رقص سماع

رقص سماع مولانا چیست ؟ شاید بارها شما هم به واژه رقص سماع برخوردید اما نمی دانستید که دقیقا از چه چیزی صحبت می کنیم.با ایلیا گشت همراه باشید تا با رقص سماع و مراسمات  آن آشنا شوید .

اطلاع از قیمت بلیط هواپیما تهران ارمنستان

رقص سماع مولانا 

سماع به نوعی از رقص صوفی می گویند که در آن بدن و چرخش آن همراه با حالات خلسه و از خود بیخودی بسیار جهت رسیدن اهداف معنوی می باشد. موسیقی خاص سماع شامل نی، دف و تنبور با ملودی اشعار مولانا می باشد. درباره جایز بودن و نبودن این نوع رقصیدن هنوز در دین اسلام بحث بسیار دارد.

رقص سماع

واژه سماع به معنی شنیدن آوای گوش نواز می باشد که صوفیان آن را به شنیدن آواز و یا ترانه های عارفانه معنی نمودند. از این نوع رقصیدن بیشتر در مراسم هایی استفاده می گردد که اهداف عرفانی دارد و با اشعار مولانا همراه است . در این رقص از نوع مخصوصی لباس استفاده می گردد.

رقص سماع مولانا

لباس رقص سماع

در رقص سماع، رقصندگان که به آنها در اصطلاح سماع زن می گویند، لباس مخصوصی بر تن دارند. این لباس مخصوص ترجیحا از رنگ روشن و سفید می باشد که پایین آن دامن چین داری است که در هنگام چرخیدن و اوج گرفتن بسیار زیبا و جالب توجه می گردد.

لباس رقص سماع

موسیقی رقص سماع

در این نوع رقص از نوعی موسیقی استفاه می شود که با نی و دف و تنبور و ساز های مشابقه زده می شود. نوعی موسیقی هیجانی که به هدف عرفانی کمک شایانی می کند.

رزرو بهترین هتل های ارمنستان در ایلیا گشت

اغلب مراسم رقص سماع با اشعار مولانا در 17 دسامبر هر سال در قونیه ترکیه برگزار می گردد. علاقمندان می توانند جهت رزرو بلیط و تور قونیه ویژه مراسم بزرگداشت مولانا به سایت ایلیا گشت مراجعه کنند.

 

کلمه‌های کلیدی: