اوگانداپرچم اوگاندا

درباره کشور

اوگاندا یا جمهوری اوگانادا یکی از کشورهای آفریقایی شرق میانه آفریقا و حاشیه دریاچه ویکتوریا است. این کشور با کشورهای رواندا، بروندی، تانزانیا، کنیا، سودان جنوبی و کنگو همسایه است.

اوگانادا سال  ۱۸۹۴ تحت سلطه بریتانیا درآمد و این شرایط تا ۱۹۶۲ که این کشور به استقلال رسید ادامه پیدا کرد. در آن حکومت این کشور از پادشاهی به جمهوری تغییر کرد.

جغرافیا

این کشور با وجود اینکه هیچ مرز دریایی ندارد ولی دارای تعداد زیادی دریاچه است. این دریاچه در اندازه های مختلف هستند از جمله ویکتوریا و کیوگا که جزء دریاچه های بزرگ و آلبرت، ادوارد و جرج جزء دریاچه های کوچک این کشور هستند. رودهای نیل و سملیکی نیز از رودخانه های مهم این کشور هستند بطوریکه این کشور کاملا در حوضه رود نیل قرار گرفته است.

مهم ترین شهرهای این کشور نیز در اطراف دریاچه ها شکل گرفته اند از جمله شهر انتیه که در کنار دریاچه ویکتوریا است و در آن تمساح های غول پیکر در کمین ماهیگیران و کشاورزان می نشینند. دریاچه کیوگا نیز در مرکز این کشور است. غرب این کشور نیز کوهستانی و مرکز آن فلاتی کم ارتفاع و نیمه خشک است.

اقتصاد

این کشور دارای معادن قوی از جمله آهن، مس، کبالت، نفت خام و گاز است که به علت عدم سرمایه گذاری درصد کمی از آن صادر می شود.

همچنین به علت وجود خاک حاصل خیز، بارش باران های دائمی عمده ترین تولیدات این کشور محصولات کشاورزی مانند قهوه، توتون، چای و آبزیان است.قهوه 90درصد صادرات این کشور را تشکیل می دهد و پس از آن چای و توتون قرار دارند. این کشور سال 2005، بالغ بر 40 میلیون کیلو چای صادر کرده است.

صادرات به جهت کاهش جهانی قیمت چای به ۲/۳۳ میلیون دلار رسیده‌ است. میزان صادرات چای برای سال ۲۰۰۵ چهل میلیون کیلوگرم برآورد شده‌ است.

فرهنگ

مردم این کشور هنوز زندگی قبیله ای دارند و از آداب و رسوم سنتی پیروی می کنند. اقوام کراموجونگ یا برهنه ها در مرز کنیا و همسایگی اقوام ماساها و تورکانه‌ها قرار دارند و امروزه جزء جاذبه های این کشور محسوب می شوند. این قوم نیز هنوز پیرو آداب سنتی خود است مثلا برای ازدواج یک مرد برای بدست آوردن یک همسر باید شیر، پلنگ یا گرگی را  شکار کند و به خانه عروس ببرد.

جاذبه های گردشگری

این کشور به دلیل وجود ظرفیت های طبیعی و حیات وحش غنی، به مروارید آفریقا معروف است و طی سال های اخیر به مقصد بسیاری گردشگران اروپایی تبدیل شده است.

پارک ملی کیدپو  و تالاب دایمی نارو  که در قلب این پارک قرار دارد مهم ترین جاذبه گردشگری این کشور است. قبرستان سلطنتی، مسجد جامع و جنگا بودانگوی، کلیسای سنت پائول و عبادتگاه کامپالا، از جمله دیدینی های پایتخت است همچنین موزه ملی اوگاندا نیز در این شهر قرار دارد.

مشخصات کشور

قاره: آفریقا

موقعیت