نیوزلند | New Zealand

پایتخت:
زبان رسمی: زبان انگلیسی / زبان مائوری
جمعیت: ۴۳۶۰۰۰۰ نفر
واحد پول: دلار نیوزلند
ولتاژ: ۱۲۰ ولت

شرح

نیوزلند کشوری جزیره است که در اقیانوس آرام به آرامی آرمیده است. این جزایر شامل یک حزیره بزرگ و یک جزیره کوچک است.

این کشور حدود تقریبا 80 میلیون سال از همه جا جدا بوده و نزدیک ترین خشکی به آن استرالیا است که حداقل 2000 کیلومتر با آن فاصله دارد. این کشور با کشورهای فیجی، جزایر تونگا و نیوکالدونیا همسایه است. با ایلیا کشت همراه باشید تا سفری کوتاه را به کشور تجربه کنید.

جغرافیا

نیوزلند که معنی آن به زبان مائوری سرزمین ابرهای کشیده است، از نظر جغرافیایی در بخش جنوب غربی اقیانوس آرام قرار دارد با این وجود کشوری کوهستانی است. مخصوصا حزیره شمالی آن دارای منشاء آتشفشانی و جزیره جنوبی آن با کوه های آلپ پوشیده شده است.

اقتصاد

نیوزلند یکی از کشورهای ثروتمند و غنی دنیاست. سال 2013 نیز از نظر شاخص توسعه انسانی در رتبه هفتم دنیا قرار گرفت. با این وجود اقتصاد این کشور کشاورزی و دامداری محور است.

محیط زیست

محیط زیست کشور نیوزلند بسیار خاص و منحصر بفرد است چرا که میلیون ها سال با هیچ خشکی در ارتباط نبوده ولی ورود انسان به این سرزمین موجب مشکلات زیادی برای محیط زیست آن شده است. تا قبل از ورود انسان انسان به اینجا هیچ پستاندار خشکی زی در آن وجود نداشت و بجای آن انواع پرنده وجود داشت حتی اغلب بومی این منطقه بوده و غالبا نمی توانستند پرواز کنند. امروز خواه ناخواه بسیار از انواع گونه های کمیاب و انحصاری این کشور بخصوص پرندگان آن در حال انقراض است .

گردشگری

نیوزلند کشور زیبایی است که هیچوقت برای کاشفان طبیعت و ماجراجویان تکراری نمی شود. دولت نیوزلند با حفظ یخچال های طبیعی، کوهستان ها، جنگل و سواحل این کشور سعی داشته تا ماهیت بکر آن را محفوظ نگهدارد. از این رو این کشور همواره مورد توجه فیلم سازان بوده و فیلم های معروفی مانند ارباب حلقه ها در آنجا ساخته شده است.

شهرها

دیدنی‌ها