Ealiya Gasht Pars

لباس سنتی هرمزگان

۰۸ آبان ۱۴۰۲ ۵ دقیقه

شناخت لباس سنتی هرمزگان، ایران وسعت بسیاری دارد که در نتیجه آن دارای قومیت های بسیاری است که همه ما می شناسیم و به آن افتخار می کنیم. آن ها زبان های مخصوص، سنت‌های خاص و البته لباس های خود را دارا هستند که تمام آن ها به ارزشمندی کشور کمک می کند. اگر این لباس ها را بشناسیم به راحتی می توانید لباس محلی ایران را تشخیص داده و بگوییم که کدام لباس مربوط به کدام ناحیه می باشد. آن ها هر کدام به مرور زمان و به دلایل متفاوتی شکل گرفته اند.

شما با توجه به رنگ، پارچه، الگوهای متفاوت، زیورآلاتی که روی لباس سنتی هرمزگان کار شده است و البته نوع حجاب آن ها متوجه شوید که لباس برای کدام منطقه است. در این مقاله به معرفی لباس سنتی هرمزگان می پردازیم. با ایلیا گشت ما همراه باشید.

لباس سنتی هرمزگان

لباس هاس محلی در ایران

یکی از نشانه های فرهنگی در مناطق مختلف جهان و ایران لباس های محلی است. این لباس ها باتوجه به آب و هوای مناطق از تنوع رنگ و شکل برخوردار بوده و از گذشته های دور دارای پوشش کامل بوده اند به اعتقاد کارشناسان پوشاک بارزترین سمبل فرهنگی مهمترین و مشخص ترین مظهر قومی و نشانه فرهنگی است که به سرعت تحت تاثیر پدیده های فرهنگ پذیری درمیان جوامع گوناگون انسانی قرار می گیرد آنچه امروزه دررابطه با سنت های بومی و اصیل ضروری به نظر می رسد.

احیای لباس های محلی و بروز کردن این لباس ها برای استفاده زنان و مردان در جوامع مختلف است. لباس محلی به لباسی گفته می شود که افراد بومی یک منطقه آن را می ‌پوشند و این لباس به طور معمول برگرفته از آداب و رسوم هر منطقه با توجه به منابع موجود در آن است.

پوشش محلی در شهرها و روستاهای نزدیک به هم نیز تفاوت چندانی ندارد و این موضوع را می‌توان با توجه به فرهنگ نزدیک آن‌ها به یکدیگر، شرایط اقلیمی مشابه و منابع موجود، تقریبا یکسان توجیه کرد. با توجه به این که استان هرمزگان، اقوام زیادی را از جمله عرب زبان و بلوچ درون خود جای داده اما لباس سنتی هرمزگان خاص و منحصر به فرد است.

قدمت لباس سنتی هرمزگان

لباس سنتی هرمزگان به گفته ی برخی محققان شباهتی به لباس‌های هندی و عربی دارد و این شباهت بیشتر مربوط به زری دوزی و مشابهت زیورآلات این منطقه با کشور هندوستان یا طرح لباس بندری با لباس مردم امارات است. با توجه به این مساله قدمت لباس بندری، از تاریخ به وجود آمدن امارات بیشتر است و گمان می‌رود رفت‌ و آمد بازرگانان و تاجران عرب، هندی و ایرانی به این مناطق باعث تاثیرپذیری از این فرهنگ‌ها شده‌ است.

قدمت لباس سنتی هرمزگان

 

لباس های محلی جنوب ایران

لباس استان‌های جنوبی نیز به عنوان نشان و نمادی از جنوب شناخته می شود و هرمزگان نیز یکی از مناطقی است که پوشش آن به نوعی خاص از تن پوش خلاصه نمی شود بلکه حجاب و روسری تا زیورآلات را در برمی گیرد.این لباس سنتی هرمزگان گویای زبان، فرهنگ و آداب و سنن خاص این منطقه است.

پوشش زنان و مردان هرمزگانی، هنری است که با وجود گذشت زمان وشاید به خاطر استفاده از آن، خیلی رنگ و بوی کهنگی به خود نگرفته است و به لحاظ نقش، طرح و رنگ زیبایی خاص خود را دارد و شلوارها و پیراهن‌های بندری زنانه بیشتر رنگ های روشن آبی، بنفش، صورتی و سبز بکاررفته است.

موضوع حائز اهمیت در لباس زنان هرمزگانی بسته به نوع پارچه و رنگ آن است و جنس پارچه‌هایی که برای پیراهن‌های زنانه انتخاب می‌شود به علت گرمای هوا به طور معمول سبک و نازک است تا جریان هوا را به راحتی از میان آن عبور دهد و همچنین در انتخاب رنگ لباس از رنگ‌های روشن یاد شده استفاده می‌ شود و درحال نیز بیشتر رنگ‌ها در تن پوشش زنان دیده می شود.

لباس های محلی جنوب ایران

 

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *