قبرستان وادی السلام نجف

Najaf Wadi AlSalaam Aemiterio قبرستان وادی السلام نجف

معرفی و تصاویر

قبرستان وادی السلام، بزرگترین قبرستان جهان بوده و در شهر نجف عراق قرار دارد. مساحت قبرستان وادی السلام در حدود 1486 هکتار بوده و از 1400 سال قبل تاکنون برای مردم نجف شناخته شده محسوب می شود.قبرستان وادی السلام یکی از مکان های مقدس نجف است که در آن هزاران نفر به خاک سپرده شده اند از جمله قبر تعدادی از پیامبران و بسیاری از سادات،صالحان و بزرگان دین نیز در آن است.این قبرستان قدیمی و تاریخی در شمال شرقی شهر نجف اشرف واقع است و بیست کیلومتر مربع مساحت دارد. قدمت آن به بیش از هزار سال می رسد و بسیاری از قبرهای آن دارای بقعه و گنبد است.

وادی السلام یک قبرستان اسلامی واقع در شهر نجف محل دفن بیش از 5 میلیون نفر از ساکنین نجف اشرف در عراق است که هنوز هم گنجایش بالایی برای پذیرفتن داراست. مساحت این قبرستان 1485 هکتار است. قبرستان وادی السلام که در شمال شهر نجف و حرم مطهر امیر المومنین(ع ) قرار گرفته مرقد پیامبران حضرت "هود "(ع) ،حضرت "صالح " (ع) مقام امام زمان (عج ) و آرامگاه شخصیت های بزرگ شیعه را در خود جای داده است.

تاریخ پیدایش این قبرستان به پیش از زمان بوجود آمدن شهر نجف بر می گردد و پیشینه و فضائلش فراتر از حد است. بنابه فرمایشات امیر المومنین و امام صادق (ع ) در این سرزمین ارواح مومنین دسته دسته با یکدیگر صحبت می کنند و هر مومنی در هر جایی از زمین بمیرد خداوند روحش را به وادی السلام می برد. در قبرستان وادی السلام مکانی است یا حیاطی کوچک که در گوشه آن دو شبستان به نامهای مقام امام زمان (عج ) و مقام امام صادق در کنار هم قراردارند .

راز و رمزهای قبرستان وادی اسلام نجف

مقام هود و صالح در وادی السلام 

از مقابر معلوم و مقام های مشهور در نجف اشرف مقام هود و صالح می باشد که در اوایل قبرستان وادی السلام قرار دارد. کسی که از باب طوسی وارد وادی السلام می شود، چند قدمی که پیش می رود گنبد سبز زیبایی را در سمت راست راه خود می بیند که بر طاق آن نوشته شده: <مقام هود و صالح>. اولین سایبانی که بر فراز قبور مطهر حضرات هود و صالح ساخته شد، به فرمان سید بحرالعلوم (متوفای 1212 ه .ق) بود؛ چنان که نخستین ضریح چوبی نیز توسط ایشان تهیه و نصب گردید. آن گاه یکی از افراد خیّر گنبد آن را با کاشی تزیین نمود.

به سال 1333 ه .ق هنگامی که نیروهای انگلیسی به مدت 40 روز نجف اشرف را محاصره کردند، قبور مطهر حضرات هود و صالح را همانند بسیاری از اماکن مقدسه ویران کردند و سنگ ارزشمندی را که در آن با خط کوفی <مقام هود و صالح> حک شده بود، به غارت بردند و آن جا را به تلّی از سنگ و آجر مبدّل ساختند.

گفته می شود که مقام هود و صالح قبلاً در قسمت دیگری از قبرستان وادی السلام اشتهار داشت، ولی سید بحرالعلوم این جا را به عنوان <مقام هود و صالح> اعلام کرد و دستور داد گنبد و بارگاهی بر فراز آن ساخته شود و تولیت آن را با <محمدعلی قسام> جد اعلای تیرهِ <آل قسام> قرار داد و برخی از زمین های زراعتی ناحیهِ <کفل> را برای آن جا وقف نمود.

رزرو آنلاین تور کربلا با بهترین امکانات در ایلیا گشت 

پس از رفع محاصره، بنای فعلی به سال 1337 ه .ق در همان نقطه ای که سید بحرالعلوم تعیین کرده بود، بنیاد گردید. در ضمن وصایای امیرمؤ منان(ع) آمده است: فَادفِنُونی فی هذَا الظهرِ فی قَبرِ اخَوَیّ هُودٍ وَصالِح. مرا در همین پشت - نجف - در قبر دو برادرم هود و صالح دفن کنید.

آن چه مسلّم است این است که مولای متقیان در کنار قبر آدم و نوح(ع) دفن شده است. چنان که امام صادق(ع) به آن تصریح فرموده و زیارتنامهِ مخصوصی برای آن ها در حرم امیرمؤ منان(ع) بیان فرموده و برای هر یک از آن ها دو رکعت نماز زیارت مقرر فرموده است. در طول قرون و اعصار سه قبر در داخل ضریح مقدس امیرمؤ منان(ع) جدا از یکدیگر ظاهر و مشخص بوده، چنان که ابن بطوطه و برخی دیگر از جهانگردان آن را مشاهده نموده اند. روی این بیان، آن چه در وصیّت مولای متقیان <هود و صالح> به جای <آدم و نوح> آمده، احتمالاً از باب تقیه و به منظور اخفای محل قبر می باشد.

در روایات مربوط به خروج سفیانی نیز از مقام هود(ع) نامی به میان آمده است: سفیانی یک سپاه 130000 نفری به سوی کوفه گسیل می دارد، در <رَوحا> و <فارُق> فرود می آیند، سپس 60000 از آن ها حرکت کرده، در نخیله، در محل قبر هود(ع) فرود می آیند و در روز عید تهاجم خود را آغاز می کنند. در نقلی دیگر تعداد آن ها 80000 نفر آمده است.

اهمیت قبرستان وادی السلام نجف برای شیعیان

قبرستان وادی السلام در عهد امیر مؤمنان(ع)

در احادیث فراوان آمده است که امیرمؤ منان(ع) در دوران اقامتش در کوفه به پشت کوفه تشریف می برد، در وادی السلام توقف می کرد و ساعت ها به راز و نیاز می پرداخت.گاهی همراهان خسته می شدند، ولی حضرت هم چنان سرِ پا می ایستاد و مشغول مناجات بود، رخصت می طلبیدند که جامه ای پهن کنند تا مدتی استراحت فرماید، ولی قبول نمی کرد.

نخستین کسی که در قبرستان وادی السلام از اصحاب مدفون شد خباب بن ارت متوفای 37 ه .ق بود که از سابقین دراسلام بود و ششمین فردی بود که اسلام را پذیرفت. وی در جنگ بدر شرکت داشت، در جنگ های صفین و نهروان نیز در خدمت امیرمؤ منان بود. در دوران خلافت امیرمؤ منان(ع) در کوفه در گذشت، مولای متقیان بر پیکرش نماز خواند، در کنار قبرش حضور یافت و برایش طلب مغفرت نمود.

هنگامی که به حالت احتضار در آمد وصیت کرد که او را در پشت کوفه دفن کنند، پس او را در <ثویّه> در نزدیکی مسجد حنانه دفن کردند، سپس افراد دیگری چون: سهل بن حنیف، رُشید هَجَری، عبداللّه بن یقطر، جویریه بن مسهر عبدی، کمیل بن زیاد، عبدالملک لخمی و عبیداللّه بن ابی اوفی در همان قطعه مدفون شدند، که قبر هیچ کدام به طور مشخص معلوم نیست، فقط اخیراً برای کمیل بن زیاد گنبد و بارگاهی ساخته شده است.

خرید بلیط هواپیما تهران نجف ,لحظه آخری

قدمت قبرستان وادی السلام 

دفن شدن حضرت آدم(ع) در سرزمین مقدس نجف اشرف گواه روشنی بر قدمت این سرزمین می باشد و در احادیث فراوانی به آن اشاره شده، از جمله حدیث بسیار طولانی امام باقر(ع) در مورد تأ سیس کعبهِ معظم می باشد که از قداست خاص این سرزمین حکایت می کند. امام باقر(ع) در این حدیث نورانی، از تأ سیس کعبه در عهد حضرت آدم ابوالبشر توسط جبرئیل(ع) به تفصیل سخن گفته، در پایان می فرماید:

خداوند به جبرئیل امین امر فرمود که چهار سنگ از چهار نقطهِ جهان برداشته، در چهار رکن کعبه قرار دهد:

  • سنگی از کوه صفا
  • سنگی از کوه مروه
  • سنگی از طور سینا
  • سنگی از <جبل السلام> و آن ظهر کوفه است.

در این جا منظور از <جبل السلام> همان وادی السلام است و یا نجف اشرف که شامل قبرستان وادی السلام است.

از این حدیث رابطهِ خاص کعبه و مولود کعبه نیز استفاده می شود. اگر ولادت با سعادت امیرمؤ منان در داخل کعبه مایهِ شرف و قداست کعبه شده، چنان که امام صادق(ع) به آن تصریح کرده، در زیارت مأ ثور می فرماید: <اَلسلامُ عَلَیکَ یا مَن شُرِّفَت بِهِ مَکه`ُ وَمِنی؛ سلام بر تو ای امیرمؤ منان، که مکّه و منی از تو شرف و آبرو پیدا کرد>،خاک و گل آن نیز از سنگ حرم امیرالمؤ منین به عزت و آبرو رسیده است.

قبرستان مقدس وادی السلام نجف

ویژگی های قبرستان وادی السلام

مرحوم دیلمی در ارشاد می فرماید: از ویژگی های تربت امیرالمؤ منین(ع) این است که از کسانی که در آن سرزمین دفن شوند عذاب قبر و سؤ ال نکیر و منکر برداشته می شود، چنان که در روایات صحیح به آن تصریح شده است. برای همین است که بسیاری از بزرگان وصیت می کردند که جنازه شان را به نجف اشرف منتقل کنند و در جوار حرم ملکوتی امیرمؤ منان، در بهشت روی زمین < قبرستان وادی السلام > به خاک بسپارند. تعداد کسانی را که در طول چهارده قرن در این سرزمین مقدس به خاک سپرده شده اند، جز خداوند منان نمی داند.

گذشته از سفرنامه های جهانگردان، در گزارش های محرمانهِ بریتانیا نیز از رقم بالای جنازه هایی که به جهت قداست مکان از ممالک مختلف جهان با امکانات محدود آن زمان به قبرستان وادی السلام آورده می شد، گفت وگو شده است. مرحوم دیلمی از برخی از صلحای نجف اشرف نقل کرده که در عالم روِ یا دیده است از هر قبری که در آن سرزمین وجود دارد، ریسمانی بیرون آمده به گنبد مولای متقیان گره خورده است. سپس اضافه می کند که از ویژگی های این سرزمین مقدس این است که ارواح همهِ مؤ منان به سوی آن گسیل می شوند.