رقص سماع

رقص سماع مولانا چیست ؟

شاید بارها شما هم به واژه رقص سماع برخوردید اما نمیدانستید که دقیقا از چه چیزی صحبت می کنیم. سماع به نوعی از رقص صوفی میگویند که در آن بدن و چرخش آن همراه با حالات خلسه و از خود بیخودی بسیار جهت رسیدن اهداف معنوی می باشد. موسیقی خاص سماع شامل نی، دف و تنبور با ملودی اشعار مولانا می باشد. درباره جایز بودن و نبودن این نوع رقصیدن هنوز در دین اسلام بحث بسیار دارد.

رقص سماع

واژه سماع به معنی شنیدن آوای گوش نواز می باشد که صوفیان آن را به شنیدن آواز و یا ترانه های عارفانه معنی نمودند. از این نوع رقصیدن بیشتر در مراسم هایی استفاده میگردد که اهداف عرفانی دارد و با اشعار مولانا همراه است . در این رقص از نوع مخصوصی لباس استفاده می گردد.

رقص سماع

لباس رقص سماع

در رقص سماع، رقصندگان که به آنها در اصطلاح سماع زن می گویند، لباس مخصوصی بر تن دارند. این لباس مخصوص ترجیحا از رنگ روشن و سفید می باشد که پایین آن دامن چین داری است که در هنگام چرخیدن و اوج گرفتن بسیار زیبا و جالب توجه می گردد.

موسیقی رقص سماع

در این نوع رقص نوعی موسیقی استفاه میشود که با نی و دف و تنبور و ساز های مشابقه زده میشود. نوعی موسیقی هیجانی که به هدف عرفانی کمک شایانی میکند.

رقص سماع

اغلب مراسم رقص سماع با اشعار مولانا در 17 دسامبر هر سال در قونیه ترکیه برگزار میگردد. علاقمندان میتوانند جهات رزرو بلیط و تور قونیه ویژه بزرگداشت مولانا به این لینک مراجعه کنند.

کلمه‌های کلیدی: