قلیه ماهی آبادانی

استان خوزستان، یکی از نواحی است که با حضور در جنوب غربی کشور و برخورداری از اقلیمی منحصر به فرد، شاهد پیروی ساکنین خود از رژیم غذایی جالب و تحسین‌برانگیزی است. در این استان و توابع آن بیش از صد غذا و خوراک محلی و بومی از جمله قلیه ماهی آبادانی تهیه و طبخ می‌شود که پزشکان و متخصصان تغذیه، مصرف اکثر آن‌ها را به دلیل حضور برخی از مواد اولیه‌ی ترکیبی مفید و مغذی، توصیه کرده و برای بدن، ضروری می‌دانند.

پر واضح است که مصرف ماهی در استان خوزستان به دلیل نزدیکی به خلیج همیشگی فارس، در سطح بالایی صورت می‌پذیرد.تنوع فوق‌العاده‌ای از غذاهای طبخ شده بوسیله‌ی این ماده‌ی غذایی ارزشمند، از نکات و ویژگی‌های مثبت رژیم غذایی مردم این منطقه از کشور، به شمار می‌آید.

قلیه ماهی، یکی از مشهورترین و پرمصرف‌ترین خورشت‌های بومی و محلی استان خوزستان است که آشپزها و مادران هنرمند و خوش‌سلیقه‌ی آن، به کمک ماهی، پیاز، سیر، زردچوبه، نمک، فلفل، سبزی قلیه (گشنیز و شنبلیله)، رب انار (در صورت تمایل می‌توان از رب گوجه‌فرنگی استفاده کرد)، تمبر هندی و روغن به طبخ این غذای لذیذ و دوست‌ داشتنی می‌پردازند.

قلیه ماهی آبادانی را می توان به تنهایی و با نان مصرف کرد ولی بهتر است مقداری پلو تهیه شود تا یصورت پلو و خورش مصرف شود. قلیه ماهی معروف ترین و خوشمزه ترین غذای جنوبی است که در اهواز ،خوزستان و  آبادان و سایر مناطق جنوبی کشور بسیار محبوب است. 

مواد لازم قلیه ماهی آبادانی

  • زردچوبه و نمک به مقدار لازم
  • پودر فلفل قرمز یک قاشق چایخوری
  • تمرهندی یک بسته

  • پیاز یک عدد متوسط

  • سیر یک کله

  • سبزی ( گشنیز و شنبلیله) (مقدار شنبلیله کم باشد تا تلخ نشود) 300 گرم

  • شوریده یا سنگسر یا هامور (ماهی پوست گرفته و پاک شده) یک کیلو

  • رب گوجه فرنگی یک قاشق غذا خوری

طرز تهیه قلیه ماهی آبادانی 

پیاز خرد شده را با 3 قاشق سوپخوری روغن، کمی تفت می دهیم. سپس سیر و شنبلیله و گشنیز خرد شده، را اضافه می کنیم و تفت میدهیم. توجه کنید سبزی باید با شعله کم تفت داده شود تا زمانی که کاملا آب سبزی خشک بشود (اگر دیدید که سبزی به کف دیگ میچسبد یعنی آبش خشک شده) بعد از اینکه آبش خشک شد روغن اضافه کنید.(روغن را کم کم اضافه کنید چونکه سبزی روغن رو میخوره و بعد که سرخ شد روغن را پس میدهد)

پس از اینکه روغن را اضافه کردید مدام تفت بدهید تا سبزی کامل سرخ بشود. با شعله زیاد حدود نیم ساعت باید سبزی را سرخ کنید و مواظب باشید که ته نگیرد ولی باید کاملا سیاه بشود. ماهی را با کمی زردچوبه و نمک، به سبزی اضافه می کنیم و چند دقیقه تفت می دهیم. بعد شیره تمرهندی و رب گوجه فرنگی را اضافه کرده و قلیه ماهی را با شعله ملایم به مدت 30 دقیقه می پزیم و به این ترتیب قلیه ماهی آبادان شما آماده می شود.