نمای تخت جمشید

10 راز درباره تخت جمشید

۲۰ شهریور ۱۴۰۲ ۳ دقیقه

تخت جمشید شیراز یا پارسه نام یکی از شهرهای باستانی کشور ایران در مرودشت در شهر شیراز واقع است که طی سالیان پیوسته، پایتخت باشکوه و تشریفاتیِ پادشاهی ایران در زمان امپراتوری هخامنشیان بوده‌ است. در این شهر باستانی کاخی به نام تخت جمشید وجود دارد که در دوران زمامداری داریوش بزرگ، خشایارشا و اردشیر اول بنا شده‌ است و به مدت ۲۰۰ سال آباد بوده‌ است.

در نخستین روز سال نو گروه‌های زیادی از کشورهای گوناگون به نمایندگی از ساتراپی‌ها یا استانداری‌ها با پیشکش‌هایی متنوع در این مکان جمع می‌شدند و هدایای خود را به شاه پیشکش می‌کردند. در این بخش قصد داریم تا شما را با رازهایی از ساختار تخت جمشید ایران آشنا کینم. با ایلیا گشت همراه باشید.

راز اول تخت جمشید

راز اول تخت جمشید

هیچگاه ساخت و ساز در شهر پارسه تمام نشد، پیکره تراشان همیشه در حال مرمت و نگهداری ساخته های خود بودند.

راز دوم

در زیر شهر پارسه آبراهه های وسیعی وجود دارد تا آب باران و سیلاب های احتمالی را هدایت کند. ناودان های زیادی با انواع مختلف در مجموعه تخت جمشید وجود دارد.

راز دوم ساخت تخت جمشید

راز سوم

بر روی کاخ های داریوش و خشایار و ملکه سقف عظیم چوبی وجود داشته ، البته امروزه از آن سقف چوبی چیزی نمانده است.

راز چهارم

تخت جمشید در نزدیکی کوهی مقدس به نام کوه مهر و رحمت در شیراز است، بسیاری از بزرگان هخامنشی هم در همین کوه مقدس دفن شده اند.

راز پنجم

در نزدیکی تخت جمشید شهری به نام پارسه وجود داشت که هزاران نفر در آن ساکن بودند. امروزه اثری از آن شهر نیست، ولی کاوش گران در تلاش هستند تا آن را از دل خاک بیرون بیاورند.

راز پنجم تخت جمشید

راز ششم

برای نهادن ستون های عظیم و سنگین تخت جمشید از هیچ نوع ملاتی استفاده نشده، هنوز هم معلوم نیست که این سنگ ها چطور بر روی هم قرار گرفته اند که در برابر زلزله هم بسیار محکم اند.

راز هفتم

در نزدیکی این شهر باستانی معادن سنگ وجود دارد که مهندسان تخت جمشید از آن سنگ استخراج میکردند و سنگ های 250 کیلویی را سالم به پایین کوه می آوردند.

راز هشتم

در این مجموعه بیش از 3000 طرح و سنگ نگاره وجود دارد، اما هیچکدام صحنه جنگ و درگیری و اسیری نیست، بلکه همیشه صحنه های دوستی و بزرگی مقام ایرانیان می باشد.

راز نهم

منشور حقوق بشر که امروزه در سازمان ملل مورد استفاده قرار می گیرد را کوروش کبیر در تخت جمشید نوشت.

منشور حقوق بشر در تخت جمشید

راز دهم

یکی از تالار های آن که آپادانا نام دارد بیش از ده هزار متر مربع می باشد که دارای 72 ستون سر به فلک کشیده می باشد. این تالار امروزه هم یکی از شگفتی های معماری جهان است.

بازدید از عجایب معماری دنیا در تخت جمشید با تور شیراز 

3.8/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *