فرودگاه بین المللی سالونیک

فرودگاه بین المللی سالونیک یونان

۰۲ بهمن ۱۴۰۲ ۴ دقیقه

فرودگاه بین المللی سالونیک (Thessaloniki Airport) ، یکی از فرودگاه های اصلی شهر تسالونیکی دومین شهر بزرگ کشور یونان می باشد. این فرودگاه یکی از فرودگاه های مهم کشور یونان است. با توجه به این که این فرودگاه را چندین و چند بارمورد بازسازی قرار داده اند اما، همچنان در فکر گسترش و نوسازی آن می باشند.

بازگشایی فرودگاه بین المللی سالونیک

همانطور که در مقدمه اشاره نمودیم این فرودگاه به عنوان یکی از مهم ترین فرودگاه های کشور یونان در دومین شهر بزرگ و مهم کشور یونان، تسالونیکی قرار گرفته است. نام دیگر فرودگاه بین المللی سالونیک، فرودگاه بین المللی سالونیک مقدونیه (Thessaloniki Airport Makedonia) نیز نامیده می شود.

در زبان یونانی این فرودگاه را Διεθνής Κρατικός Αερολιμένας Θεσσαλονίκης می گویند. اگر بخواهیم به تاریخچه ی پیدایش و ساخت این فرودگاه نگاهی بیاندازیم باید بگوییم که از مکان فعلی فرودگاه سالونیک در طی زمان جنگ جهانی اول، به عنوان یک فرودگاه نظامی مورد استفاده قرار می گرفت. در واقع این فرودگاه را می توان به عنوان یکی از قدیمی ترین فرودگاه های جهان معرفی نمود. این فرودگاه در سال ۱۹۳۰ میلادی تأسیس شد.

با این که پس از اتمام جنگ جهانی اول این فرودگاه تا به حدودی به دور از جنگ ماند اما در طول جنگ جهانی دوم مجدد وارد کاربری نظامی خود شد و همچنان کاربری نظامی خود را حفظ نمود. این فرودگاه در نهایت در سال ۱۹۴۸ میلادی، شروع به جا به جایی مسافران خود پرداخت. مصادف با زمانی که کاربری این فرودگاه به سمت مسافربری برگشت، این فرودگاه مورد توجه بیشتری از طرف دولت و مسئولین این فرودگاه قرار گرفت.

به مرور زمان کم کم به این فرودگاه رسیدگی شد و طی عملیات نوسازی و توسعه چندین و چند باند پرواز جدید، ۱ ترمینال مسافربری تازه و برج مراقبت به مجموعه ی این فرودگاه نیز اضافه گشت. در ادامه ی پیشبرد مراحل تکمیل و بازسازی فرودگاه بین المللی سالونیک، ساختمان این فرودگاه را بارها و بارها مورد بازسازی قرار دادند و طی چندین مرحله ی عمرانی باندهای آن را گسترش دادند و حتی یک طبقه ی مجزای دیگر نیز بر روی ترمینال تازه ساز آن ساختند.

البته لازم به ذکر است که متاسفانه به دلیل زلزله ای که در سال ۱۹۷۸ در شهر تسالونیکی به وقوع پیوست، برج مراقبت جدیدی که در این فرودگاه ساخته شد، تخریب شد و در نتیجه مسئولین این فرودگاه مجبور شدند که یک برج مراقبت دیگر را به جای برج مراقبت قبلی بسازند.

این فرودگاه را همانطور که تا به الان مطالعه نمودید چندین بار تا به الان بازسازی کرده اند و همچنان نیز به فکر گسترش دادن و بهبود وضعیت آن هستند. فرودگاه بین المللی سالونیک مقدونیه (Thessaloniki Airport Makedonia) تا به الان توانسته است با جا به جایی بیش از ۶ میلیون مسافر در سال ۲۰۱۶ میلادی خود را در لیست پر رفت و آمدترین فرودگاه های کشور یونان قرار دهد.

نمای کلی فرودگاه بین المللی سالونیک

موقعیت فرودگاه بین المللی سالونیک

این فرودگاه بعد از فرودگاه بین المللی آتن در شهر آتن و فرودگاه بین المللی هراکلیون در جزیره ی کرت، به عنوان سومین فرودگاه پر رفت و آمد در کشور یونان را به خودش اختصاص بدهد.این فرودگاه در شهر بزرگ تسالونیکی که به آن سالونیک نیز می گویند واقع شده است و در واقع ۱۳ کیلومتر با برج سفید تسالونیکی که در شهر ترمی (Thermi) یونان قرار گرفته است، فاصله دارد.

این فرودگاه به عنوان قطب اصلی بسیاری از شرکت های هواپیمایی فعالیت می نماید. از جمله ی خطوط هواپیمایی موجود در این فرودگاه می توان به شرکت های هواپیمایی همچون: ایژین ایرلاینز، شرکت هواپیمایی قطر و شرکت هواپیمایی ایرلاین را نام برد.

خرید بلیط هواپیمای داخلی و خارجی به صورت سیستمی و چارتری 

اطلاعات فرودگاه بین المللی سالونیک

نام فرودگاه بین المللی سالونیک: Thessaloniki Airport

کد یاتا: SKG

نوع فرودگاه: نظامی/ مسافربری

ارتفاع از سطح دریا: ۷ متر

ترمینال های فرودگاه بین المللی سالونیک

ترمینال فرودگاه بین المللی سالونیک دارای ۳ طبقه ی مجزا است. طبقه ی اول این ترمینال را به پروازهای ورودی فرودگاه اختصاص داده شده است.

این پروازها به ۲ بخش پروازهای بین المللی و پروازهای داخلی تقسیم می گردد. طبقه ی دوم این ترمینال به پروازهای خروجی اختصاص داده شده است. در داخل این طبقه امکاناتی همچون: مرکز خرید و فروشگاه های خرید سوغاتی، گیت های چک این، سالن انتظار برای مراجعین و مسافرین و همچنین وجود چند دفتر نمایندگی که متعلق به شرکت های هواپیمایی است می باشد.

در طبقه ی سوم این فرودگاه، ۲ رستوران بزرگ و کافه و همچنین ۲ سالن مخصوص برای استراحت وجود دارد. در برنامه های توسعه ی این فرودگاه و همچنین کشور یونان این که این فرودگاه را مورد بازسازی قرار دهند در دست اقدام و بررسی است.

طبق یرنامه های موجود این فرودگاه را طی برنامه ای دو مرحله ای گسترش می دهند. در مرحله ی اول این برنامه قرار است که باندهای این فرودگاه تعریض شوند، تاکسی های مخصوص و متعلق به فرودگاه افزایش پیدا کنند، امنیت، سهولت و راحتی برای نشست و برخواست هواپیماهای پهن پیکر افزایش یابد.

ترمینال فرودگاه بین المللی سالونیک

دسترسی به فرودگاه سالونیک

برای این که راه های دسترسی به فرودگاه بین المللی سالونیک را به شما معرفی نماییم باید بگوییم که برای این که از خدمات تاکسی این فرودگاه استفاده نمایید می توانید از تاکسی هایی که در جلوی درب ترمینال این فرودگاه به وفور وجود دارند استفاده نمایید.

سیستم حمل و نقل دولتی این فرودگاه به صورت شبانه روزی آمادگی ارائه ی خدمات حمل و نقل به مسافرین این فرودگاه می باشد. تاکسیهای این شهر مسافت فرودگاه تا مرکز شهر تسالونیکی را تنها در مدت ۳۰ دقیقه طی می کنند. همچنین قرار است تا خط متروی این بخش از شهر نیز تا سال ۲۰۲۰ میلادی آماده ی بهره وری قرار داده شود.

نمای ترمینال فرودگاه بین المللی سالونیک

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *