رقص سماع

۲۲ شهریور ۱۴۰۲ ۲ دقیقه

رقص سماع مولانا چیست ؟ شاید بارها شما هم به واژه رقص سماع برخوردید اما نمی دانستید که دقیقا از چه چیزی صحبت می کنیم. با ایلیا گشت همراه باشید تا با این رقص و مراسمات  آن آشنا شوید.

رقص سماع مولانا 

سماع به نوعی از رقص صوفی می گویند که در آن بدن و چرخش آن همراه با حالات خلسه و از خود بیخودی بسیار جهت رسیدن اهداف معنوی می باشد. موسیقی خاص سماع شامل نی، دف و تنبور با ملودی اشعار مولانا می باشد. درباره جایز بودن و نبودن این نوع رقصیدن هنوز در دین اسلام بحث بسیار دارد.

واژه سماع به معنی شنیدن آوای گوش نواز می باشد که صوفیان آن را به شنیدن آواز و یا ترانه های عارفانه معنی نمودند. از این نوع رقصیدن بیشتر در مراسم هایی استفاده می گردد که اهداف عرفانی دارد و با اشعار مولانا همراه است . در این رقص از نوع مخصوصی لباس استفاده می گردد.

رقص سماع

لباس رقص سماع

در رقص سماع، رقصندگان که به آنها در اصطلاح سماع زن می گویند، لباس مخصوصی بر تن دارند. این لباس مخصوص ترجیحا از رنگ روشن و سفید می باشد که پایین آن دامن چین داری است که در هنگام چرخیدن و اوج گرفتن بسیار زیبا و جالب توجه می گردد.

خرید تور ترکیه ویژه مراسم رقص  سما در ایلیاگشت !

موسیقی رقص سماع

در این نوع رقص از نوعی موسیقی استفاه می شود که با نی و دف و تنبور و ساز های مشابقه زده می شود. نوعی موسیقی هیجانی که به هدف عرفانی کمک شایانی می کند.

اغلب مراسم رقص سماع با اشعار مولانا در 17 دسامبر هر سال در قونیه ترکیه برگزار می گردد. علاقمندان می توانند جهت رزرو بلیط و تور قونیه ویژه مراسم بزرگداشت مولانا به سایت ایلیاگشت مراجعه کنند.

رقص سماع مولانا

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *