حمل و نقل در هند

۱۱ بهمن ۱۴۰۲ ۳ دقیقه

در هر کشوری وابسته به فرهنگ جا افتاده در آن کشور، یک سیستم حمل و نقل به خصوص وجود دارد. حمل و نقل در هند هم مانند دیگر کشورها، دارای نوع خاص خود می باشد. برای مثال زمانی در ایران و بعضی کشورهای دیگر اتوبوس‌های برقی وجود داشت که در نوع خود بسیار جالب و زیبا بود اما بعد از مدتی پایان یافت. همیشه هم حمل و نقل به طور ویژه‌ای انجام نمی شود و روند عادی خودش را دارد مانند تاکسی‌های معمولی موجود در همه‌ی کشورها. حمل و نقل در هند به وجود وسیله‌های جالب، میتواند توجه‌ها را جمع خود کند.

بررسی سیستم حمل و نقل در هند

بررسی سیستم حمل و نقل در هند

اتوبوس، سه ‌چرخه دستی، سه ‌چرخه موتوری، تاکسی، قایق و قطارهای شهری، وسایل عمده ایاب و ذهاب در هند را تشکیل می‌دهند. هزینه حمل و نقل در هند از شهری به شهر دیگر متغیر است. حتماً قبل از حرکت کرایه را طی کنید تا مطمئن شوید پولی که پرداخت می‌کنید، کرایه بار و مسافرین همراه شما را هم پوشش می‌دهد. حتی در صورت وجود تاکسیمتر باز هم راننده‌ها از آن اکراه دارند و خواهان یک کرایه ثابت هستند. اصرار کنید که از تاکسیمتر استفاده کنند.

اگر موفق نشدید، سراغ یک وسیله نقلیه دیگر بروید یا سعی کنید با آنها چانه بزنید. کرایه‌ها معمولاً شب‌ها بیشتر هستند (شاید حتی دو برابر) و برخی از راننده‌ها برای بار، چند روپیه اضافه ‌تر هم دریافت می‌کنند. در هنگام استفاده از این حمل و نقل در هند و تاکسی‌ها یا سه ‌چرخه‌ها، حتماً اسکناس خرد با خودتان به همراه داشته باشید، چرا که آنها اصلاً دوست ندارند بقیه پول شما را پس بدهند.

با رزرو تور هند از سرزمین هفتاد و دو ملت دیدن نمایید.

سه ‌چرخه موتوری، تمپو (TEMPO) و ویکرام (VIKRAM)

در هند، سه‌ چرخه موتوری واقعاً یک سه‌چرخه است که دارای دیوار و سقف و نیز جا برای دو مسافر است و جای محدودی هم برای بار دارد. به این وسیله حمل و نقل در هند، اوتو، اسکوتر و ریک (rik) هم می‌گویند. سه‌چرخه ‌های موتوری عمدتاً از تاکسی ارزان ‌تر هستند و معمولاً تاکسیمتر هم دارند؛ اگرچه روشن کردن آن، خودش یک چالش بزرگ است!

مسافرت با ماشین هم جالب است، اما با توجه به اینکه پنجره‌های آنها همیشه باز هستند، این سفر می‌تواند بسیار پر سر و صدا و گرم، یا بسیار سرد باشد! تمپو و ویکرام (تمپوهای بزرگ)، در واقع سه‌چرخه‌های موتوری بزرگی هستند که جا برای تعداد بیشتری مسافر دارند و در مسیرهای مشخص با کرایه ثابتی تردد می‌کنند.

در برخی از نواحی این کشور همچنین می‌توانید سه ‌چرخه‌های دیگری به شکل تراکتور غول‌پیکر ببینید که در قسمت جلو یک چرخ دارند و یک بازو هم به آن متصل است و می‌توانند تعداد خیلی زیادی از مسافرین را جابجا کنند.

سه ‌چرخه موتوری، تمپو (TEMPO) و ویکرام (VIKRAM)

قایق های محلی

با استفاده اشکال و اندازه‌های مختلفی از قایق‌های محلی می‌توان به سفر در رودخانه‌های هند پرداخت. قایق‌های بزرگتر، معمولاً دوچرخه و موتورسیکلت هم حمل می‌کنند و بابت آن کرایه می‌گیرند.

اتوبوس های درون شهری

اتوبوس‌های درون شهری، اتومبیل‌های غول ‌پیکری هستند که با سرعت زیادی حرکت می‌کنند و از تهویه مطبوع هم برخوردار هستند. صندلی آنها راحت است و سفر با آنها بدون تلاطم است. در هر حال، معمولاً ایاب و ذهاب با سه‌ چرخه موتوری یا تاکسی خیلی ساده‌تر و راحت‌تر است؛ چرا که سریع‌تر حرکت می‌کنند و تعداد بیشتری از آنها در دسترس است.

سه ‌چرخه رکابی

مکانیزم حرکتی سه‌چرخه رکابی، مانند رکاب دوچرخه است. بیشتر این سه ‌چرخه‌ها یک سقف دارند که در هوای مرطوب هم می شود از آن استفاده کرد، و می‌توان از آن برای گذاشتن بار هم استفاده نمود. در مورد کرایه این نوع وسیله حمل و نقل در هند باید از قبل طی کنید. برای این کار، با افراد محلی صحبت کنید تا با حدود قیمت آشنا شوید. کلکته دارای آخرین نسل از سه ‌چرخه‌هایی است که توسط فرد کشیده می‌شوند و به تانا (tana) هم معروف هستند. تانا در واقع وسیله‌ای است که فقط دو چرخ در عقب دارد و توسط یک نفر از جلو کشیده می‌شود.

رزرو بلیط هواپیما چارتر و سیستمی با پشتیبانی آنلاین 

تاکسی

بیشتر شهرهای هند تاکسی دارند و این تاکسی‌ها معمولاً تاکسیمتر هم دارند. اما درخواست از راننده برای استفاده از آن، ممکن است او را ناراحت کند! برای دوری از جنگ اعصاب، بهتر است از تاکسی‌ های پیش ‌پرداختی استفاده کنید و در ابتدای مسیر، کرایه را به آنها پرداخت نمایید. تاکسی‌های امواج رادیویی هم کارآمدترین وسیله حمل و نقل در هند است.

تاکسی ‌های پیش ‌پرداختی

بیشتر فرودگاه‌های بزرگ هند و ایستگاه‌های قطار، اکنون دارای گیشه‌هایی برای تاکسی‌های پیش ‌پرداختی با نرخ مشخص و نیز تاکسی‌های امواج رادیویی هستند. در آنجا می‌توانید با قیمت ثابت و مشخص، یک تاکسی رزرو کنید (که شامل حمل بار هم می‌شود) و بنابراین از دردسرهای بعدی جلوگیری نمایید. سپس رسید پرداخت خود را نگه دارید تا به مقصد برسید.

تاکسی‌های رادیویی نسبت به تاکسی‌های پیش ‌پرداختی، کمی گران ‌تر هستند؛ اما از تهویه مطبوع برخوردارند و راننده‌های آنها در استخدام شرکت‌های تاکسی می‌باشند. این تاکسی‌ها، دارای تاکسیمترهای الکترونیکی هستند که قابلیت چاپ رسید هم دارند. این تاکسی‌ها GPS هم دارند و بنابراین شرکت مربوطه می‌تواند ببیند که آنها در چه جاهایی از شهر تردد می‌کنند.

در حمل و نقل در هند، این کار باعث می‌شود تا از مواردی همچون درخواست پول بیشتر جلوگیری شود. فرودگاه‌های کوچکتر و ایستگاه‌ها نیز شاید در عوض تاکسی‌های پیش ‌پرداختی، سه چرخه‌های پیش ‌پرداختی داشته باشند.

تاکسی ‌های پیش ‌پرداختی

روش‌های ایاب و ذهاب محلی

در برخی از شهرها، تونگاس (tongas)، یک وسیله دارای دو چرخ که با اسب کشیده می‌شود، و ویکتوریاس (victorias) که کالسکه دارای اسب است، هنوز هم کار می‌کنند. کلکته یک شبکه مترو هم دارد و بمبئی، دهلی کلکته و چنای (Chennai) و چند شهر دیگر هم دارای قطارهای شهری هستند.

ایلیا گشت معتبرترین سامانه رزرواسیون خرید تورهای داخلی و خارجی

جیپ ‌های اشتراکی

در نواحی کوهستانی، جیپ‌های اشتراکی مکمل سرویس‌های اتوبوس هستند و کرایه ثابت مشابهی دریافت می‌کنند. اگرچه این جیپ‌ها اسماً برای پنج یا شش مسافر طراحی شده‌اند، اما آنها تعداد بیشتری را در خود به صورت فشرده جا می‌دهند. صندلی‌های کناری و صندلی‌های پشت راننده، گران‌تر از سایر صندلی‌ها هستند.

این جیپ‌ ها تنها وقتی حرکت می‌کنند که تکمیل باشند و مردم اغلب از جیپی که نیمه ‌پر است پیاده می‌شوند و سواری جیپی می‌شوند که مسافر بیشتری دارد و در عوض آماده حرکت است. البته اگر کرایه صندلی‌های خالی را حساب کنید، یا آنها را دربست کرایه کنید، راننده‌ها زودتر حرکت می‌کنند. جایگاه این جیپ‌ها، «ایستگاه جیپ» و نیز «ایستگاه مسافرین» در تقاطع جاده‌ های بزرگ است.

می‌توانید از افراد محلی بخواهید تا آنها را به شما نشان بدهند. در برخی از ایالات، جیپ‌ها به دلیل نام تاتا سومو (Tata Sumo) که یک وسیله نقلیه محبوب است، سومو هم نامیده می‌شوند. اگر در جاده‌های کوهستانی در کنار پنجره نشسته باشید و ناگهان احساس ناخوشی کنید، از شما خواسته می‌ شود تا این صندلی را ترک کنید و به صورت فشرده در کنار دیگر مسافرین بنشینید!

تاکسیمتر

درخواست از راننده برای استفاده از تاکسیمتر در هنگام سفر، فقط نیمی از جنگ و جدل است! تقریباً همیشه تاکسیمترها از رده خارج هستند و بنابراین کرایه‌ها با استفاده از ترکیبی از تاکسیمتر و «کارت تنظیم کرایه» محاسبه می‌شوند. اما مشخص است که چنین سیستمی به سادگی قابل سوء استفاده است.

روش‌های ایاب و ذهاب محلی

 

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *