فرودگاه ازمیر در ترکیه

امروز می خواهیم یکی از فرودگاه های مهم و نقش آفرین در صنعت گردشگری کشور ترکیه که در شهر ازمیر قرار گرفته است را به شما معرفی نماییم، فرودگاه ازمیر (Izmir Airport) که به عنوان فرودگاه عدنان مندرس ازمیر (Adnan Menderes Havalimanı) شناخته می شود. این فرودگاه یکی از اصلی ترین پایگاه های تردد گردشگران در شهرهای ساحلی دریای اژه محسوب می گردد.

فرودگاه ازمیر

تاریخچه ساخت فرودگاه ازمیر

ساخت فرودگاه عدنان مندرس در تاریخ ۲۹ می سال ۱۹۸۴ آغاز و در سال ۱۹۸۷به پایان رسید و در همین سال نیز فرودگاه به مرحله ی بهره‌ برداری رسید. این فرودگاه با توجه به قدمت تاریخی شهر ازمیر و همچنین توجه مردم و دولت ترکیه به این شهر، از جمله فرودگاه‌های نوساز و جدید کشور ترکیه است.

ولی با این حال این فرودگاه یکی از اصلی‌ترین پایگاه های تردد و حمل و نقل گردشگران  داخلی و خارجی در ازمیر، به عنوان یکی از شهرهای ساحلی  و گردشگری دریای اژه است. ازمیر پس از شهرهای استانبول و آنکارا، به عنوان سومین شهر مهم ترکیه به شمار می آید و از نظر تجاری و صنعتی هم جایگاه مهمی در ترکیه و دریای اژه دارد.

فرودگاه ازمیر

از آن جایی که پیشینه ی این شهر به ۳ هزار سال قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد و از دیرباز مورد توجه جهانگردان و مسافران بوده است، در حال حاضر نیز جایگاه مهمی در بین شهر ها و پایگاه های این کشور دارد و بسیار مورد استقبال و توجه می باشد. به هر حال طبیعی است که چنین شهری، یک فرودگاه مهم و پیشرفته داشته باشد. این فرودگاه برای کسانی که به این شهر سفر کرده اند مخصوصا ایرانیان، آشنا است. فرودگاه عدنان مندرس ازمیر، در مساحتی  به وسعت ۷٫۵۱۸٫۸۷۵ متر مربع احداث شده است و دارای دو سایت ۳٫۲۴۰ متری در خود می باشد.

با این حال این فرودگاه همانطورکه در بالاتر هم در موردش توضیح دادیم، بر خلاف دیگر فرودگاه های کشور ترکیه، جدید بوده و قدمت تاریخی زیادی ندارد. جالب است بدانید که این فرودگاه برای  یاد بود عدنان مندرس، یکی از نخست وزیران فقید و سابق کشور ترکیه به این عنوان، نام گذاری شده است.

فرودگاه ازمیر پر ترددترین فرودگاه‌ ترکیه

طبق آمارمنتشر شده از این فرودگاه در سال ۲۰۱۴ میلادی، بیش از ۹٫۱۰ میلیون نفر مسافر از طریق این فرودگاه جا به جا شده اند. از این تعداد، ۳٫۸ میلیون نفر از آن‌ها مسافران بخش پروازهای داخلی بوده اند. اگر بخواهیم این فرودگاه را از نظر ترافیک مسافری مورد بررسی قرار دهیم، عدنان مندرس در رتبه ی ۵ فرودگاه‌های پر تردد ترکیه قرار گرفته است. ترمینال جدید پروازهای خارجی این فرودگاه نیز در سال ۲۰۰۶ افتتاح و بهره برداری قرار گرفت.

فرودگاه بین المللی عدنان ازمیر از نظر جغرافیایی در قسمت  ۱۸ کیلومتری جنوب شهر ازمیر و در منطقه ‌ای به نام قاضی امیر (Geziemir) قرار گرفته است. در مسیر رسیدن به این فرودگاه و یا بالعکس، مسافران این فرودگاه از شهرهای تاریخی همچون: سلجوک، افسوس و پاموک ‌کاله می گذرند. مسافران این فرودگاه می توانند مطمئن باشند که برای دسترسی به این فرودگاه از شهر یا مناطق اطراف راه‌های دسترسی متنوعی برای آن ها وجود دارد.

فرودگاه ازمیر

راه های دسترسی به فرودگاه ازمیر از کشور ایران

برای عزیمت به فرودگاه ازمیر و رفتن به شهر ازمیر و دیگر شهرهای اطراف آن، از شهرهای مختلف ایران پروازهای مستقیم مختلفی از فرودگاه های امام خمینی و تبریز با ایرلاین های مختلف وجود دارد که در ادامه این ایرلاین ها و فرودگاه هایشان را به شما معرفی می نماییم.

شرکت هواپیمایی ماهان ایر که از فرودگاه بین المللی امام خمینی پرواز می نماید، شرکت هواپیمایی قشم ایر که از فرودگاه بین المللی امام خمینی پرواز می نماید، شرکت هواپیمایی ترکیش ایر لاینز که از  فرودگاه بین المللی تبریز پرواز می نماید، فری ‌برد ایرلاینز که از فرودگاه بین المللی امام خمینی پرواز می نماید، شرکت هواپیمایی معراج که از فرودگاه بین المللی امام خمینی پرواز می کند و می توانید بلیط هواپیما معراج را رزرو کنید. در آخر نیز شرکت هواپیمایی تابان که این ایرلاین هم نیز از فرودگاه بین المللی امام خمینی پرواز می نماید.

فرودگاه ازمیر

اطلاعات فرودگاه ازمیر

نام فرودگاه ازمیر: Izmir Airport

کد یاتا: ADB

کد ایکائو: LTBJ

نوع فرودگاه: عمومی

ارتفاع از سطح دریا: ۱۲۶ متر

ترمینال ها: ۲ ترمینال مجزا

ترمینال های فرودگاه ازمیر

فرودگاه بین المللی عدنان مندرس ازمیر دارای ۲ ترمینال مسافری است که یکی از آن‌ها مختص به پروازهای داخلی و دیگری تنها مختص به پروازهای بین‌المللی و خارجی است. با این که این ترمینال ها از یکدیگر مجزا هستند اما هر دوی این ترمینال ها  از طریق راهرو‌های متحرک به یکدیگر وصل هستند. همانطور که بالاتر گفتیم،  ترمینال بین‌المللی این فرودگاه در سال ۲۰۰۶، با تخصیص اعتباری برابر با  ۱۵۰ میلیون یورو احداث گشت. در حال حاضر ترمینال بین‌المللی قدیمی فرودگاه، برای پروازهای داخلی این پایگاه هوایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فرودگاه ازمیر

امکانات فرودگاه ازمیر

  • از جمله ی امکانات موجود در فرودگاه ازمیر می‌توان به وجود ۱ سالن همایش، سالن غذاخوری عمومی، رستوران‌ها و کافه های مختلف، فروشگاه‌های مختلف خرید هدایا، باجه‌های راهنما و توریست را نام برد.
  • حمل و بسته بندی بار مسافران در این فرودگاه موجود و تا حدودی رایگان است.
  • اینترنت رایگان در این فرودگاه در دسترس همگان است.

دسترسی به فرودگاه ازمیر

برای رسیدن از مرکز شهر به فرودگاه و یا بالعکس، یکی از به صرفه ترین و آسان ترین گزینه های پیش روی شما، استفاده از اتوبوس است. اتوبوس های ویژه ی سرویس های فرودگاهی هر ۲۰ دقیقه یک بار در مقابل دفتر هواپیمای ترکیش ایر قرار گرفته و مسافران را جا به جا می نمایند. اگر به این فرودگاه رفتید، ابتدا یک نقشه تهیه کنید زیرا به طور مثال، همین اتوبوس ها در ایستگاه های مختلف توقف کرده و مسافران می توانند تا در مسیر مورد نظر خود پیاده شوند.

تاکسی‌هایی که در جلوی فرودگاه ازمیر مستقر هستند نیز یکی از راه های رسیدن به مرکز شهر هستند، این تاکسی ها در تمامی طول مدت شبانه‌ روز در محوطه ی  فرودگاه حاضر هستند. اگر ترجیح می دهد تا از تاکسی استفاده کنید این نکته را فراموش نکنید که مبلغ کرایه این تاکسی‌ها در شب، بسیار گران ‌تر از روز است.

کلمه‌های کلیدی: