سیستم حمل و نقل در مالزی

سیستم حمل و نقل در مالزی

۱۶ بهمن ۱۴۰۲ ۴ دقیقه

سیستم حمل و نقل در مالزی میتواند برای گردشگرانی که به این کشور سفر کرده‌اند، کمی عجیب باشد. با توجه به تلاش‌هایی که در این چند ساله برای پیشرفت چشمگیر این کشور انجام شده‌است، در حمل و نقل هم تاثیر خود را گذاشته‌است. راه و جاده‌های مالزی دارای کیفیت بسیار بالایی میباشد که حتی در مقایسه با کشورهای همسایه خود، به شدت با کیفیت‌تر است اما فرهنگ رانندگی در آن بسیار متفاوت است. سیستم حمل و نقل در مالزی به دلیل وجود راه‌ های گیج کننده و ترافیک زیاد، می تواند باعث رنجیدن مردم و به ویژه گردشگران شود. با ایلیا گشت همراه باشید.

استفاده از ماشین شخصی 

از لحاظ فنی این امکان دارد که شما بتوانید ماشین شخصی خود را به خیابان های مالزی آورید اما وجود نوارهای قرمز (reams of red tape) و هزینه بالای آن باعث شده تا استفاده از ماشین های کرایه ای بسیار به صرفه تر باشند.

استفاده از ماشین شخصی 

استفاده از گواهینامه رانندگی بین المللی

گواهینامه های رانندگی خارجی برای ماشین های کرایه ای مورد نیاز است. یک گواهینامه رانندگی بین المللی (که توسط دولت کشور اصلی باید ترجمه شده و معتبر باشد و نوع دسته بندی گواهی نامه وسیله نقلیه در آن مشخص شده باشد) معمولا توسط شرکت های کرایه خودرو محلی مطالبه نمی‌شود اما به شما توصیه می‌کنیم که یک گواهی نامه معتبر ترجمه شده همراه داشته باشید.

کرایه خودرو

تعداد زیادی شرکت های کرایه خودرو و از جمله اپراتورهای محلی فقط در یکی از شهرستان ها وجود دارند. نرخ مسافت نامحدود برای خودروهایی مانند ۱٫۳L پروتون ساگا، یکی از ارزان ترین و در عین حال محبوب ترین اتومبیل ها در مالزی به همراه بیمه و چشم پوشی از تصادف و صدمه دیدن سطحی، در حدود ۱۹۰ رینگیت برای یک روز و ۱۳۲۰ رینگیت برای یک هفته هزینه دارد. لازم به توضیح است که پروتون در اصل یک مدل از میتسوبیشی بوده که تحت لیسانس مالزی مونتاژ می‌شود. شما اغلب می‌توانید قیمت های بهتری نیز از طریق شرکت های محلی کوچک تر و یا زمانی که شرکت های بزرگ تخفیف های ویژه ارائه می‌دهند، به دست آورید.

خرید و رزرو ارزان ترین تور مالزی با اقامت در هتل‌های متنوع و پشتیبانی 24 ساعته

بیمه ماشین

شرکت های کرایه اتومبیل، بیمه ماشین را فراهم می‌کنند با این حال حتما تاریخ مدت اعتبار آن را چک کنید تا مطمئن شوید که مدت زمان استفاده شما را از خودرو پوشش بدهد. به ویژه اگر درگیر تصادف و مشکلات آن شوید، ممکن است که شما از بیمه خود استفاده کرده یا هزینه اضافی کرایه را پرداخت نمایید که برای کاهش هزینه اضافی حق بیمه است.

قوانین جاده ای و خطرات سیستم حمل و نقل در مالزی

  • ماشین ها در مالزی فرمان راست هستند و شما در سمت چپ جاده رانندگی می‌کنید.
  • محدودیت سرعت رانندگی ۱۱۰ کیلومتر در ساعت در بزرگراه و ۵۰ کیلومتر در ساعت در کامپونگ kampung (روستا) است.
  • استفاده از کمربند ایمنی اجباری است.
  • مراقب حیوانات ولگرد، انحراف پیاده ها از پیاده روها به خیابان و تعداد زیادی از موتور سیکلت ها باشید.
  • رانندگان در کشور مالزی با یکدیگر در حین راندن خودروهای خود تعامل بسیار بالایی دارند که مشابه آن در سایر کشورهای دنیا کمتر دیده می شود.
  • با این حال تعداد زیادی از رانندگان هستند که بسیار خطرناک رانندگی می‌کنند و در حین رانندگی حرکات خطرناکی انجام می‌دهند.

قوانین جاده ای و خطرات سیستم حمل و نقل در مالزی

سیستم حمل و نقل عمومی در مالزی

در تمامی شهرهای بزرگ مالزی؛ تاکسی وجود دارد و بیشتر تاکسی ها به تاکسی متر مجهز هستند. البته شما همیشه نمی‌توانید انتظار داشته باشید که رانندگان بدون تذکر شما از تاکسی متر استفاده کنند. ریکشاهای دوچرخه ای (وسیله حمل و نقلی که توسط نیروی انسانی و با پدال دوچرخه حرکت کرده و دو تا سه مسافر را جا به جا می کند) در کنار تاکسی ها در شهر وجود دارند و استفاده از آن ها در بسیاری از شهرها مانند جرج تاون George Town و ملاکا Melaka رواج بیشتری داشته و به ویژه در مناطق تاریخی و قدیمی شهر که دارای خیابان های تنگ و مسیرهای پیچ در پیچی هستند؛ گزینه ای در دسترس و مناسب به شمار می‌رود.

در شهرهای اصلی و بزرگ مالزی، سیستم اتوبوس رانی که بسیار ارزان و مناسب است برای تردد در مسیرهای داخل شهر گزینه خوبی برای سیستم حمل و نقل در مالزی محسوب می‌شوند. کوالالامپور همچنین دارای ترن شهری است که بخش هایی از حومه شهر را نیز پوشش داده و علاوه بر آن در این شهر امکان استفاده از قطارهای سبک شهری Light Rail Transit (LRT) و مونو ریل نیز وجود دارد.

در جزیره بورنئوی مالزی Borneo شما در هنگام خارج شدن از شهر هیچ شانسی برای پیدا کردن وسایل نقلیه عمومی مانند تاکسی و … نداشته و باید پیاده طی طریق کرده و یا از خودروهای عبوری درخواست کمک برای رسیدن به مقصد داشته باشید. در بوته زارها و جنگل های این کشور نیز تنها وسیله قابل استفاده برای تردد؛ قایق های ویژه رودخانه ها و یا هواپیماها کوچک است.

سیستم حمل و نقل عمومی در مالزی

کرایه تاکسی برای مسیرهای طولانی

با توجه به افزایش رفاه در کشور مالزی و بالا رفتن توان اقتصادی مردم این کشور، بیشتر افراد دارای خودروهای شخصی بوده و به همین دلیل استفاده از تاکسی در مسیرهای طولانی و خارج از شهر تقریبا منسوخ شده است. البته در شهرهای بزرگ این کشور هنوز ایستگاه های ویژه ای با نام teksi stand وجود دارد که می‌توانید در آنها برای مسیرهای طولانی و خارج از شهر خودرو کرایه کنید.

در این کشور، امکان سوار شدن به تاکسی با پرداخت هزینه تنها برای یک نفر وجود داشته و کرایه مسیر بین هر چهار مسافر تقسیم می شود. رانندگان تاکسی معمولا در ایستگاه ها منتظر تکمیل ظرفیت تاکسی شده و پس از حضور چهار مسافر، حرکت می‌کنند البته شما می‌توانید با تقبل کرایه کل چهار نفر، آن را به صورت دربست کرایه کرده و به مقصد برسید. ساعات اولیه صبح برای پیدا کردن افرادی که با شما در یک مسیر بوده و می‌توانید کرایه خود را تقسیم کنید بسیار مناسب محسوب می‌شود، اما بهتر است در ایستگاه های تاکسی درباره این موضوع و زمان مناسب برای آن اطلاعاتی کسب کنید.

کرایه تاکسی برای مسیرهای طولانی

شرکت خدمات ریلی مدرن ترن

شرکت پردازنده شبکه راه آهن ملی مالزی، Keretapi Tanah Melayu نام دارد. این شرکت خدمات ریلی مدرن، راحت و مقرون به صرفه ای را ارائه کرده و البته سیستم خطوط ریلی این کشور تنها دارای دو خط اصلی بوده و به نسبت آهسته هستند. یکی از این خطوط اصلی تا سواحل غربی و کشور سنگاپور امتداد داشته و از مسیر کوالالامپور، Butterworth و تا مقصد نهایی تایلند امتداد دارد.

ایلیا گشت معتبرترین سامانه رزرو اینترنتی بلیط هواپیما چارتر و سیستمی 

خط دیگر ریلی مالزی از این خط در Gemas منشعب شده و از مسیر کوالا لیپیس Kuala Lipis به سمت شمال شرقی امتداد یافته و تا نزدیکی کوتا بارو Kota Bharu در کلانتان Kelantan می رود. این مسیر عموما با عنوان قطار جنگلی شناخته شده و خط آن نیز با عنوان خط ساحل شرقی شهرت دارد.

در ساباح Sabah یا خطوط راه اهن بورنئوی شمالی North Borneo Railway یک مسیر ریلی به سمت Sungai Padas gorge از مقصد Tenom به Beaufort حرکت کرده و گردشگران می توانند در روزهای شنبه و چهارشنبه با استفاده از این قطار، مسیر فوق را طی تنها چهار ساعت طی کنند.

شرکت خدمات ریلی مدرن ترن

خدمات و درجه بندی حمل و نقل در مالزی

در مالزی به طور کلی تنها دو نوع قطار با عنوان قطارهای اکسپرس و محلی وجود دارد. قطارهای اکسپرس دارای سیستم تهویه مطبوع بوده بخش های مختلفی با عنوان درجه یک ویژه یا “premier”؛ درجه ۲ یا “superior” و درجه ۳ یا “economy” دارند بر اساس نوع خدمات درخواستی مسافران در بخش های دارای کابین خواب و یا صندلی به سفر می‌روند. قطارهای محلی عموما تنها خدمات درجه سه را ارائه کرده و در برخی موارد استثنائی دارای بخش درجه یک نیز هستند.

قطارهای اکسپرس تنها در ایستگاه های اصلی توقف کرده و با سرعت بیشتری حرکت می‌کنند اما قطارهای محلی که عمدتا در خط ساحلی شرقی تردد می‌کنند، در تمامی ایستگاه های یک مسیر، توقف کرده و مسافران را پیاده و سوار می کنند. با توجه به این موارد سفر با قطارهای محلی معمولا زمانی دو برابر سفر با قطارهای اکسپرس را به خود اختصاص داده و عموما دارای زمانبندی نامنظمی بوده و تاخیر دارد. اگر شما برای رسیدن به مقصد عجله ندارید، استفاده از قطارهای محلی می تواند تجربه ای جالب محسوب شود. این قطارها برای سفر در مسیرهای کوتاه نیز مناسب هستند.

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *