با ساعات کاری خلبان ها آشنا شوید

اینکه در هر کشوری کسانی که در شغل خلبانی فعالیت می کنند تا چه میزان در روز، هفته یا ماه می توانند کار کنند، بسته به قوانین حمل و نقل و راهنمایی و رانندگی آن کشور دارد. در این مطلب ایلیاگشت برای آشنایی بیشتر، قوانین کشورهای توسعه یافته را درباره قوانین ساعات کاری خلبان ها بررسی و بیان می کنیم. در هر صورت این قوانین پیچیده بوده و تعیین ساعات کاری خلبان ها کمی گیج کننده است.

ساعت کاری خلبان ها چه زمانی شروع می شود؟

بگذارید با مثالی این موضوع را توضیح دهید. هنگامی که خلبانی وارد فرودگاه می شود تا کارهای قبل از پرواز خود را انجام دهد این زمان شروع شده و هنگامی که خلبان در فرودگاهی پرواز خود را به زمین می نشاند و در نهایت از فرودگاه خارج می شود، تایم و زمان کاری او تمام شده است و دیگر محاسبه نمی شود. خلبان پس از فرود هواپیما و انجام کارها و وظایفی که پس از پرواز به عهده اوست، می تواند ساعت کاری خود را تمام شده اعلام نماید.

ساعات کاری خلبان ها

این زمان را با دوره انجام وظیفه خلبان در پرواز هواپیما اشتباه نگیرید. منظور این است که دوره پروازی خلبان از زمانی که هدایت هواپیما را شروع نموده (به طور معمول، زمانی که چرخ های هواپیما به حرکت درمی آیند) تا هنگامی که هواپیما می ایستد (زمانی که هواپیما در فرودگاه برای خروج مسافران و در نهایت خدمه پرواز توقف می کند) پایان می یابد. این زمان کمتر از ساعات کاری خلبان ها و خدمه پرواز است. بنابراین می توان دوره انجام وظیفه پرواز را به نوعی زیرمجموعه ساعات کاری این افراد دانست.

رزرو بهترین هتل های ارمنستان در ایلیا گشت

بیشترین ساعات پروازی خلبان ها در یک ماه و یک سال

در قوانین بین المللی که برای ساعات کاری خلبان ها و خدمه پرواز گفته شده است، می توان به گزینه های زیر اشاره کرد. در واقع تمام اعضایی که در پرواز یک هواپیما شرکت دارند مانند خدمه پروازی که نام خود را در لیست اعضای خدمه پرواز نوشته است، باید قوانین زیر را رعایت کنند:

  • ۱۰۰ ساعت زمان پروازی در هر ۲۸ روز متوالی
  • ۹۰۰ ساعت زمان پرواز در هر سال یک تقویم
  • ۱۰۰۰ ساعت زمان پرواز در هر ۱۲ ماه متوالی بر روی یک نوع تقویم
ساعات کاری خلبان ها چه قدر است

ساعات کاری خلبان ها و خدمه پرواز در یک روز

شاید اگر بشنوید که یک خلبان در یک روز و برای یک پرواز چند ساعات کاری دارد، شما را متعجب کند! ساعات کاری خلبان ها از هنگامی که برای انجام وظایف پروازی خود وارد فرودگاه می شوند تا زمانی که کار خود را ترک می کنند، بسیار بیشتر از ساعات کاری راننده های جاده ای است. یک خلبان چندین ساعت قبل از پرواز وارد فرودگاه می شود تا ابتدا کارهای لازمه قبل از پرواز را انجام دهد. کارهایی مانند بررسی و آشنایی با برنامه سوخت هواپیما، بررسی کردن آب و هوا و مسیر و همچنین برگزاری جلسات مربوط به خدمه را قبل از حرکت برای سوار شدن به هواپیما انجام می دهد.

ساعات کاری خلبان ها در یک روز

پس از آن گروه خلبانی و خدمه پرواز باید بسیار زودتر از مهمانان و مسافران وارد هواپیما شوند تا قبل از شروع پرواز، بررسی های درون هواپیما را انجام دهند. در نهایت هواپیما را برای سوار نمودن به موقع مسافران آماده نمایند.

در بین تمام پروازهایی که در سرتاسر دنیا انجام می شود، بیشتر خلبان ها و خدمه ای که برای پروازهای کوتاه هستند، دوره انجام وظایف پروازی خود را حداقل یک ساعت قبل از پرواز شروع می کنند. این زمان عموما برای پروازهای طولانی مدت حدود ۹۰ دقیقه قبل از پرواز شروع می شود.

خرید بلیط هواپیما تهران ارمنستان با بهترین قیمت

پایان دوره انجام وظایف خلبان ها و خدمه

هر چند در ساعات کاری خلبان ها این گونه بیان کردیم که دوره انجام وظایف پرواز هنگامی تمام می شود که خلبان ترمز نهایی چرخ های هواپیما را می کشد و هواپیما را به جایگاه نهایی خود در فرودگاه می رساند؛ با این حال، خلبان هنوز کارهایی دارد که باید انجام دهد.

هر چند که انجام این کارها با خستگی زیاد، دیگر هیچ گونه خطری برای مسافران پیاده شده ندارد اما به هر حال خود خلبان که باید سالم به خانه اش برسد! بنابراین تمام این زمان ها را به عنوان ساعات کاری خلبان ها در نظر می گیرند.

ساعات کاری خلبان ها و خدمه

هر شرکت هواپیمایی در دنیا نسبت به تمام کارهایی که خلبان هایش انجام می دهند، مسئولیت داشته و گاهی باید به مسافران جواب بدهند. همچنین وجود خلبانی ماهر و با تجربه می تواند خیال آن ها را از بسیاری از جهات راحت نماید. به همین دلیل درآمد خلبان ها بالا بوده و شرکت های هواپیمایی عموما سعی می کنند تا جایی که می توانند از توان خلبان های خود نهایت استفاده را ببرند. در ادامه یک روز کاری عادی خلبانی در انگلیس را برایتان معرفی می کنیم.

برنامه و ساعات کاری یک خلبان در کشوری مانند انگلیس

یک روز عادی و ساعات کاری خلبان ها در کشوری همانند انگلیس به این شکل شروع می شود که خلبان مورد نظر مثال ما، صبح زود (عموما یک ساعت قبل از پرواز) وارد فرودگاه می شود. پروازی را از انگلیس به سمت کشورهای مدیترانه ای شاید مقصدی در اسپانیا را شروع می کند و دوباره باز می گردد. پس از آن دوباره برای مقصدی نزدیک تر (شاید با بازه زمانی یک ساعته) حرکت می کند. کشوری که تنها یک ساعت تا فرودگاه مبدا فاصله داشته باشد.

برنامه و ساعات کاری خلبان ها

فراموش نکنید هر چند دوره زمانی پروازها هنگامی تمام می شود که خلبان، ترمز چرخ های هواپیما را می کشد و هواپیما را در محل نهایی متوقف می کند؛ اما هنوز کارهای خلبان تمام نشده است. خلبان ها به همراه خدمه پرواز باید مسافران را بدرقه کنند. سپس آخرین بررسی های پرواز خود را انجام دهند. در دفتر پروازی تمام کارهای کاغذی مربوط به فرم ها را انجام دهند و شرح پرواز خود را بنویسند. در نهایت پس از انجام تمام این کارها، می توانند برای رفتن به سمت خانه، به پارکینگ فرودگاه بروند.

خرید تور ارمنستان فروردین ۱۴۰۱

در موقع تاخیر هواپیما خلبان ها چه می کنند؟

هنگامی که پروازی دیر حرکت می کند، در واقع چه اتفاقی می افتد؟ شاید از برای شما پیش آمده باشد که در پروازی شرکت کرده باشید و از خلبانان، خدمه کابین یا خدمه پرواز شنیده باشید که «خلبان ها خارج از ساعت هستند».

این جمله که خلبان ها خارج از ساعت کاری هستند به این معنی نیست که خلبانی تنها کمی خسته است و دیگر نمی تواند در طول روز به این دلیل کار کند. در این موردی که مثال زدیم منظور این است که ساعات کاری خلبان ها بیش از ۱۲ ساعت کاری در طول روز شده است. در نتیجه هر چند که خلبانی واقعا خسته نباشد و بتواند پروازی کوتاه مدت را انجام دهد اما بر طبق قوانین، به او اجازه این کار داده نمی شود.

ساعات کاری خلبان ها در موقع تاخیر

خلبان ها بین دو پرواز چقدر به استراحت نیاز دارند؟

به طور کلی خلبان ها به ۱۲ ساعت استراحت بعد از ۱۲ ساعت پرواز احتیاج دارند. در واقع هر میزان که ساعات کاری خلبان ها طول بکشد، باید به همان میزان هم زمان استراحت آن ها باشد. اگر خلبانی حدود ۸ ساعت در حال انجام وظیفه باشد، می تواند ۱۲ ساعت استراحت داشته باشد؛ اما اگر خلبانی ۱۶ ساعت کاری داشته باشد، تنها می تواند ۱۶ ساعت استراحت نماید. برای این موضوع قوانین خاصی وجود دارد.

 

منبع: flightdeckfriend.com

 

کلمه‌های کلیدی: