اسکاتلندپرچم اسکاتلند

درباره کشور

اسکاتلند بخشی از بریتانیای کبیر است که یک‌سوم شمالی بریتانیای کبیر را دربر می‌گیرد. این کشور دومین کشور بزرگ بریتانیاست که از نظر وسعت از انگلستان کوچکتر است ولی به لحاظ وسعت و جمعیت از مجموع ولز و ایرلند شمالی بیشتر است.

این کشور همراه با انگلستان، ولز و ایرلند شمالی کشور بریتانیای کبیر را تشکیل می‌دهند. این کشور علاوه بر خاک اصلی دارای  ۷۹۰ جزیره است که جزایر شمالی و هبریدز از آن جمله هستند. 2درصد جمعیت این کشور در جزایر آن سکونت دارند.

اسکاتلند و انگلستان تا سال ۱۷۰۷ کشورهایی با پادشاهی مستقل بودند اما اول ماه می 1707 طی توافقنامه‌ای با هم متحد شدند و کشور «پادشاهی متحد بریتانیای کبیر» را به وجود آوردند.

اقتصاد

مرکز اصلی بانک سلطنتی اسکاتلند (RBS) - یکی از ۵ بانک بزرگ جهان - در ادینبرو قرار دارد. شهر گلاسگو بزرگ‌ترین شهر اسکاتلند و یکی از ۳ شهر بزرگ کشور بریتانیا است. شهر ابردین در شمال شرق اسکاتلند سومین شهر بزرگ اسکاتلند و مرکز فعالیت صنعت نفت بریتانیا است.

سقوط بانک سلطنتی اسکاتلند و هلیفکس که بزرگترین موسسه‌های مالی فعال در اسکاتلند نیز تلقی می‌شدند باعث شد تا هزاران نفر شغل خود را از دست دادند اما این دو بانک به نوعی توسط دولت بریتانیا از ورشکستگی نجات یافتند.

از نظر اقتصادی آب‌های این کشور در دریای شمال دارای ذخایر مهمی از نفت خام است.

نگاهی به آمارهای اصلی نشان می‌دهد که هزینه‌های دولت به ازاء هر فرد در اسکاتلند، بیشتر از هزینه‌های متوسط در بریتانیا است. در سال ۲۰۱۱ این رقم در اسکاتلند ۱۲۱۰۰ پوند و در کل بریتانیا ۱۰۹۰۰ پوند بوده‌ است.

سهم اسکاتلند در درآمد بریتانیا از محل مالیات ۸٫۲ درصد است. این رقم بازتاب درصد جمعیت آنجا نسبت به بریتانیاست که معادل ۸٫۳ درصد است. «گزارش مخارج و درآمد دولت محلی اسکاتلند» نشان دهنده جزئیات بیشتری در این زمینه است.

مردم

هَگیس، غذای سنتی اسکاتلندی‌ها که با دل و قلوه چرخ شده گوسفند و پیاز و ادویه تهیه می‌شود، دامن مردانه موسوم به کیلت، لهجه محلی و موسیقی و هنر اسکاتلندی به‌طور عام از ویژگی‌های فرهنگی متمایز در اسکاتلند است. موسیقی محلی بیشتر با نی‌انبان نواخته می‌شود و آبجو و ویسکی از اصلی‌ترین نوشیدنی‌های الکلی در اسکاتلند هستند.

جشنواره کتاب ادینبرو از مهم‌ترین رویدادهای فرهنگی بریتانیاست و هر سال در ماه اوت هم‌زمان با بعضی جشنواره‌های هنری دیگر از جمله جشنواره جاز و جشنواره هنرهای نمایشی در این شهر برگزار می‌شود.

شون کانری از بازیگران نقش جیمز باند از طرفداران حزب ملی اسکاتلند است که خواهان استقلال این کشور از انگلستان است. او در باهاما سکونت دارد و گفته‌است تا زمانی که اسکاتلند مستقل نشود در سرزمین خود اقامت نخواهد کرد.

جاذبه ها

یکی از جاذبه های این کشور درختی با 3000 سال قدمت است که همچنان پابرجا مانده است.

کشور اسکاتلند بیش از ۳۰۰ قلعه تاریخی را در خود جای‌داده از جمله قلعه‌های زیبایی که در روستای Bothwell در توابع شهر Glasgow بنا شده‌اند، یا روستای نام‌آشنای Crathes در منطقه Aberdeenshire و قصر سلطنتی Holyroodhouse در شهر ادینبورگ (اقامتگاه رسمی پادشاه بریتانیا در اسکاتلند) برخی از نمونه‌های میراث غنی سرزمین اسکاتلند به شمار می‌روند.

این کشور دارای چندین دریاچه آب شیرین نیز هست. دریاچه لوخنس (Loch Ness) پرحجم ترین و وسیع ترین دریاچه این کشور است که هر ساله خیلی عظیمی از گردشگران برای دیدن محیط و حیات وحش این منطقه به آن سفر می کنند.

گفتنی است کشور اسکاتلند در تمام دنیا به دلیل تولید پنیر مشهور است همچنین سخت‌پوستان خوراکی (خرچنگ دریایی و صدف)، فرآورده‌های لبنی، آبردین آنگوس که گونه‌ای گاو بی شاخ و پرواری این کشور که گوشت لذیذی دارد نیز معروف است.

مشخصات کشور

قاره: اروپا
زبان رسمی: انگلیسی، گیلیک اسکاتلندی، اسکاتس

موقعیت