سردترین مناطق هندوستان

سفر به سردسیرترین مناطق هند

۳۰ دی ۱۴۰۲ ۵ دقیقه

هندوستان که نام رسمی‌ اش جمهوری هندوستان است کشوری در جنوب آسیا است که پایتخت آن دهلی نو می‌ باشد. این کشور از  غرب با پاکستان، از شمال با چین، بوتان، نپال و تبت و از شرق با برمه و بنگلادش همسایه‌ است. از جنوب نیز با اقیانوس هند مرز آبی دارد. هندوستان به طور کلی کشوری گرمسیری است و اکثر مسافرانی که تا به حال به هند و مثلث طلایی هند (دهلی، آگرا، جیپور) سفر کرده باشند این موضوع را خوب می دانند. اما باید بدانیم که هند کشوری بسیار پهناور و وسیع است و مسلما تمام مناطق آن به یک شکل نیست.

آیا تابه حال به ذهنتان هم خطور کرده بود که در همین هندوستان خودمان مناطقی وجود داشته باشد که سردسیر و برفی باشد؟ در کمال تعجب باید بگوییم که بله، در هند مناطقی وجود دارد که آب و هوایی بسیار سرد و برفی دارند، به طوری که در زمستان غیرقابل سکونت می شوند. با ایلیا گشت همراه شوید تا با سردسیرترین مناطق هند آشنا شوید.

گانگتوک | Gangtok

یکی از سردسیرترین مناطق هند گانگتوک نام دارد که این منطقه نیز در هیمالیا و شهر گانگتوک در سیکیم قرار گرفته است. یکی از نکات جالب در مورد این منطقه این است که در همسایگی با سه کشور نپال، چین و بوتان قرار گرفته است. برخی از منحصربفردترین کوه های هیمالیا در این منطقه قرار گرفته اند و به دلیل نزدیکی به قلل مرتفع یکی از محبوب ترین مقاصد برای کوهنوردان است.

منطقه گانگتوک در ارتفاع ۱۶۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است و دمای هوا در طول زمستان به حدود ۴ درجه می رسد. به همین دلیل زمستان هایی بسیار مطبوع و خنک دارد و بسیاری از گردشگران در این زمان برای لذت بردن از هوای مطبوع و پاک کوهستان به گانکتوک سفر می کنند.

سردسیرترین مناطق هند

سیاچین گلاسیر | Soachen Glacier

سیاچین گلاسیر در شمالی ترین بخش کاراکورام قرار دارد و یکی از سردسیرترین مناطق هند و همینطور دنیا به شمار می رود. این منطقه در ارتفاع ۵۷۵۳ متری از سطح دریا قرار گرفته و شاهد سنگین ترین بارش های برف در دنیاست که گاهی به بیش از ۱۰۰۰ سانتیمتر هم می رسد. دمای هوا در این منطقه از هند بسیار سرد است و ممکن است به ۵۰ درجه زیر صفر نیز برسد. حتی در تابستان که فصل گرم سال محسوب می شود دمای هوا حدود ۱۰ درجه زیر صفر است.

سیاچین گلاسیر به دلیل آب و هوای سرد و کوهستانی که دارد تقریبا خالی از سکنه است، با این حال دو کشور هند و پاکستان دهه هاست که بر سر مالکیت این منطقه با یکدیگر مناقشه دارند. به همین دلیل منطقه سیاچین گلاسیر منطقه ای نظامی محسوب می شود و هزاران سرباز هندی و پاکستانی تاکنون جان خود را در این منطقه از دست داده اند. در سال ۲۰۰۸ بخشی از این منطقه به روی عموم باز شد، با این حال، هوای برفی و سردسیر منطقه همچنان آن را صعب العبور کرده اند و حتی هندی ها نیز برای بازدید از این منطقه نیاز به مجوزهای لازم و راهنما دارند.

رزرو آنلاین تور هند با بهترین نرخ در ایلیا گشت !

سونامارگ | Sonamarg

یکی دیگر از سردسیرترین مناطق هند سونامارگ است که یکی از پرطرفدارترین مقاصد گردشگری کشمیر نیز محسوب می شود. این منطقه در ارتفاع بیش از ۲۸۰۰ متری قرار گرفته و به همین دلیل زمستان هایی سخت و سرد دارد. به همین دلیل بخش عمده گردشگران در فصل تابستان به سونامارگ سفر می کنند. اطراف منطقه را کوهستان های سربه فلک کشیده و برخی از قلل مشهور مرتفع هیمالیایی دربرگرفته اند و چشم اندازی کوهستانی و زیبا به وجود آورده اند. بیشترین میزان بارش برف و کاهش دما در ماه های دسامبر و ژانویه اتفاق می افتد و در این دو ماه دمای هوا تا منفی ۶ درجه نیز کاهش پیدا می کند.

سردترین مناطق هندوستان

دراس | Dras

شهرستان دراس در ناحیه کارگیل هند دومین مورد از سردسیرترین مناطق هند است و دمای هوای منطقه در فصل زمستان به منفی ۲۳ درجه نیز می رسد. این منطقه سردسیر دقیقا در کنار بزرگراه Srinagar-Leh قرار گرفته و در نزدیکی مرز هند و پاکستان قرار دارد. دراس در ارتفاع ۳۳۵۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است و به همین دلیل آب و هوایی بسیار سردسیر و برفی دارد. دره دراس در ابتدای مسیر بزرگراه Leh-Ladakh قرار گرفته  و اغلب آن را دروازه ای به لاداخ می نامند.

خرید تور خارجی و تور داخلی و رزرو بهترین هتل ها در ایلیا گشت !

تاوانگ | Tawang

شهر آرام و ساکت تاوانگ در سال های اخیر به یکی از مقاصد گردشگری مهم و محبوب تبدیل شده است. شهر تاوانگ جزو یکی از سردسیرترین مناطق هند می باشد.  این شهر به دلیل بادهای شدید، طبیعت زیبا و مسحور کننده و فرهنگ غنی تبتی اش شهرت پیدا کرده است و یکی از مقاصد محبوب برای سفرهای ماجراجویانه در هند است. برخلاف اکثر نقاط هند که تابستان هایی داغ و سوزان دارند در منطقه تاوانگ آب و هوایی بسیار خنک و مطبوع وجود دارد و دمای هوا در تابستان حدود ۱۰ درجه است.

اما در زمستان هوای منطقه بسیار سرد می شود و به منفی ۱۵ درجه نیز می رسد. هندی ها و کسانی که دوست دارند در زمستان شاهد بارش برف باشند در طول زمستان به این منطقه گردشگری سفر می کنند، چرا که در طول زمستان بارش برف در این منطقه زیاد اتفاق می افتد.

سردسیرترین مناطق هند

لاداخ | Ladakh

به آخرین مورد از سردسیرترین مناطق هند یعنی منطقه لاداخ می رسیم. لاداخ در واقع یکی از محبوب ترین و پرطرفدارترین مقاصد گردشگری در هیمالیای هند است و در ایالت جامو و کشمیر قرار گرفته است. لاداخ یکی از مراکز مهم فرهنگ تبتی به شمار می رود و مقصد کوهنوردان بسیاری است. در سال های اخیر به دلیل علاقه گردشگران به سفرهای جاده ای تبلیغات زیادی در مورد این منطقه انجام شده است.

به ویژه کسانی که عاشق سفر جاده ای با موتورسیکلت هستند علاقه خاصی به این منطقه کوهستانی و باشکوه دارند زیرا در لاداخ یکی از منحصربفردترین و مرتفع ترین جاده ها برای موتورسواری وجود دارد. در طول زمستان بارش های سنگین برف این منطقه را سپید پوش می کند و دمای هوا به منفی ۳۵ درجه هم می رسد. منطقه لاداخ به جرات یکی از سردسیرترین مناطق هند است و با قرارگیری در ارتفاع ۶۰۰۰ متری از سطح دریا زندگی و حیات را در آن بسیار دشوار کرده است.

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *