راه های مقابله با حمله گرگ در طبیعت

راه های مقابله با حمله گرگ در طبیعت

۲۹ شهریور ۱۴۰۲ ۲ دقیقه

برای بسیاری از افرادی که عاشق طبیعت گردی در حیات وحش هستند، حمله های گرگ در طبیعت میتواند یکی از اولین خطرها باشد به همین دلیل توصیه می شود قبل از سفر ماجراجویانه خود حتما راه های مقابله با حمله گرگ و دیگر حیوانات را بدانید و مطالعه نمایید. خیلی از مردم به طبیعت گردی می پردازند و برای گشت و گذار و سفر، مناطق طبیعی را انتخاب می کنند، در حقیقت وارد محل زندگی دیگر حیوانات درنده می شوند.

بسیاری از این حیواناتی که در حیات وحش یک ناحیه زندگی می کنند، وحشی بوده و روبرو شدن با آن ها می تواند برای گردشگر خطرساز باشد. گرگ ها از جمله این حیوانات وحشی هستند که در تمام مناطق کویری، جنگل ها، دشت ها و تقریبا در تمام نواحی طبیعی یافت می شوند. بنابراین قبل از سفر به هر طبیعتی بهتر است که راه های مقابله با حمله گرگ را بدانید. تا انهای این مقاله ایلیا گشت همراه ما باشید.

راه های مقابله با حمله گرگ در طبیعت

نحوه مقابله با حمله گرگ چطور است؟

هر زمان که به درون طبیعت قدم می گذارید، باید خود را برای روبرو شدن با حیوانات وحشی که در آن طبیعت زندگی می کنند، آماده کنید. قبل از آنکه برای مقابله با حمله گرگ خود را آماده نمایید، باید بیشتر رفتارهای این حیوان شکارچی را بشناسید. در واقع گرگ ها شکارچیان بسیار قدرتمند و خطرناکی هستند که عموما به صورت گروهی حمله می کنند.

در مجموع گرگ ها حیواناتی باهوش هستند که به انسان ها نزدیک نمی شوند و حمله نمی کنند مگر اینکه شرایط بسیار خاصی اتفاق افتاده باشد. بنابراین دانستن راه های مقابله با حمله گرگ برای هر طبیعت گرد و راهنمای طبیعت واجب و ضروری است. در چنین مواقعی راهکارهایی وجود دارد که باید آن ها را انجام دهید. روش های مقابله با حمله گرگ را در دنباله این مطلب می خوانید.

 

راه های مقابله با حمله گرگ

همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. زمانی که وارد طبیعت می شوید، بهتر است کارهایی را انجام دهید تا اصلا با گرگی روبرو نشوید. چه برسد به اینکه به مقابله با حمله گرگ بپردازید!

تشخیص سریع حضور گرگ در محل اتراق و کمپینگ ها

چه به تنهایی طبیعت گردی می کنید و چه گروهی به سفر می روید،اولین راه مقابله با حمله گرگ ها، تشخیص سریع آنهاست. اگر احساس کردید در اطرافتان گرگی وجود دارد، بهتر است اقدامات پیشگیرانه را برای مقابله با حمله گرگ انجام دهید. اول اینکه از کجا بفهمید در اطرفتان گرگ وجود دارد؟

شنیدن صدای زوزه گرگ از دور می تواند نشانه ای از حضور گرگ باشد. صدای زوزه گرگ تا فاصله ۱۶ کیلومتری قابل شناسایی است. رد پای گرگ ها را در آن ناحیه مشاهده کنید. اگر چه تشخیص رد پای سگ ها و گرگ ها از یکدیگر بسیار مشکل است اما باز هم تمایز بین آن دو وجود دارد. در رد پای گرگ اثر ناخن هر پنجه بر روی زمین دیده می شود.

راه های مقابله با حمله گرگ

برپا کردن آتشی بزرگ و پر دود برای ترساندن گرگ

یادتان باشد که گرگ ها با اینکه بوی طعمه خود را از فاصله 2/5 کیلومتری حس می کنند اما آن ها به شدت از آتش و دو فراری هستند. اگر آتش روشن کنید، آن ها این بو را نیز می شناسند و به شما نزدیک نمی شوند. برای درست کردن آتش، از شاخه ها و برگ های درختان پر دود استفاده کنید و آتش بزرگی را بر پا کنید. اگر با گرگ ماده ای روبرو شدید که به خاطر نگرانی بابت توله هایش قصد حمله به شما را داشت، با دود و آتش می توانید آن ها را از محلی که هستید، دور کنید.

رفتن به یک مکان با ارتفاع امن

منظور از به ارتفاع رفتن جایی همانند کوه نیست که گرگ بهتر از شما می تواند در آنجا حرکت کند. منظور بالای درخت یا بالای کلبه، یا بالای صخره ای که گرگ نتواند بالای آن بیاید، است. زمانی که شانس فرار پیدا کردید و تا حدودی از گرگ دور شدید، سعی کنید که خود را به بالای درخت یا مکانی امن همانند کلبه ای جنگلی یا محل زندگی انسان ها برسانید.

یادتان باشد که در مقابله با حمله گرگ آرامش خود را حفظ کنید. سریع سرخ نشوید و استرس و طپش قلب خود را آرام کنید. اگر جدای از فرار کاری کنید که گرگ از شما بترسد و گرگ فرار کند، راه های مقابله با حمله گرگ، بسیار بهتر از این است که شما فرار کنید.

 

در هنگام مقابله با گرگ عجولانه فرار نکنید

اگر در مسیرتان با گرگی روبرو شدید، آرام آرام عقب بروید به طوری که ارتباط چشمی خود را با گرگ حفظ کرده اید. به چشمان گرگ زل بزنید و هیچ گاه پشتتان را به گرگ نکنید. همانطور که به چشمان گرگ زل زده اید، سعی کنید آرام آرام عقب بروید. هیچ گاه غریزه حیوانی گرگ را با فرار فعال نکنید. اگر فرار کنید ممکن است برای گرگ حکم طعمه را پیدا کنید و در نتیجه به شما حمله کند.

در هنگام مقابله با گرگ عجولانه فرار نکنید

حمله کردن به گرگ با هر سلاحی

شاید زمانی برسد که هیچ کدام از راه های مقابله با حمله گرگ که ذکر کردیم، جوابگو نباشد، در نتیجه برای مقابله با حمله گرگ مجبور به حمله و درگیری با گرگ شدید. در این صورت بهتر است از یک سلاح همانند چوب درختان، سنگ، اسپری، چاقو و هر چیزی که در اطرافتان دارید، استفاده کنید. این وسایل را به سمت گرگ پرتاب کنید و به گرگ بزنید.

برای اینکه نگذارید گرگ از پشت به شما حمله کند، به صخره یا درختی تکیه دهید. با قدرت به گرگ ضربه بزنید. در جایی مخفی نشوید چرا که گرگ به راحتی شما را پیدا می کند. تنها راه در این مواقع آسیب رساندن به گرگ است.

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *