اروگوئه

کشور اروگوئهپرچم کشور اروگوئه

درباره کشور

اروگوئه کشور کوچکی واقع در جنوب شرقی آمریکای جنوبی، به پایتختی مونتهویدئو است. نام رسمی اروگوئه «جمهوری خاوری اروگوئه» یا «جمهوری شرقی اروگوئه» است. حدود ۸۶ درصد از مردم اروگوئه سفیدپوست هستند. بیشتر مردم این کشور از تبار اسپانیایی و ایتالیایی اند (یکچهارم جمعیت، ایتالیایی تبار است). این کشور تا سال ۱۸۱۱ مستعمره اسپانیا بود. اروگوئه در سال ۱۸۲۵ از امپراتوری برزیل اعلام استقلال کرد و این استقلال در سال ۱۸۲۸ به رسمیت شناخته شد. اروگوئه امروزه یک جمهوری پارلمانی است. با ایلیا گشت همراه باشید تا بیشتر در مورد این کشور بدانید.

تاریخ اروگوئه

اروگوئه نخستین بار در قرن هفدهم میلادی توسط پرتغالی ها کشف شد و شهر کولونیا در سال ۱۶۸۰ توسط آنان بنیان نهاده شد. در سالهای بعدی پای اسپانیایی ها نیز به این کشور باز شد. اسپانیایی ها در اوایل سده ۱۸ شهر مونتهویدئو را تأسیس کردند. در سدههای ۱۷ و ۱۸ میلادی جنگهایی بر سر مالکیت اروگوئه بین اسپانیا و پرتغال درگرفت که منجر به پیروزی اسپانیا شد. در سال ۱۸۲۰، برزیل این سرزمین را اشغال کرد و به صورت یکی از ایالات خود درآورد تا اینکه در بین سالهای ۱۸۲۵ تا ۱۸۲۸ انقلاب عمومی آغاز شد. در تاریخ بیست و پنجم اوت ۱۸۲۵، فردی به نام خوان آنتونیو لاوالیا خیزش مردم را برای استقلال کشور رهبری کرد (اکنون روز تعطیلی ملی اروگوئه است) که به استقلال کامل در سال ۱۸۲۸ از برزیل انجامید.

جغرافیا

اروگوئه یکی از کشورهای آمریکای جنوبی است که ۱۷۶٫۲۱۵ کیلومتر مربع مساحت و ۳٬۳۹۹٬۲۳۷ نفر جمعیت دارد. از این تعداد ۱٫۸ میلیون نفر در مونته ویدئو و حاشیه آن زندگی میکنند. این کشور از سمت شمال با برزیل، از غرب با رود اروگوئه، از جنوب غربی با دهانه رودخانه پارانا (به معنی «رودخانهٔ نقره» که در زبان انگلیسی به «ریور بلات» معروف است)، از جنوب با آرژانتین و از جنوب شرقی با اقیانوس اطلس محدود میشود. این کشور، دومین کشور کوچک مستقل در آمریکای جنوبی است و فقط از سورینام بزرگتر است. (از گویان فرانسه نیز بزرگتر است که هنوز مستقل نشدهاست).

اقتصاد

این کشور در رتبه یکی از پیشرفته ترین و مرفه ترین کشورهای آمریکا لاتین قرار دارد. بخش کشاورزی، دامداری و ماهیگیری مهم ترین بخشهای اقتصادی در اروگوئه به شمار می آیند. بیش از ۱۵ درصد از سهم تولید ناخالص داخلی کشور به بخش کشاورزی و دامداری اختصاص دارد. برنج، گندم، جو، ذرت، تخم آفتابگردان، سویا، حبوبات، سبزیجات، ترهبار، توتون، تنباکو، دانه های روغنی و انواع میوه از فراورده های کشاورزی هستند. اقتصاد اروگوئه بر مبنای بخش صادرات کشاورزی، نیروی کار آموزش دیده، سطح بالای روابط اجتماعی و بخش صنعتی توسعه یافته قرار دارد.

فرهنگ

مونته ویدئو یکی از زیباترین پایتخت های منطقه است و این شهر ۳/۳ میلیون نفری که اکثریت جمعیت آن را اروپایی ها تشکیل میدهند، مهد فرهنگ آمریکای جنوبی محسوب میگردد. میزان فقر در حداقل ممکن در منطقه است و ثروت به طور یکنواخت میان مردم تقسیم شده است. اگرچه تاریخ سده بیستم این کشور شاهد دیکتاتورهای خودکامه، خشونت و فساد و بحران های اقتصادی است، اروگوئه در ۲۵ سال گذشته نمونه بارز یک الگوی اقتصادی و فرهنگی درخشان بودهاست.

گردشگری اروگوئه

بیشتر جاذبه های گردشگری کشور اروگوئه را می توان در پایتخت پر جنب و جوش و زیبای آن، شهر مونتهویدئو، یافت. عموم این جاذبه ها در اطراف بخش قدیمی شهر و میدان Plaza Independencia قرار دارند. از آنجایی که این جاذبه ها در فاصله ی کمی از یکدیگر قرار دارند، یکی از بهترین راه های دسترسی و بازدید از آن ها، استفاده از دوچرخه است. هرچند، نباید فکر کنید که جاذبه های این کشور تنها محدود به مناطق فوق هستند. در اقسی نقاط اروگوئه جاذبه های گردشگری مختلفی وجود دارد، ولی همانطور که بیان شد، بیشتر آن ها در اطراف این شهر قرار گرفته اند. بخشی زیادی از جاذبه های اروگوئه هم مربوط به تفریحات آبی و دریایی میشوند.

مونته ویدئو 

این شهر جنوبی ترین پایتخت آمریکای لاتین است. خیابانها ،سرگرمی ها و جاذبه های مختلفی در این شهر وجود دارد. خیابان های عریض سرسبز هم در داخل شهر و هم در حاشیه شهر به چشم میخورد. منطقه «پارک رودو» به خاطر وسعت پارک هایش تا 25 هکتار توجه را به خود جلب میکند. ورزشگاه «سنترانیو» میزبان اولین مسابقات جام جهانی فوتبال در تاریخ بوده که دارای 2 استادیوم فوتبال و پیست دوچرخه سواری و زمین های بازی میباشد. «هیپودرمو د مورانیوس» مکانی برای علاقه مندان به سوارکاری نیز میباشد. همچنین مونته ویدئو دارای موزه های مهمی از جمله موزه «تورس گارسیا»، موزه «خوسه گورویچ»، موزه ملی هنرهای تجسمی و موزه «خوان مانوئل بلانس». در محوطه موزه «بلانس» میتوان از یک باغ زیبای ژاپنی دیدن کرد که در وسط آن حوض بزرگی میباشد که در خود بیش از صد نمونه ماهی کپور را جای داده است. مراکز خرید یکی دیگر از جاذبههای این شهر برای گردشگران و شهروندانش است که میتوانند از انواع کالا و صنایع دستی داخلی و وارداتی دیدن و خرید کنند. همچنین نمایشگاههای مختلفی در جاهای دیگر شهر در روزهای خاصی از هفته با توجه به علاقه بازدیدکنندگان دایر است.

لا پدررا

لا پدررا در قسمت شرقی تنگه «سانتا ماریا» بر روی یک شبه جزیره باریک و کوچک به نام «چونتا روبیا» واقع است. یک آبگرم کوچک با امکانات بسیار عالی برای اقامت در این منطقه وجود دارد. به خاطر ویژگی های منحصر به فردش جهانی و خاص شناخته شده و برای تفریحات خانوادگی ایده آل است. سواحل آن هم استراحت و هم تفریح را به شما ارائه میدهد و برای ماهیگیری و ورزش های متنوع آبی مکان بسیار مناسبی میباشد.

بارا دل چوی

با توجه به نزدیکی این شهر به چشمه «سانتا ترسا» و شرقیترین شهر اروگوئه یعنی «چوی» و وجود زیبایی های طبیعی مانند: باتلاقها و مردابها، آبگرم «لا باررا دل چوی» در این مکان برتری بیشتری دارد. با فاصله کمتر از 14 کیلومتر از شهر «چوی» میتوان این آبگرم اقیانوسی با سواحل وسیع و تپههای بزرگ شنی را مشاهده کرد.

لا کرونیا

در «لاکرونیا» آرامش خاصی به خاطر سواحل پهناور شنی حاکم است. «لاکرونیا» جای مناسبی برای طرافدارن موجودات دریایی و علاقه مندان به ماهیگیری است. همچنین امکان مشاهده نهن گها، دلفین ها و لاکپشت های دریایی از طریق رصدخانه های «سررو برد» وجود دارد و همچنین میتوانید از یکی از بهترین مکان های ماهیگیری طبیعی جهان لذت ببرید. «سانتا» ترسا یک پارک ملی است که غیر از تابستان هم گردشگر دارد و یک ساحل بسیار محبوب بین گردشگران برزیلی میباشد.

آگواس دولسس 

«آگواس دولسس» یک روستای کوچک بسیار قدیمی که هنوز بافت تماشایی و زیبای خود را حفظ کرده است، خیابان اصلی آن خط دریا را دنبال میکند و جای مناسبی برای استراحت، تفریح و آرامش است.

رزرو و خرید بلیط هواپیمای داخلی و خارجی با کمترین قیمت 

مشخصات کشور

قاره: آمریکا