قصر میسور هند

قصر میسور هند، دومین بنای تاریخی پربازدید هند

شرح

هندوستان سرزمین قصرهای زیبا، ‌شهرهای پرازدحام و طبیعت خیره‌کننده و سحرانگیز مملو از کوه، دریاچه و حیوانات عجیب است. طراحی پیچیده و نفس‌گیر قصرها و معابد این کشور و همین‌طور مناظر طبیعی بدیع و منحصربه‌فرد آن باعث بهت و تحسین بیننده می‌شوند و به‌ ندرت مشابه آن‌ها را می‌توان در کشورهای غربی دید.  قصر میسور هند ، قصری تاریخی در شهر میسور کارناتاکا، جنوب هند است.

قصر میسور هند (Mysore Palace) را امروز در ایلیاگشت بررسی میکنیم. میسور یا شهر قصرهای باشکوه هند در ایالت کارناتاکا که شکوه و عظمت قصرهای این شهر، آن‌را به درخشان‌ترین نگین شهرهای کارناتاکا تبدیل کرده است. میسور که سالانه میزبان شمار بسیاری گردشگر و توریست از سراسر دنیا و حتی در داخل هند است، با داشتن هفت قصر مجلل و باشکوه، نام زیباترین شهر ایالت کارناتاکا را یدک می‌کشد. تاج محل را همه می شناسیم و می دانیم که یکی از مشهورترین بناهای هند است. با این حال، در شهر میسور هند قصری وجود دارد که از نظر معماری و زیبایی اگر از تاج محل بهتر نباشد دست کمی هم از آن ندارد.

دمای هوا در میسور

دمای هوا در میسور به ندرت تغییرات قابل ملاحظه‌ای دارد و در بیشتر ماههای سال مشابه هوای بهار در ایران را دارا ست. قصر برای بازدیدکنندگان باز است و روزانه تورها مردم را به داخل این کاخ هدایت می کنند. شهر میسور دارای مناطق دیدنی زیادی است که عموماً جنبه تاریخی و طبیعی دارد و به همین خاطر در کتب محلی آنرا شهر «باغها و قصرها» می‌نامند. این شهر یکی از مراکز مهم توریستی ایالت کارناتاکا به حساب می‌آید و در ایام جشن‌های داسارا از مراکز مهم گردشگری هند است. 

آشنایی با قصر میسور هند

اولین اقامتگاه و مقر رسمی وودیارها

قصر میسور هند اولین اقامتگاه و مقر رسمی وودیارها، حاکمان میسور، خانواده ی سلطنتی میسور است که از سال 1399 تا 1950 بر دولت پادشاهی هند حکومت کردند. قصر میسور هند دارای دو تالار درباری (تالار جلسات تشریفاتی دربار سلطنتی) بوده و مجموعه ای از حیاط ها، باغها، ساختمانها در آن قرار دارند. این کاخ در منطقه ی مرکزی فضای داخلی میسور، رو به تپه های چاموندی به سمت شرق، واقع شده است. میسور معمولا، شهر کاخها اطلاق می شود. حدودا 7 کاخ شامل این ها وجود دارند، هرچند، قصر میسور هند  به طور خاص اشاره به کاخ درون قلعه قدیمی می شود.

در واقع، قصر میسور پس از تاج محل پربازدیدترین بنای تاریخی در هند به شمار می رود و گردشگران داخلی و خارجی برای دیدن این قصر زیبا به میسور هند سفر می کنند. این قصر باشکوه با زیبایی خیره کننده ای که دارد محل اقامت خاندان سلطنتی بوده است و مقر پادشاهی میسور به شمار می رفته است.

کاخ میسور که بدست مهاراجه راجارشی،  مقام بلند کریشناراجندار وادیار چهارم، ساخته شد، اکنون یکی از جاذبه های گردشگری معروف در هند، بعد از تاج محل، با بیش از 6 میلیون بازدیدکننده در هر سال می باشد. ساختمان سه طبقه از سنگ گرانیت مرغوب خاکستری و گنبد هایی از مرمر قرمز نمایی از طاق هایی وسیع دارد که با ستون های بلندی حمایت می شوند. این قصر دو سالن اجتماعات عظیم به نام دوربار  و 18 معبد را خود دارد. نمای داخلی پر زرق و برق این قصر که شامل شیشه های رنگی، آینه ها، در هایی از چوب تراشیده، کف های موزاییک و باغچه ی گسترده ای که دور تا دور قصر را گرفته.

ویژگی های قصر میسور هند

شهر میسور در ایالت کارناتاکا قرار دارد و به شهر قصرها مشهور است ، دومین بنای تاریخی پربازدید هند است. در واقع، در میسور ۷ قصر وجود دارد که قصر میسور بی نظیرترین و باشکوه ترین آن ها به شمار می رود. این قصر که به نام قصر آمبا هم شناخته می شود محل اقامت پادشاه و خانواده اش بوده است و هنوز هم اقامتگاه رسمی آن ها به شمار می رود. قصر میسور فعلی در سال ۱۹۱۲ و برای  بیست و چهارمین پادشاه دودمان وادیار (Wodeyar Dynasty) ساخته شده است و یکی از زیباترین و بزرگ ترین قصرهای هند به حساب می آید.

مهماری منحصر به فرد قصر میسور هند

کار ساخت قصر میسور توسط مهاراجه کریشناراجا وادیار چهارم مدیریت شد. این قصر سپس توسط پسرش، آخرین مهاراجه میسور گسترش پیدا کرد. نمای بیرونی قصر ترکیبی از سبک های معماری هندی، اسلامی، راجپوت و گوتیک است که با هماهنگی و هارمونی بسیار زیبایی با یکدیگر ترکیب شده اند و تپه های چاموندی در ضلع شرقی آن قرار گرفته اند.قصر میسور یکی از مشهورترین و زیباترین قصرهای هند است و بعد از تاج محل، بیشترین بازدید گردشگران داخلی و خارجی را به خود اختصاص داده است.

قصر میسور در سال های اخیر مورد بازسازی و نوسازی قرار گرفته است و نورپردازی های زیبایی به آن اضافه شده که در طول شب شکوه خیره کننده ای دارند.

قصیر میسور دومین بنای تاریخی پربازدید هند

تاریخچه ساخت قصر میسور هند

دومین بنای تاریخی پربازدید هند تاریخی بسیار غنی و پرفراز و نشیب دارد. این مکان از سال ۱۳۵۰ تا ۱۹۵۰ و به مدت ۶۰۰ سال محل اقامت و زندگی خاندان سلطنتی بوده است. در این دوران قصر میسور ساخته شد و بارها مورد بازسازی قرار گرفت. در سال ۱۸۹۷ پادشاه آن زمان میسور به نام کریشنا راجندرا وادیار چهارم تصمیم گرفت قصری جدید در این مکان بسازد. چون قصر قدیمی که از چوب ساخته شده بود در آتش سوزی مهیبی از بین رفته بود.

یک معمار انگلیسی به نام لرد هنری اروین مسئولیت ساخت و جایگزین کردن قصر جدید را بر عهده گرفت. ساخت قصر جدید در سال ۱۹۱۲ کامل شد و در آن زمان هزینه ای بالغ بر ۴۱ میلیون روپیه صرف تکمیل آن شد.زمان ساخت اولیه بنا به قرن 14 باز میگردد البته تا کنون چندین بار تخریب و بازسازی شده است. در این قصر میتوانید علاوه بر اماکن مذهبی مجسمه ها و نقاشی هایی ببینید که مربوط به دوران مختلف هستند. همچنین اشیای تاریخی مثل سلاح های مرگبار مهاراجه که بیش از 700 سال قدمت دارند. مثل نیزه، شمشیر، تپانچه، و کمان. شاید شگفت آورترین شیء این مجموعه زین چوبی فیل باشد که با 84 کیلوگرم طلا تزیین شده است.

معمولا هندو ها روی هر چیزی تزیین و نقاشی به جای می گذارند و این زین هم جزو آنهاست. قصر تاریخی میسور در کشور هند به عنوان یکی از قصرهای زیبای دنیا در این کشور همه ساله مورد استقبال گردشگران زیادی از سراسر دنیا قرار می گیرد که البته شهر میسور به خاطر طبیعت سرسبز و آن می‌باشد که به همین خاطر مناظر و مناطق دیدنی زیادی را در خود جای داده‌است.

تاریخچه قصر میسور هند

در سال ۱۹۴۰ بازسازی های عمده ای در قصر انجام شد که شامل سالن بار عام هم می شود. نوادگان خاندان سلطنتی همچنان در بخشی از قصر میسور زندگی می کنند، با این حال بخش عمده قصر در اختیار دولت قرار دارد و به جاذبه تاریخی و موزه تبدیل شده است. قصر میسور یکی از مشهورترین و شناخته شده ترین جاذبه های گردشگری هند به شمار می رود و سالانه بیش از ۶ میلیون گردشگر از آن دیدن می کنند.

معماری قصر میسور هند

معماری قصر میسور به دلیل سبک ایندو ساراسنیک (Indo-Saracenic) زیبایی که دارد مشهور است. این سبک ترکیبی از سبک های معماری هندی، اسلامی، راجپوت و گوتیک است. سبک معماری ایندو ساراسنیک جنبشی نوآورانه در معماری بود که توسط معماران بریتانیایی در قرن نوزدهم به وجود آمد. در این سبک، المان های هندی و اسلامی با سبک های معماری نئوکلاسیک و گوتیک در هم آمیخته می شوند.

ویژگی های قصر میسور هند

قصر میسور ساختمانی سه طبقه است که گنبدی مرمرین دارد و برجی ۵ طبقه به ارتفاع ۴۴ متر در کنار آن قرار دارد. همچنین باغی بزرگ و سرسبز اطراف قصر را دربرگرفته است. وقتی می خواهید وارد قصر میسور شوید ابتدا از عمارت Gombe Thotti یا پاویون عروسک ها عبور می کنید. در این قسمت صدها عروسک با لباس های سنتی هند و منطقه و فیل های چوبی قرار دارند و فرهنگ و تاریخ دوره های مختلف هند را به خوبی نمایش می دهند. شعار اصلی پادشاه با مضمون «هیچ وقت مرعوب نشو!» به خط سانسکریت روی دروازه ورودی قصر نوشته شده است.

جاذبه های قصر میسور هند

سالن خصوصی یا آبماویلاسا (Ambavilasa) سالنی بسیار اشرافی و مجلل است که درهای ورودی اش از چوب بلسان بنفش یا رزوود ساخته شده اند. پادشاه روزگاری از این سالن خصوصی برای ملاقات با وزرا و مشاورانش استفاده می کرده است. دربار شاه یا دیوان عام (Diwan-I-Am) نیز سالنی بسیار فراخ و وسیع است که قبلا برای اعلان ها و جلسات عمومی استفاده می شده است. تختی سلطنتی در سالن دیوان عام وجود دارد که تنها در طول برگزاری جشن های داسارا در معرض نمایش عموم قرار می گرفته است و شاهکاری هنری حاصل صنعتگران هنرمند است که با روکشی از طلا پوشانده شده است.

سالن عروسی یا کالیان مانداپا (Kalyan Mandapa) یکی دیگر از سالن های بسیار بزرگ و باابهت قصر میسور است که به صورت هشت ضلعی ساخته شده است. سقف این سالن شیشه ای و کاشی های کف هم صیقلی هستند و سالنی پرتلالو و درخشان برای برگزاری مراسم و جشن های سلطنتی به وجود آورده بودند.

منبع: holidify.com

 

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک