موزه تخت جمشید شیراز

Persepolis Museumموزه تخت جمشید شیراز

معرفی و تصاویر

شیراز شهر زیبایی ها است و می توان لذت وصف ناپذیر و حس عطر خوشایند بهارنارنج ها را بزرگترین ارمغان این شهر دانست. این شهر هم به لحاظ فرهنگ و تمدن، آب و هوا و جاذبه های طبیعی و تاریخی سر آمد شهر های ایران است. مسافران می توانند انگیزه های متفاوتی برای سفر داشته باشند ولی خالی از لطف نیست که مهمترین و جذاب ترین جاذبه های این شهر را بشناسید و آنها را از نزدیک ببینید. یکی از جاذبه های تاریخی آن موزه تخت جمشید شیراز می باشد که به واسطه ساروج قرمزی که در کف آن به کار رفته، به رنگ قرمز درآمده است.

خرید آنلاین تور شیراز با بهترین قیمت در ایلیا گشت!

موزه تخت جمشید شیراز

موزه تخت جمشید شیراز مشرف به حیاطی است که در سمت شرق آن، کاخ سه دروازه و در سمت غرب آن، خزانه قرار دارد. در شمال آن، در روزگاران گذشته بناهای خشتی قرار داشتند که احتمالا محل اقامت خدمتکاران کاخ های خصوصی بودند. در این موزه می‌ توان پای مجسمه مرمر و بخشی از پرده سوخته کشف شده در تخت جمشید را مشاهده کرد. ساختمان موزه تخت جمشید شیراز قدیمی‌ ترین بنای ایران است که بازسازی شده و به موزه اختصاص یافته‌ است.

این بنا یکی از مجموعه کاخ‌ های تخت جمشید شیراز است که حدود 2500 سال پیش توسط سلسله هخامنشی بنا شد. شالوده ساختمان بر سنگ کوه بنا شده و کف تالار با ساروجی قرمز رنگ مفروش شده است به همین دلیل فضای داخلی این موزه را نیز به رنگ قرمز ساخته اند.

مدیر مجموعه تخت جمشید درباره رنگ قرمز به کار رفته در موزه گفت: این رنگ به دلیل وجود ساروج قرمز در کف موزه است که در دوره هرتسفلد از آن برای ساخت موزه استفاده شده و رنگی است که در دوره هخامنشی از آن استفاده می کرده اند.

ررزو آنلاین لوکس ترین هتل های شیراز با بهترین قیمت در ایلیا گشت!

معماری موزه تخت جمشید شیراز

در سال 1311، پروفسور هرتسفلد با توجه به تصاویری که از معماری کاخ ملکه موجود بود، تصمیم به مرمت این بنا گرفت. بیشترین آثاری که در این موزه به نمایش گذاشته شده از مجموعه تخت جمشید کشف شده است. در این موزه می توان نمونه بست آهنی به کار رفته در سنگ ها را که مربوط به دوره هخامنشی است مشاهده کرد همچنین در این موزه دو مجسمه زن هم در میان اشیا دیده می شود که اگرچه متعلق به دوره مصر باستان است اما محل اکتشاف آن تخت جمشید است.

همچنین توپی چرخ ارابه و دهانه اسب مفرغی و ریتون های سفالین را در این موزه به نمایش گذاشته شده است. لوحه های گلی، سرستون ها و پایه های ستون های سنگی، کتیبه ای سنگی از خشایارشا، سینی ها و ظروف مرمر، برخی زینت آلات طلایی، یک مجسمهٔ سنگی از چهرهٔ یک انسان و … از جمله اشیای موجود در این موزه می باشند. اشیای موجود در موزه تخت جمشید شیراز به سه قسمت مجزا تقسیم می شوند. در تالاری ظروف و اشیای قدیمی دوره های قبل از تاریخ هخامنشیان نگهداری می شود.

طرح هایی نیز از روی برخی نقش برجسته های معروف، قالب گیری و بر روی دیوار قرار گرفته است. عمده ترين بخش اين موزه را آثار و اشيايی تشكيل می دهند كه در هنگام خاک برداری از صفه تخت جمشيد به دست آمده اند. آثار دوره اسلامی حاصل حفاری های انجام شده در شهر باستانی استخر است. موزه تخت جمشيد وابسته به سازمان ميراث فرهنگی كشور می باشد.

مشخصات

موقعیت جغرافیایی

فاصله تا مراکز نزدیک
    نشانی :

    ایران، استان فارس، مرودشت، اا کیلومتری شمال شرق مرودشت، مجموعه تاریخی باستانی تخت جمشید