موزه مردم شناسی تفلیس

Tbilisi Open Air Museum of Ethnographyموزه مردم شناسی تفلیس

معرفی و تصاویر

امروز با ایلیا گشت همراه باشید تا موزه مردم شناسی تفلیس را باهم بررسی کنیم. هر کسی که به هر جایی برود این انتظار را دارد که از جاذبه هایی دیدن کند که در یک کلام، مثال ان را قبلا اصلا ندیده است. حال مقصد سفر می خواهد داخلی باشد و یا خارجی فرقی هم نمی کند؛ یکی از اهداف هر مسافری در هر کدام از سفرهایش این است که از جاذبه هایی دیدن نماید که قطعا تکراری نباشد و متفاوت تر از دیگر چیزهایی باشد که قبلا دیده است.

موزه مردم شناسی تفلیس یکی از جاذبه هایی است که درباره ی تفاوت آن با دیگر جاذبه های شبیه به هم برایتان گفتیم! این موزه کاملا در یک فضای باز برپا شده است و سبکی متفاوت از تمامی موزه هایی که شما تا به حال دیده اید، دارد. از آن جایی که اصلا دور نیست که شما هم مسافر تفلیس باشید، برای این که در سفرتان همراه با تور گرجستان به دیدن یک جاذبه ی خاص تر از دیگر جاذبه هایی که تا به حال دیده اید بروید، پیشنهاد می کنیم که در ادامه با ما در بررسی و معرفی موزه مردم شناسی تفلیس همراه باشید.

موزه ای در فضای باز و با موضوع مردم شناسی!

از ابتدای سرگذشت و افتتاح این موزه که برایتان بگوییم می رسیم به آن جایی که موزه مردم شناسی تفلیس در سال ۱۹۶۶ میلادی در تفلیس و در محیطی بسیار متفاوت تر از دیگر موزه هایی که تا به حال در این کشور افتتاح شده بود، شکل گرفت. البته همین شکل خاص موزه که از آن بیشتر هم در ادامه صحبت خواهیم کرد، مدیون تفکرات موسس آن که یک قوم نگار اهل همین کشور بود، می باشد.

این قوم نگار در یک زمین به مساحت ۵۲ هکتار این موزه را به وجود آورد. از آن جایی که این موزه فضایی متفاوت و بسیار بزرگ دارد، آن را به ۱۴ ناحیه ی مختلف در همین محیط تقسیم کرده اند که در آن ۷۰ خانه ی سنگی به سبکی کاملا روستایی و با شکل شمایلی تاریخی و گرجستانی وظیفه ی نمایش و پذیرش بازدیدکنندگان را بر عهده دارند. در این موزه می توانید از ۸ هزار وسیله ی تاریخی و بسیار قدیمی بازدید نمایید. هدف اصلی در این موزه این است که از فرهنگ و تمدن مردم گرجستان در طول ادوار مختلف دیدن نمایید.

رزرو و خرید اینترنتی بلیط هواپیما تهران تفلیس با بهترین قیمت 

بخش های مختلف موزه مردم شناسی تفلیس

درباره این ۱۴ بخش مختلف در موزه مردم شناسی تفلیس باید این نکته را به شما بگوییم که، هر کدام از این ۱۴ بخش و قسمت از موزه مرتبط به یکی از دوره ها و شکل و نحوه ی زندگی مردم گرجستان است و از اشیای تاریخی و باستانی تا معاصر، در این موزه موجود است. در هر کدام از نواحی این موزه می توانید تا از انواع وسیله های مورد استفاده و یا حتی وسیله های مخصوصی که در این مناطق مورد استفاده ی مردم بومی قرار می گرفته اند را از نزدیک مشاهده نمایید.

خانه هایی که برای نمایش این آثار در موزه مردم شناسی تفلیس از آن ها برای نمایش این آثار منحصر به فرد استفاده شده است، از مصالحی همچون سنگ، چوب و ملات استفاده شده است. شکل سقف این خانه ها به صورتی است که سقف های آن ها کاملا مسطح، تخت و تا حدودی شیب دار است. پلان این خانه ها کاملا از روی طرح خانه های سنتی و قدیمی مردم گرجستان و ساکنین سابق شهر تفلیس برداشته شده است و هیچ چیزی که مغایر با فرهنگ مردم این سرزمین باشد نه در این خانه ها و نه در فضای کلی موزه اصلا وجود ندارد.

از ویژگی های موزه مردم شناسی تفلیس این است که سالن ها و یا به عبارتی دیگر خانه های مختلفی که در این موزه قرار هستند، بسیار طبیعی تزئین و دکور شده اند و محیطشان با فضای یک خانه ی سنتی و معمولی که در آن خانواده زندگی می کند، هیچ فرقی ندارد. برای این که منظورمان را در این رابطه بهتر منتقل کنیم، مثالی برای شما می زنیم.

فرض کنید ساکنین خانه هایی در دوره های مختلف بدون هیچ دلیلی خانه های خودشان را ترک کرده اند بعد از آن ها دیگر نه به خانه ی خود برگشته اند و نه دیگر کسی به خانه ی آن ها آمده است. این خانه ها دقیقا دارای همان ویژگی هایی که همین الان شما در دهن خود آوردید، هستند و تنها وجه تمایزشان این است که پس از سال ها هیچ غبار و خاکی بر روی آن ها ننشسته است.

جاذبه های موزه مردم شناسی تفلیس

شما با گذاشتن وقتی کم اما مفید می توانید که تنها با بازدید از موزه مردم شناسی تفلیس هر آن چه را که باید درباره ی این مردم بدانید را متوجه شوید. در حین بازدید از محیط های مختلف در این موزه می توانید از بسیاری از جاذبه های دیگر هم دیدن نمایید. به طور مثال شما فرصت بازدید از از محوطه ی این موزه که از آن برج مراقبت تفلیس و برج کوهستانی این شهر را دارید.

فضای داخلی این خانه ها و یا به عبارتی دیگر فضای داخلی سالن های مختلف این موزه، کاملا فرش شده و مبله است و وسایل مختلف زندگی دوره های مختلف کاملا به شکل یک خانه که به صورت طبیعی چیده و تزئین شده است. یکی از نکات جالبی که در این موزه وجود دارد و باعث تمایز آن شده این است که هیچ کدام از این خانه ها و یا به عبارتی دیگر سالن ها، دارای یک وسیله ی مشترک و تکراری در خود نیستند و همگی با هم متفاوت هستند.

درباره ی موزه ی مردم شناسی در فضای باز تفلیس باید این را بگوییم که این موزه تا سال های سال پس از تاسیس و افتتاحش به صورت کاملا مستقل فعالیت می کرد و اصلا بازدید از آن به شکل و صورت فعلی و به این صورت فراگیر نبوده است.

این موزه ی جذاب و دیدنی در گرجستان در واپسین روزهای پایانی سال ۲۰۰۴ میلادی و درست در زمانی که موزه ی ملی تفلیس افتتاح شد، به عنوان یکی از موزه هایی که در زیر مجموعه ی این موزه فعالیت می کند؛ قرار گرفت و از آن زمان به بعد نامش بسیار بیش از قبل در محافل فرهنگی و تاریخی مختلف برده شد و کم کم مردم برای بازدید از آن مشتاق شدند.

در اطراف محیط موزه مردم شناسی تفلیس می توانید از محلی بازدید کنید که با توجه به سنگ قبرهای قدیمی آن می توان این نتیجه را گرفت که در این محوطه قبلا یک قبرستان کوچک و محلی هم وجود داشته است. این سنگ قبرها دارای طراحی هایی بسیار زیبا و خاص هستند و از قدمت بسیار زیادی برخوردار می باشند و خود یکی از جاذبه های موجود در این موزه هستند. همانطور که بارها اشاره کردیم این موزه در فضای باز قرار گرفته است و به همین خاطر می توان گفت که مسئولین شهر تفلیس امکانات بسیار زیادی را از خیلی از جهات در طول دوره های مختلف به این موزه اختصاص داده اند.

 ایلیا گشت معتبرترین سامانه ارائه دهنده تورهای داخلی و خارجی با بهترین قیمت

راه های دسترسی به موزه مردم شناسی تفلیس

برای این که از موزه مردم شناسی تفلیس بازدید کنید می توانید ۶ روز در هفته از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۸ عصر زمان دارید. توجه کنید که این موزه در روزهای دوشنبه تعطیل است و امکان بازدید از آن وجود ندارد. این موزه در حاشیه ی شهر قرار گرفته است. برای رفتن و رسیدن به این موزه باید حتما مقداری از مسافت رسیدن به آن را با اتوبوس طی نمایید و مقداری دیگر را به صورت پیاده بروید تا در نهایت به این موزه برسید.

در سر راه شما برای رسیدن به این موزه، مسیری کامل سر سبز و زیبا قرار گرفته است. این موطزه کاملا پولی است و بزرگسالان برای ورود به آن باید ۱٫۵ لاری (واحد پول گرجستان) بپردازند. بازدید از این موزه برای کودکان زیر ۶ سال کاملا رایگان است.

آدرس موزه مردم شناسی تفلیس: Turtle Lake Street, T’bilisi, Georgia

مشخصات

موقعیت جغرافیایی

فاصله تا مراکز نزدیک
    نشانی :