی و مهاجر تا این تاریخ ثبت شده است..دسترسی به برخی از مناطق دور افتاده کوه و دره دشوار است ، بنابراین پناهگاه های بی خطر برای گونه های نادر گربه ها ، بزها و سایر حیوانات کوهستانی فراهم می کنند.دامنه های سرزمین کوهستانی بسیار کم پوشش گیاهی است و دارای پوشش گیاهی از نوع استپی در ارتفاعات است. عبور آبهای زیرزمینی در مکانهایی در امتداد ساحل دریای مرده اتفاق می افتد ، به عنوان مثال در چشمه های آب گرم زارا ، که یک تکه مجلل از اقاقیا ، تاماریکس ، ققنوس و نریوم و یک باتلاق کوچک را پشتیبانی می کند. دامنه های کم خطرتر این ذخایر توسط دامداران برای چرای گوسفند و بز استفاده می شود.چشمه های آب گرم حمامات معین در نزدیکی مرزهای ذخیره به شدت برای گردشگری و تفریح ​​استفاده می شود.ارتش اردن اردوگاهی موقت را در جنوب این منطقه دارد.سد موجیب در سال 2004 و در انتهای وادی تکمیل شد ، جایی که جاده مدرن از رودخانه عبور می کند. در نتیجه دریاچه بزرگی شکل گرفته است. امروز ، وادی مجیب توسط هفت شاغل تغذیه می شود.وادی مجیب ، کتاب مقدس کتاب Arnon ، همیشه یک خط مرزی مهم بوده است. براساس پنتاویچ ، روزی مابابیان را از آموریان جدا می كرد .

منبع : ویکی پدیا

 

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک