سفر به ارمنستان با خودروی شخصی

کشور ارمنستان یکی از کشور‌هایی است که در مجاورت ایران قرار گرفته و دارای مرز زمینی مشخصی با ما است. برخی از افراد ترجیح می‌دهند تا در عوض سفر با تور و هواپیما و… به این کشور، با خودرو شخصی خود به ارمنستان سفر کنند. برای سفر به ارمنستان با خودروی شخصی نیاز است تا چند مؤلفه و فاکتور را رعایت کنید، زیرا در غیر این صورت ممکن است سفر خوبی را تجربه نکرده باشید.سفر به ارمنستان با خودروی شخصی

نکات سفر به ارمنستان با خودروی شخصی

۱-ویزا و گذرنامه

اولین موردی که باید در این مورد در نظر داشته باشید، آن است که قبلا برای سفر به ارمنستان با خودروی شخصی نیاز به ویزا نداشته و تنها با داشتن پاسپورت معتبر می‌توانستید سفر خود را آغاز کنید. اما امروزه نیاز به پاسپورت پیدا کرده و باید هدف خود را از سفر کردن به این کشور مشخص نمایید. معمولا بایستی برای مسافرت‌های گردشی و تفریحی به سراغ اخذ ویزای گردشگری و یا توریستی بروید. گذرنامه شما نیز بایستی حداقل ۶ ماه اعتبار داشته باشد تا بتوانید از مرز عبور کرده و وارد خاک ارمنستان شوید.

خرید تور ارزان ارمنستان

۲-نوع خودرو

فراموش نکنید که هر خودرویی اجازه ورود به خاک ارمنستان را نخواهد داشت. بسیاری از خودرو‌های داخلی دارای استاندارد‌های مورد تأیید ارمنستان و یا اروپا نیستند و همین موضوع نیز می‌تواند سبب بروز مشکلات زیادی شود. بنابراین اگر از استاندارد بودن خودروی خود مطمئن نیستید، بهتر است از یک منبع آگاه و دقیق درخصوص این مسأله پرس و جو کنید.

۳-لوازم و اقلام همراه

بسیاری از وسایل همچون سوخت اضافی، طلا‌های زیاد و یا‌ اشیای گران‌قیمت و باستانی را نمی‌توانید همراه با خودتان به این سفر ببرید، زیرا به نوعی قاچاق محسوب می‌شود و در مرز می‌تواند برایتان ایجاد مشکل کند.

مسیر‌های رسیدن به ارمنستان در راه زمینی

به چند طریق می‌توانید از راه زمینی و با خودروی شخصی خود به ارمنستان برسید؟ به طور کلی این مسیر از سمت تهران بیان می‌شود. در صورتی که از شهر‌های دیگری قصد سفر به ارمنستان را دارید، بهتر است ابتدا نقشه راه را تهیه کرده و به صورتی از جاده‌های مختلف حرکت کنید که کوتاه‌ترین و ایمن‌ترین مسیر را طی کرده باشید.

با ایلیا گشت آنلاین هتل های ارمنستان را رزرو کنید

فاصله تهران تا تبریز حدود ۶۰۰ کیلومتر است. این مسیر بیشتر دارای اتوبان بوده و می‌توانید با خیال راحت در آن رانندگی کنید. پس از رسیدن به تبریز بایستی به سمت جلفا حرکت کنید و این یعنی هنوز هم ۱۳۰ کیلومتر دیگر باید بروید. مقصد بعدی شما سیه‌رود است که با جلفا ۶۰ کیلومتر فاصله دارد. این منطقه قطعا به مرز زمینی ایران و ارمنستان نزدیک‌تر است، اما هنوز هم به مرز نرسیده‌اید. پس از رسیدن به سیه‌رود، باید ۲۰ کیلومتر دیگر را نیز به سمت نوردوز طی کنید. نوردوز نقطه مرزی است و حصارکشی دو کشور در این منطقه قرار گرفته است.

زمانی که به نوردوز رسیدید، می‌توانید از طریق دو مسیر مختلف به سمت ایروان حرکت کنید. مقصد به صورت پیش فرض، ایروان در نظر گرفته می‌شود، زیرا این شهر نسبت به تمام شهر‌های دیگر ارمنستان دارای جاذبه‌های گردشگری و تفریحی بیشتری است و مسلما بهتر می‌تواند توریست‌ها و گردشگران را جذب کند.

سفر به ارمنستان با خودروی شخصی

مسیر اول:

اولین مسیری که از نوردوز تا ایروان می‌توانید طی کنید، مسیر کوتاه‌تر بوده و صرفا ۳۸۰ کیلومتر مسافت دارد. در این مسیر بایستی به ترتیب این شهر‌ها را پشت سر بگذارید: مرز نوردوز، شهر مغزی، لهواز، لرنادزور، کاپان، اغوانی، آرپی و ایروان.

مسیر دوم:

اما در مسیر دوم از سمت مرز نوردوز به ایروان، بایستی ۴۴۰ کیلومتر را طی کنید که ۶۰ کیلومتر طولانی‌تر از مسیر قبلی است، با این وجود می‌توانید قسمت‌های بیشتری از این کشور را ببینید. در این مسیر ۴۴۰ کیلومتری باید به ترتیب از این شهر‌ها عبور کنید: مرز نوردوز، شهر مغزی، لهواز، لرنادزور، کاپان، اغوانی، وایک، شاتین، گغوویت، لاشن و همچنین ایروان.

خرید بلیط تهران ارمنستان

جمع‌بندی

به‌طور کلی اگر بخواهیم در مورد سفر به ارمنستان با خودروی شخصی توضیح دهیم، می‌توانیم بگوییم این مدل از سفر کردن می‌تواند در عین داشتن تجربیات فراوان و متفاوت، دارای خطراتی نیز باشد. این خطرات سبب می‌شود تا سفر خوب و خوشی را تجربه نکنید. به همین دلیل است که باید سعی کنید تا تمام جوانب این کار را در نظر داشته و سپس سفر خود را آغاز کنید.