Ealiya Gasht Pars

تاریخچه پرچم فرانسه

۲۲ شهریور ۱۴۰۲ ۲ دقیقه

تاریخچه پرچم فرانسه که یکی از نمادهای مشهور و جذاب‌ تاریخ اروپا به شمار می‌ رود، بسیار جالب و خواندنی است. فرانسه که در جنوب غربی اروپا قرار دارد، جزء کشورهای بسیار زیبای اروپای غربی می باشد. فرانسه بزرگ ترین کشور اتحادیه اروپا و همچنین سومین کشور بزرگ قاره اروپا با مساحتی حدود 643 کیلومتر مربع به همسایگی کشورهای مانند سوئیس ، آلمان، بلژیک ، ایتالیا و … واقع گردیده است. در ادامه مطلب “تاریخچه پرچم فرانسه” با ایلیا گشت همراه باشید.

تاریخچه پرچم فرانسه

رنگ پرچم فرانسه

 ریشه‌ی طرح سه‌رنگ پرچم فرانسه به انقلاب این کشور پیونده خورده است . تاریخچه پرچم فرانسه و نمادی برای آزادی که در اواخر قرن 18 بر اثر انقلاب فرانسه حاصل شد. این پرچم  که امروزه شامل خط‌ های سه‌ رنگ با عرض های مساوی می باشند و طرح اولیه‌ی آن دارای ابعادی معادل ۳۰ سانتی‌ متر آبی، ۳۳ سانتی‌ متر سفید و ۳۷ سانتی‌ متر قرمز می باشد.

معنای انقلابی پرچم فرانسه

پرچم سه‌رنگ فرانسه وقتی‌ که در دهه‌ی ۱۷۹۰، برای اولین بار معرفی شد، ترتیب رنگ‌ ها از چپ به راست به‌صورت قرمز، سفید و آبی بود. معنای انقلابی فرانسه از قبل به تاریخچه‌ی کوتاهش متصل بود. در طول مدت شکل‌ گیری این انقلاب، فرانسه با پرچم سه رنگ خود در معرض نمایش قرار داده نمی شد، برتری آن تحت فرمانروایی ناپلئون احیا شد.

نمادگرایی در تاریخچه پرچم فرانسه

تاریخچه پرچم فرانسه با رنگ های آبی و قرمز پرچم فرانسه از رنگ‌های سنتیِ شهر پاریس تاثیر گرفته است. رنگ آبی این پرچم به مارتین تور و رنگ قرمزش به قدیس دنیست نسبت داده می‌ شوند.

سال ۱۷۸۹ میلادی نیروهای مسلح فرانسه در فتح باستیل، بر روی کلاه‌های خود تاژک‌های آبی و قرمز رنگ طراحی کرده بودند و همواره رنگ سفید بخشی از دگرگونی طرح های پرچم‌ کشور فرانسه بوده و به‌عنوان «رنگ باستانیِ فرانسه» توصیف شده است. این نوارِ سفید رنگِ پرچم بخشی از هویتِ سلطنت و از ملت جدای ندارد.

  • آبی: نماد آزادی
  • سفید: نماد برابری
  • قرمز: نماد برادری

نمادگرایی در تاریخچه پرچم فرانسه

شکل گیری رنگ پرچم فرانسه

فرانسه به عنوان یکی از معروف ترین کشورهای جهان، پرچمی ساده که متشکل شده از ۳ رنگ سفید، آبی متمایل به سرمه ای و قرمز است. پرچم ملی فرانسه در تاریخچه 200 ساله ی خود بنام «تریکولوره» خوانده شده و به معنای پرچم سه رنگ در جهان، به رسمیت شناخته شده است.

در معنای پرچم های مختلف کشورهای جهان معنای پرچم فرانسه که توسط انقلابیون وارد پرچم فرانسه گردیده است. رنگ آبی افسانه‌ها شنل مارتین مقدس می باشد. رنگ سفید که رنگ منتخب پادشاهان فرانسوی بوده رنگ قرمز درفش جنگی کارل کبیر بوده ‌است.

قدمت پرچم فرانسه

تاریخچه پرچم فرانسه در اوایل ۱۲۰۰ بعنوان اولین پوشش پادشاهان فرانسوی که یک تاج آبی بود و با گل‌های طلایی سوسن تزیین گردیده ‌شده بود در تاریخ ثبت گردیده است. بعد از آن تا زمان انقلاب فرانسه، در اواخر قرن ۱۶، پوشش متداول شنل سفید با گل‌ های طلایی زنبق خانواده‌ی بوبورن که بر این کشور حکومت می‌کردند، بود.

دلایل معروفیت پرچم فرانسه

 پرچم فرانسه به خاطر سه نوار عمودیش به «سه ‌رنگ» یا «سه ‌رنگ فرانسوی» در جهان نیز معروف است. اساس این پرچم سه‌رنگ،از آن جایکه در انقلاب فرانسه بصورت نوارهای استفاده میشد به شهرت رسید.

در تاریخچه پرچم فرانسه رنگی قدیمی سفید، نمادی از مریم مقدس، ژاندارک و خاندان بوربون بوده است. حکمرانی که از قرن 16 تا انقلاب فرانسه بر این کشور قدرت نمایی می کردند. برای استفاده از، نماد شهرها نیز از رنگ‌های قرمز و آبی، رنگ‌های سنتی پاریس بکار گرفته می شد.

قدمت پرچم فرانسه

جالب است بدانید استان‌ های کانادا، بخش فرانسوی آلبرتا و قلمروهایی نظیر کبک، آکادیا، نیوفاندلند، اونتاریو و مانیتوبا دارای پرچم فرانسه می باشند. پرچم‌های کشورهای فرانسوی ‌زبان از پرچم سه‌ رنگ فرانسه الهام گرفته اند و پرچم ملی یکسری از کشورها تحت تأثیر پرچم فرانسه بوده است مانند بلژیک، ایرلند، مکزیک، نروژ، ایتالیا، چاد و رومانی هستند.

در سخنرانی‌های تلویزیونی پشت سر روسای جمهور، شهرداران و اعضای مجلس ، به‌طور سنتی پرچم‌های اروپایی قرار می‌گیرند و همچنین بر روی دوش سمت راست خود، شالی متشکل از رنگ‌های پرچم فرانسه می‌اندازند. 

3/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *