هرم بزرگ جیزه

The Great Pyramid of Gizaهرم بزرگ جیزه

معرفی و تصاویر

هرم بزرگ جیزه قدیمی ترین و بزرگترین هرم در میان سه هرم در مجتمع هرمی جیزه است که هم مرز با الجیزه امروزی مصر است. این هرم از قدیمی ترین هفت عجایب جهان باستان است و تنها موردی است که تا حد زیادی دست نخورده باقی مانده است. هرم بزرگ جیزه، یکی از بزرگترین عجایب معماری و تاریخی جهان، در قلب صحرای جیزه در مصر قرار دارد. این ساختمان باستانی که به عنوان "هرم خوفو" نیز شناخته می‌شود، نمادی از هنر و دانش معماری دوران باستانی مصر است. ساخت این هرم در زمان فرعون خوفو در دوره چهارم سلسله فرعونان عهد باستان آغاز شد و تا حدود سال ۲۵۶۰ قبل از میلاد به پایان رسید.

بهترین قیمت رزرو بلیط هواپیما چارتر و سیستمی با پشتیبانی 24 ساعته

ساخت هرم بزرگ جیزه

تاریخچه ساخت هرم بزرگ جیزه به دوران باستانی مصر باز می‌گردد، زمانی که فرعون خوفو تصمیم به ساخت یک بنای ابدی برای خود گرفت. با توجه به عظمت و اهمیت فرهنگی و مذهبی این ساختمان، مردم مصر از تمام توان و منابع خود برای احداث آن استفاده کردند. از آن زمان تاکنون، هرم بزرگ جیزه نمادی از ثروت و قدرت فرعونان و نمایانگر تکنولوژی و دانش معماری پیشرفته آن دوران است.

براساس علامت گذاری در یک محوطه داخلی که به فرعون Khufu چهارم سلسله مصر اشاره می کند، برخی باستان شناسان بر این باورند که این هرم  به عنوان مقبره در طی یک دوره 10 تا 20 ساله ساخته شد و در حدود 2560 سال پیش از میلاد به پایان رسید. در ابتدا با ایستادن در 146.5 متر، هرم بزرگ بلندترین سازه دست ساز بشر در جهان برای بیش از 3800 سال بود تا اینکه کلیسای جامع لینکلن در سال 1311 میلادی به پایان رسید.

در اصل ، هرم بزرگ توسط سنگ هایی ساخته شده از سنگ آهک پوشانده شده بود که یک سطح بیرونی صاف را تشکیل می دادند. آنچه امروزه مشاهده می شود ساختار اصلی هسته ای است. برخی از سنگ های پوششی که زمانی سازه را پوشانده اند را هنوز هم می توان در اطراف پایه مشاهده کرد. نظریه های علمی و جایگزینی متفاوتی در مورد تکنیک های ساخت و ساز هرم بزرگ وجود داشته است. بیشتر فرضیه های ساختاری پذیرفته شده مبتنی بر این عقیده هستند که با حرکت سنگ های عظیم از یک معدن و کشیدن و بلند کردن آنها به محل ساخته شده است.

فضای داخلی هرم بزرگ جیزه

در داخل هرم بزرگ، سه اتاق شناخته شده وجود دارد. محفظه در که بر روی آن هرم ساخته شده و ناتمام مانده است، بریده می شود. اتاق ملکه و اتاق کینگ در ساختار هرمی بالاتر قرار دارد. قسمت اصلی مجموعه جیزه مجموعه ای از ساختمان ها است که شامل دو معبد خمپاره به افتخار خوگو ، سه هرم کوچکتر برای همسران خووگو ، یک هرم “ماهواره ای” حتی کوچکتر، جاده ای برافراشته شده که دو معبد و مقبره های ماستبا کوچک را برای اشراف اطراف هرم متصل می کند.

متخصصان گوست بر این باورند که این هرم به عنوان مقبره ای برای فرعون خوفو چهارم سلسله مصر طی یک دوره 20ساله ساخته شده است. تصور می شود که در زمان ساخت و ساز هرم بزرگ در ابتدا ارتفاع حبه سلطنتی مصر 146.5 متر بلند بود، اما با فرسایش و نبود هرم آن، ارتفاع فعلی آن 138.8 متر است. طول هر پایه 440 متر ، 230.4 متر طول داشت. جرم هرم 5.9 میلیون تن تخمین زده می شود. حجم ، از جمله تپه داخلی ، تقریباً 2،500،000 متر مکعب است.

اولین اندازه گیری های دقیق این هرم توسط مصنوعی مصری سر فلیندرز پتری در سال 1880-82 انجام شد و به عنوان اهرام و معابد گیزه منتشر شد. تقریباً همه گزارش ها بر اساس اندازه گیری های وی است. بسیاری از سنگ های محفظه ای و بلوک های محفظه داخلی هرم بزرگ با دقت بسیار بالایی در کنار هم قرار گرفته اند. بر اساس اندازه گیری های انجام شده بر روی سنگهای پوشش دهنده شمال شرقی ، میانگین باز شدن اتصالات فقط 0.5 میلی متر عرض دارد. این هرم به مدت بیش از 3 هزار و 800 سال بلندترین سازه دست ساز بشر در جهان باقی مانده است.

رزرو تور اروپا با امکان اقامت در بهترین هتل ها + پرواز مستقیم ⭐

معماری شگفت‌انگیز هرم بزرگ جیزه

معماری شگفت‌انگیز هرم بزرگ جیزه برای محققان و مورخان همواره موضوع مطالعاتی جذاب بوده است. ساختمان اصلی از بلوک‌های سنگی سنگین تشکیل شده است که به دقت بالایی در هنگام قطع و حمل و نقل آنها به محل ساختمان چیده شده‌اند. هنوز هم راز اینکه چگونه مصریان با دانش و تکنولوژی محدود آن دوران، موفق به احداث چنین ساختمانی شدند، برای محققان به چالش است.

علاوه بر این، هرم بزرگ جیزه یکی از جاذبه‌های گردشگری برجسته در مصر است. هر سال میلیون‌ ها گردشگر از سراسر جهان به این مکان معروف می‌آیند تا با نزدیک‌ ترین نگاه ممکن به این اثر باستانی زیبا و حیرت‌انگیز آشنا شوند. بازدید از هرم بزرگ جیزه فرصتی منحصر به فرد برای شناخت نزدیک‌تر از تاریخ و فرهنگ باستانی مصر است.

به عنوان یک نماد از ثروت و فرهنگ باستانی مصر، هرم بزرگ جیزه همچنان از اهمیت بسیاری برخوردار است و هرگز از دست افتاده‌اند. این بنا تاکنون مورد توجه محققان و بازدیدکنندگان قرار گرفته و از زیبایی و ابهاماتی که در آن نهفته است، همواره برای همه علاقه‌مندان به تاریخ و فرهنگ باستانی جذابیت خاصی داشته است.

منبع : ویکی پدیا

مشخصات

موقعیت جغرافیایی

فاصله تا مراکز نزدیک
    نشانی :