سوغاتی های معروف مسکو

پرجمعیت‌ترین شهر و پایتخت كشور روسیه، شهر مسکو است با انبوهی از سوغاتی های خوب. مسکو که با بیش از ۱۳ میلیون نفر جمعیت، بزرگترین شهر قاره اروپا و یازدهمین شهر پرجمعیت جهان است. این شهر یکی از مهمترین مراکز سیاسی،  اقتصادی، مذهبی، آموزشی، تاریخی، مالی و ترابری کشور روسیه و قاره اروپا است.

این شهر در ناحیه مرکزی فدرالی و در کنار رودخانه مسکو  و در قسمت اروپایی روسیه واقع شده‌است. کاخ کرملین قلعه‌ای باستانی محسوب می‌شود که محل زندگی رئیس‌جمهور روسیه و استقرار قوه مجریه این کشور است.

عروسک های ماتریوشکا مسکو

یکی از معروف ترین و بهترین سوغاتی های مسکو و به طور کل روسیه عروسک هایی کوچک به نام ماتریوشکاست. این عروسک ها در واقع مجموعه ای از عروسک های چوبی است که به ترتیب اندازه ساخته شده اند و داخل همدیگر قرار می گیرند. به این ترتیب تمام عروسک ها به ترتیب می توانند داخل همدیگر پنهان شوند و در آخر تنها بزرگ ترین عروسک ماتریوشکا دیده می شود. تعداد این عروسک ها از ۳ تا ۱۰ عدد متغیر است اما در برخی مناطق تا ۵۰ تا و حتی بیشتر هم دیده می شود.

این عروسک ها ریشه در سنت ها و آداب و رسوم این منطقه دارند و نوع سنتی و اصیل آن به شکل یک زن است که لباس های سنتی و رنگارنگ روستایی به تن دارد و یک روسری رنگی به سر کرده است. در مسکو، شهرهای دیگر روسیه و حتی کشورهایی که زمانی جزء شوروی بودند می توانید این عروسک های چوبی و رنگی را پیدا کنید. قیمت این عروسک ها هم چندان زیاد نیست و برای سوغاتی بهترین گزینه به حساب می آیند.

سوغاتی های مسکو

کهربای مسکو

جالب است بدانید که کشور روسیه یکی از بزرگ ترین و غنی ترین معادن کهربا در دنیا را دارد و به همین دلیل جواهراتی که با استفاده از سنگ زیبا و ارزشمند کهربا تهیه شده اند بهترین سوغاتی های مسکو محسوب می شوند. همان طور که می دانید کهربا در واقع صمغ درخت است که در طول میلیون ها سال فسیل شده و به شکل سنگی شفاف و خوشرنگ در آمده است.

شاید باورتان نشود اما ۹۰% سنگ کهربای جهان از منطقه کالینگراد در غرب روسیه استخراج می شود. در سفر به مسکو یا سنت پترزبورگ پیشنهاد می کنیم فرصت را از دست ندهید و این سنگ زیبا را خریداری کنید. در مسکو فروشگاه های جواهرفروشی متعددی وجود دارند و سنگ کهربا را به شکل های مختلف، از سنگ تکی گرفته تا زیورآلاتی که در آن ها کهربا کار شده به فروش می رسانند.

سوغاتی های مسکو: کهربای مسکو

خاویار مسکو

خب، به خاویار معروف روسی می رسیم. کشورهای حاشیه دریای خزر از منبع با ارزش ماهی اوزون برون و در نتیجه تولید خاویار بهره مند هستند و این خوراکی گرانقیمت و لاکچری را در بسته بندی های فاخر عرضه می کنند. خاویار قرمز یا خاویار سالمون یکی از انواع کمیاب خاویار است که از شرق دور روسیه به مسکو آورده می شود و به عنوان سمبل ثروت و زندگی لاکچری معروف شده است. این خاویارها با ظاهر شفاف و رنگ قرمزشان طعم خوبی هم دارند و یکی از بهترین سوغاتی های مسکو به حساب می آیند.

البته علاوه بر بحث قیمت، خاویار از ارزش تغذیه ایی بالایی هم برخوردار است و منبع غنی ویتامین ها و پروتئین های مختلف است. البته همان طور که می دانید خاویار کالایی گران قیمت و لوکس به حساب می آید، اما به هرحال به عنوان یکی از لوکس ترین و بهترین سوغاتی های مسکو می توانید آن را برای شخص یا اشخاصی خاص سوغات بیاورید.

سوغاتی های معروف مسکو: خاویار

سماور مسکو

بله، سماور هم یکی از بهترین سوغاتی های مسکو و روسیه است! سماور و چای و استکان امروزه آن قدر در فرهنگ ما ایرانی ها جا افتاده است که خیلی ها نمی دانند که این شیوه چای نوشیدن از فرهنگ روسی به ایران وارد شده است. بنابراین اگر به مسکو رفتید و سرویس های چایخوری و سماورهای رنگارنگ و قدیمی و عتیقه را در گوشه و کنار شهر دیدید تعجب نکنید. سماور، در روزگاران قدیم سلطان بی منازع میهمانی های چای اشراف و دربار بوده است.

سماورهای ذغالی که بعدها با سماور گازی و برقی جایگزین شد یکی از جنبه های سنتی فرهنگ روسی است و امروزه یکی از بهترین سوغاتی های مسکو به حساب می آید. در سفر به مسکو و روسیه می توانید سماورهای زیبا با نقش و نگارهای مختلف را به عنوان سوغات و هدیه به یادگار بیاورید و از آن استفاده کنید یا به عنوان دکور و تزیین در گوشه ای از خانه تان قرار بدهید. سماور سنتی روسی که در قرن های ۱۸ و ۱۹ استفاده می شد با ذغال کار می کرد و دودکشی کوچک درونش داشت.

سوغاتی های معروف مسکو: سماور مسکو

شال پاولووا پوساد مسکو

شهر پاولوفسکی پوساد نام شهری کوچک در نزدیکی مسکو است که به خاطر کارخانه های شال و روسری اش شهرت زیادی پیدا کرده است. این کارخانه از اواخر قرن ۱۸ در این شهر فعال بوده است، اما شال هایش همچنان پرطرفدار است و مشتریان زیادی در سرتاسر دنیا دارد. شال سنتی روسی که درواقع روسری های سه گوش بزرگ با طرح گل های رنگارنگ روی آن است یکی از پوشش های سنتی و محلی مردم روسیه محسوب می شود.

اگرچه این مدل شال پوششی قدیمی به حساب می آید، اما صنعت فشن و مد آن را دوباره باب کرده و بسیاری از زنان روسی در فصل زمستان این شال های گرم و زیبا را می پوشند. به همین دلیل یکی از بهترین سوغاتی های مسکو می تواند همین شال سنتی پاولو پوساد باشد. اگر به مسکو سفر کردید می توانید چند عدد از این روسری های زیبا و رنگارنگ را برای عزیزانتان سوغات بیاورید.

سوغاتی های معروف مسکو

تخم مرغ های سلطنتی فابرژه مسکو

اگر برای شخصی خاص به دنبال سوغاتی منحصربفرد و باارزش می گردید تخم مرغ های قابرژه انتخابی بسیار وزین و مناسب است. گفته می شود که تزار روس به مناسبت عید پاک تصمیم گرفت تخم مرغی خاص به همسرش هدیه بدهد. به همین دلیل به پیتر کارل فابرژه، جواهرساز مشهور روس دستور داد که هدیه ای خاص برای او تهیه کند. فابرژه در نهایت تخم مرغ جواهرنشان و زیبای فابرژه را درست کرد و از آن به بعد این تخم مرغ ها به بخشی از فرهنگ روس تبدیل شدند.

این تخم مرغ در ظاهر شبیه به یک تخم مرغ نگین دار بود که باز می شد و درون آن یک جواهر طلایی یا الماس و … وجود داشت. البته تخم مرغ های فابرژه ای که امروزه در فروشگاه ها فروخته می شود در رده های قیمت مختلف هستند و نمونه های ارزان تر آن ها را هم می توانید پیدا کنید. حتی نمونه های بدل این تخم مرغ ها هم وجود دارد که سنگ قیمتی و طلا در آن ها استفاده نشده و به همین دلیل قیمت زیادی گرانی ندارند.

سوغاتی های معروف مسکو

جعبه های لاکی پالخ و فدوسکینو مسکو

یکی دیگر از بهترین سوغاتی های مسکو جعبه های چوبی پرنقش و نگاری است که با لاک الکل پوشیده شده اند و بهترین جعبه برای نگهداری جواهرآلات و زیورآلات محسوب می شوند. البته در قدیم این جعبه ها برای نگهداری نامه های عاشقانه هم استفاده می شدند که این روزها با وجود اینترنت و موبایل و تلفن دیگر این جعبه کاربری سابق خود را از دست داده اند. اگرچه این جعبه ها را می توانید در شهرهای مختلف روسیه پیدا کنید، اما اصالتا در شهرهای پالخ و فدوسکینو این جعبه های لاکی به صورت دستی ساخته و نقاشی می شوند.

طرح و نقش های روی این جعبه تا حدی به مینیاتورهای ایرانی شبیه است و از آن جا که نقاشی آن ها با دست صورت می گیرد یکی از باارزش ترین و بهترین سوغاتی های مسکو محسوب می شوند. این جعبه های چوبی در اندازه ها و طرح های بسیار متنوعی تولید می شوند، بنابراین می توانید با توجه به سلیقه و بودجه ای که دارید چندتایی از آن ها را خریداری کنید و به عنوان سوغات همراه بیاورید.

سوغاتی های معروف مسکو

چکمه های نمدی والنکی مسکو

روسیه کشور سردسیری است و به همین دلیل پوشاک زمستانی بخش مهمی از فرهنگ این کشور را تشکیل می دهند. یکی از بهترین سوغاتی های مسکو چکمه هایی نمدی به نام والنکی است که به نام چکمه های نمدی روسی شناخته می شوند. در روزگاران قدیم این چکمه ها پاپوش اصلی مردم در طول زمستان بوده اند. اما امروزه این چکمه ها در شهرهای بزرگ کمتر استفاده می شوند و در شهرهای کوچک رایج تر هستند.

اما اگر به دنبال سوغاتی سنتی و روسی هستید که به بهترین شکل یادآور سفر شما به روسیه باشند می توانید چکمه های نمدی والنکی را خریداری کنید. چکمه های والنکی بسیار گرم هستند و در برابر رطوبت و سرما بسیار مقاوم هستند. این چکمه ها با طرح ها و رنگ های متنوعی که دارند برای کادو و سوغاتی بسیار مناسبند و به ویژه بچه ها عاشق آن ها خواهند شد.

سوغاتی های معروف مسکو

منبع: bridgetomoscow.com

 

کلمه‌های کلیدی: