موزامبیک | Mozambique

پایتخت: ماپوتو
زبان رسمی: پرتغالی
جمعیت: ۲۱٬۳۹۷٬۰۰۰ نفر
واحد پول: متیکال موزامبیک (MZN)
ولتاژ: ۱۲۰ ولت

شرح

موزامبیک | Mozambique

موزامبیک یکی از کشورهای جنوب آفریقاست. این کشور در شمال با تانزانیا، در شمال غرب با مالاوی و زامبیا، در غرب با زیمبابوه، در جنوب غرب با سوازیلند و آفریقای جنوبی و در شرق با اقیانوس هند هم مرز است.

تاریخچه

پرتغال در قرن 16 موزامبیک را تحت سیطره خود قرار داد و بیش از 4 قرن یعنی تا 1975 این وضعیت ادامه داشت. علاوه بر این جنگ های داخلی آسیب های زیادی را به این کشور وارد کرده است.

اقتصاد

اقتصاد این کشور بر پایه کشاورزی است. البته کارخانجات سیمان، دخانیات، کاغذسازی، تخته سه لایی، مونتاژ رادیو و تلویزیون، کبریت سازی ، صابون سازی و نساجی نیز فعالیت دارند.

برخی از صادرات مهم این کشور عبارتند از : روغن بادام ، میگو، انواع سنگ های معدنی ، ذغال سنگ، ذغال،  بادام هندی، صنایع دستی چوبی و عاج فیل، پنبه، شکر و بادام زمینی که به کشورهای انگلیس، ایتالیا، افریقای جنوبی، فرانسه، روسیه، پرتغال، ژاپن، سوئد، امریکا، آلمان و اسپانیا صادر می شود. تاکنون در موزامبیک دو حوزه نفت و گاز نیز کشف شده است.

 گردشگری

موزامبیک امروزه با بها دادن به فرصت های گردشگری به یکی از مقاصد توریستی اروپائیان تبدیل شده است. یکی از این جاذبه ها پارک ملی نیاسا ، بزرگترین منطقه حفاظت شده موزامبیک است که با همکاری مشترک مقامات مسئول موزامبیک و انجمن حفاظت از حیات وحش این کشور است. این پارک از نظر وسعت دو برابر پارک حفاظت شده کروگر افریقای جنوبی است.

ماپوتو نه تنها بعنوان پایتخت بلکه بعنوان شهری تاریخی با معماری خیره کننده و فضای شهری زنده و پرنشاط مورد توجه گردشگران است.

جزایر گیریمباس نیز توجه به دارا بودن صخره‌های مرجانی ، درختان کمیاب و سواحلی سپید استراحتگاه‌های فوق‌العاده‌ای را برای هر توریستی است. گردشگران در این جزایر می‌توانند به غواصی و مشاهده پرندگان و جانوران دریایی بپردازند.

شلوغ‌ترین جزیره این کشور نیز جزیره موزامبیک است که آثار تاریخی مربوط به پرتغالی‌ها و فرانسوی‌ها در آن قرار دارد.

اگر بخواهید در موزامبیک سفری لاکچری را تجربه کنید نیز باید به جزیره بنگورا بروید. این جزیره با ساحلی منحصر به فرد، تپه‌های شنی زیبا، و اقامتگاه‌های لوکس نظر هر گردشگری را به خود جلب می‌کند.

 

شهرها