مکزیک

درباره کشور

ایالات متحد مکزیک یا مکزیک، کشوری است در آمریکای شمالی. این کشور بیش از ۱۲۰ میلیون نفر جمعیت دارد و پایتخت آن مکزیکوسیتی است. زبان اداری و کاربردی در مکزیک زبان اسپانیایی است اما این کشور یک زبان رسمی ندارد و از سال ۲۰۰۳، تعداد ۶۲ زبان بومی سرخ‌پوستی نیز به عنوان «زبان‌های ملی» ثبت شده و رسمیت یافته‌است. کشور مکزیک بزرگ‌ترین کشور اسپانیایی‌زبان جهان است و حدود یک‌سوم از کل اسپانیایی‌ زبان‌های جهان در مکزیک زندگی می‌کنند.

۷۰ درصد مردم مکزیک از تبار مستیزو (دورگه سفیدپوست و سرخ‌پوست)، ۱۵ درصد سفیدپوست و ۹٫۸ درصد سرخ‌پوست هستند. ۸۲٫۷٪ مردم آن مسیحی کاتولیک و ۷٫۹ درصد پیرو دیگر شاخه‌های مسیحیت هستند.

جغرافیای کشور مکزیک

این کشور از شمال با ایالات متحده آمریکا و از جنوب شرقی با گواتمالا و بلیز هم‌مرز است. همچنین اقیانوس آرام، در غرب و جنوب، خلیج مکزیک در شرق و دریای کارائیب در جنوب شرق آن قرار دارند. این کشور با حدود ۲ میلیون کیلومتر مربع وسعت، ۱۴اُمین کشور وسیع دنیا و ۱۱اُمین کشور پرجمعیت دنیاست.

نخستین آثاری که از انسان در آمریکای میانی به دست آمده متعلق به ۴۰ هزار سال پیش است. مکزیک همچنین مهد یکی از مهم‍ترین تمدن‌های باستان، آزتک، بوده‌ است. مکزیک در سده ۱۶ میلادی توسط هرنان کورتس کشف شد و در سال ۱۵۱۹ تمدن‌های بومی مکزیک از سوی اسپانیایی‌ها مورد حمله قرار گرفتند. این کشور از سال ۱۵۲۱ تا جنگ‌های استقلال مابین ۱۸۲۱–۱۸۱۰ مستعمره اسپانیا بوده‌است. مکزیک پرجمعیت‌ترین منطقه تحت‌الحمایه اسپانیا بود. پس از سه قرن استیلای امپراتوری اسپانیا، سرانجام در سال ۱۸۱۰ استقلال مکزیک از اسپانیا اعلام شد.

زبان

مکزیک دارای بزرگترین جمعیت اسپانیولی زبان در جهان است. تقریباً یک سوم از مردم اسپانیولی زبان دنیا در کشور مکزیک زندگی می‌کنند. زبان اسپانیایی که توسط ۹۷٪ مردم مکزیک گویش می‌شود به عنوان زبان ملی این کشور در نظر گرفته شده‌است.

از سوی دیگر کشور مکزیک میهنی برای تعداد زیادی از زبان‌های بومی می‌باشد. از میان مردم مکزیک ۵٫۴٪ به یکی از زبان‌های بومی گویش می‌کنند و ۱٫۲٪ اسپانیایی نمی‌دانند و فقط به زبان خود گویش می‌کنند. چند زبان بومی که گویش وران زیادی دارد عبارتند از: زبان ناواتلی با ۱٫۴۵ میلیون نفر گویشور و زبان یوکاتک مایا با ۷۵۰ هزار نفر. برخی از زبان‌های محلی در معرض خطر انقراض هستند مانند لاکاندون که توسط کمتر از صد نفر گویش می‌شود. زبان انگلیسی به‌طور گسترده‌ای در کسب و کار در شهرهای مرزی و نیز توسط یک میلیون شهروند آمریکایی که در مکزیک زندگی می‌کنند استفاده می‌شود.

فرهنگ

فرهنگ مکزیک بازتابی از تاریخ این کشور و ترکیبی از فرهنگ‌های تمدن‌های پیش از ورود اسپانیایی‌ها و فرهنگ اسپانیا است. زمانی که مکزیک به یک کشور مستقل تبدیل شد به دنبال یک هویت ملی بود که تنها عنصر مشترک میان ساکنان تازه آن کاتولیک بودنشان بود. در آخرین ربع سده نوزدهم و دهه نخست سده بیستم یعنی در دوران پورفیریو دیاس با پیشرفت اقتصادی و آشتی همراه بود. از عناصر مهم فرهنگی مکزیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

رقص ماریاچی

رقص ماریاچی که رقصی سنتی است و در آن زنان جامه‌های رنگارنگ خود را همراه با ضرب‌ آهنگ‌های شاد ماریاچی در هوا به جلو عقب می‌چرخانند. در این رقص دو نفره مردها دست خود را پشت کمر خود حلقه می‌کنند و زنان در برابرشان دامن افشانی می‌کنند.

روز مردگان یا دیا دلوس مورتوس

در این روز در واقع باور و سنتی است که مکزیکی‌ها آن را از اجداد سرخ‌ پوست خود به یادگار نگه داشته‌اند. بعد از ورود اسپانیایی در قرن شانزدهم به مکزیک، این سنت با باورهای مسیحی آمیخته شد و اکنون در روزهای اول و دوم نوامبر و هم‌زمان با روز گرامیداشت قدیسان کاتولیک برگزار می‌شود. در روز درگذشتگان، مکزیکی‌ها بر مزار ازدست‌رفتگان خود گرد می‌آیند و برایشان شمع روشن کرده و گل نثارشان می‌کنند.

جشن گوئلا گوئتسا

گوئلا گوئتسا که در آن گروه نمایندگان فرهنگی و هنری شهر جوچیتان مکزیک وارد محل برگزاری جشن گوئلا کوئتسا در شهر سان آنتونیو واقع در ایالت اُآخاکا می‌شوند. در این جشن نمایندگان شهرها و ایالتهای مختلف مکزیک گردهم می‌آیند و رقص‌های محلی و سنتی خود را به نمایش می‌گذارند.

جشن کوئین سیانه

این جشنی است که مردم مکزیک به مناسبت رسیدن دخترانشان به سن پانزده سالگی برگزار می‌کنند. در این جشن پدر و مادر دختر همهٔ دوستان و آشنایانشان را برای شرکت در مراسم دعا در کلیسا و سپس جشنی شاد دعوت می‌کنند. بعد از بازگشت از کلیسا، از همهٔ مهمان‌ها با ساز و آواز و غذاهای خوشمزهٔ محلی پذیرایی می‌شود.

غذا

غذاهای مکزیکی با طعم دهنده‌های قوی و متنوع، انواع ادویه و ترشی و تزیینات رنگی آن در جهان شناخته می‌شوند. بسیاری از غذاهای مکزیک امروزی غذاهای سنتی ازتک‌ها و مایا است که در آن ذائقه اسپانیایی‌ها نیز بکار رفته‌است. غذاهای مکزیک به دلیل آب و هوای محلی و موقعیت جغرافیایی و تفاوت‌های قومی در میان ساکنان بومی آن در نقاط مختلف متفاوت است. تاکو یکی از غداهای سنتی این کشور است.

جاذبه های مکزیک

مکزیک کشور ویرانه‌های بزرگ، فرهنگ، غذا، و به خصوص سواحل زیبا است. در واقع برای کسانی که عاشق ساحل و فضای آرامش بخش آن هستند، سواحل به تنهایی خود یک دلیل کافی برای بازدید از مکزیک است. خط های ساحلى گسترده آن شامل خلیج مکزیک و دریای کارائیب در شرق و اقیانوس آرام در غرب است.

مکزیکو سیتی یکی از بزرگترین شهرها در جهان است که حدود ۲۰ میلیون نفر در این منطقه زندگی می کنند. در مرکز تاریخی شهر مکزیکوسیتی، مجسمه ی چارلز چهارم سوار براسب، ساخته ی مجسمه ساز مانوئل تولسا در میدان مانوئل تولسا جلب توجه می کند. درست مقابل این مجسمه، ساختمان موزه ی ملی هنر، با معماری نئوکلاسیک قرار دارد که شامل مجموعه ای بزرگ از تاریخ هنر مکزیک از اواسط قرن شانزدهم تا اواسط قرن بیستم می باشد.

جزیره آیلا موجرس

آیلا موجرس، جزیره ای در دریای کارائیب مکزیک، واقع در ۸ مایلی ساحل شرقی شبه جزیره یوکاتان است.

اوآخاکا

اوآخاکا، پایتخت ایالت اوآخاکا در مکزیک است که در منطقه ی مرکزی دره های ایالت، در کوهپایه های سیرا مادره، قرار دارد.

شهر ساحلی کنکان

شهر ساحلی کنکان در سواحل شمال شرقی شبه جزیره یوکاتان واقع در ایالت کینتانا رو قرار دارد. کنکان با داشتن آب و هوای گرمسیری و به لطف اماکن دیدنی، باستانی و تفریحی فراوان، یکی از مقاصد اصلی و مشهور گردشگری در جهان به شمار می رود. درست در شمال کارائیب باند ساحل پر رفت و آمد مکزیک به عنوان ریویرا مایا شناخته شده است.

شهر ساحلی کنکان، در شرقی ترین نقطه کشور مکزیک واقع شده است. اگر می خواهید اولین اشعه ی خورشید که هنگام طلوع به مکزیک می تابد را ببینید، کافی است شبی را در کنکان بگذرانید. این شهر همه سال پذیرای گردشگران فراوانی است که از اقصی نقاط جهان به این شهر ساحلی می ایند. کنکان به معنای«شهر درخشان» است. این شهر ساحلی دارای بیش از ۲۲ کیلومتر ساحل شنی سفید رنگ به شکل ۷ انگلیسی است.

گردشگران آب و هوای معتدل، غروب درخشان، اماکن دیدنی زیاد و شب های به یاد ماندنی کنکان را بسیار دوست دارند. کنکان مرکز شهرستان بنیتو خوارس است؛ شهری که برای گردشگران بین المللی نامی آشنا می باشد.

در بخش اصلی و جزیره ای این شهر، «منطقه هتل ها» قرار دارد که در آن، هتل های مدرن و مراکز خرید متعددی یافت می شود. کسانی که مایل هستند در مورد تمدن مایای باستان اطلاعاتی به دست آورند، می توانند در گردش های روزانه خود در کنکان، از چندین مکان باستانی استثنایی بازدید کنند. سواحل زیبای کنکان مکانی مناسب برای ورزش اسکوبا و غواصی است و همچنین گردشگران می توانند به ورزش هایی مانند گلف، ماهیگیری و تنیس نیز بپردازند.

کنکان، دارای فروشگاه های زیاد، رستوران های متنوع و مکان هایی ویژه برای حمام آفتاب است. در این شهر برای هر بودجه ای، می توان اقامتگاهی مناسب پیدا کرد: از هتل های مجلل گرفته تا ویلاهای لوکس و اقامتگاه های تفریحی نسبتاً ارزان قیمت.

خرابه های تولوم

تولوم بخشی از شهر پیش کلمبیایی مایا است که این شهر با دیوارهایی محصور شده بوده است. خرابه بر فراز صخره های بلند ۱۲ متری، در امتداد ساحل شرق شبه جزیره یوکاتان در دریای کارائیب، واقع شده اند. همان طور که گفته شد، تولوم، شهری باستانی در مکزیک، در ایالت یوکاتان واقع در شبه جزیره شمالی یوکاتان می باشد. تولوم یکی از قدیمی ترین نواحی مسکونی در مکزیک به شمار می رود.

طبق شواهد، تولوم عبادتگاه و محل خلوت گزینی پادشاهان مایا بوده است. شهر تاریخی تولوم که اکنون در کنار دریاست، هزاران سال پیش در یک منطقه ی جنگلی قرار داشته است. تا کنون در جریان کاوش های باستان شناسی در این منطقه، علاوه بر استخوان های انسان، استخوان های حیوانات غول پیکر نیز کشف شده است. گردشگرانی که پا به این منطقه می گذارند، به خوبی در می یابند که چرا مایاها این مکان زیبا و رویایی را برای استراحت و نیایش انتخاب کرده اند. صبحگاهان که خورشید از افق دریای کارائیب بالا می آید، بهترین زمان برای گشت و گذار در تولوم است.

تولوم بیشتر به دلیل ساختمان های باستانی مربوط به قوم مایاشهرت دارد. این ساختمان ها در کنار ساحل و در زمان افول تمدن مایا ساخته شده اند. بناهای باستانی تولوم، سومین مکان پربیننده گردشگری در مکزیک است. رتبه اول و دوم این جایگاه با ارزش، به ترتیب بهشهر باستانی تئوتی اوآکان (Teotihuacan) و چیچن ایتزا (Chichen Itza) که از آن به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جدید یاد می شود، اختصاص دارد. اصلی ترین جاذبه های گردشگری تولوم عبارتند از: بناهای باستانی، zona hotelera، خرابه های شهر پوبلو (pueblo) و منطقه طبیعی Sian Ka’an که در فهرست یونسکو به ثبت رسیده است.

سنوت (cenote)

یکی دیگراز جاذبه های گردشگری ایالت یوکاتان، سنوت است. سنوت (cenote) به چاه های عمیقی گفته می شود که معمولاً در سنگ های نرم آهکی پدید می آید. در ایالت یوکاتان هزاران سنوت عمیق وجود دارد که برخی از آنها حتی تا صدها متر نیز عمق دارند.

جزیره کوزومل

کوزومل، یک جزیره در دریای کارائیب در سواحل شرقی شبه جزیره یوکاتان است. کوزومل به خاطر شهر ساحلی با سواحل جذاب برای گردشگری، حمام های آفتاب، و غواصی (اسکوبا دایوینگ، اسنور کلینگ) معروف و شناخته شده است.

جزیره کوزومل مکزیک، که به سواحل زیبا و خلیج‌های استوایی‌اش شهرت دارد، پیش از ساخته شدن لنگرگاه برای کشتی‌های تفریحی، مکانی پر از صلح و آرامش بود. امروزه این جزیره‌ کارائیبی، ‌دومین بندرگاه شلوغ کشتی‌های تفریحی در جهان لقب دارد. صخره‌های مرجانی بر اثر آلودگی در معرض نابودی هستند و کشتی‌های تفریحی علاوه بر صدمه رساندن به این بافت زیستی، موجب گرم شدن آب‌ها نیز می‌شوند.

ایزمال

شهر ایزمال در یوکاتان، بسیاری از ساختمان های آن زرد رنگ است و به “شهر زرد” معروف است. همچنین به ایزمال لقب “شهر تپه ها” نیز می دهند، هر چند بسیاری از “تپه ها” احتمالا بقایای اهرام معبد باستانی هستند.

وزیر گردشگری مکزیک، ایزمال را به شهر جادویی مکزیک تبدیل کرده است، و دلیل آن این است که تمام ساختمان‌های این شهر غرق در رنگ زرد هستند، که به شهر ایزمال در هر آب و هوایی حالت آفتابی می‌دهد. اگر در این شهر قدم بزنید، از کنار کلیساها و ساختمان‌های مهم شهر به رنگ زرد خواهید گذشت و به جادویی بودن این شهر پی خواهید برد. کلیسای تاریخی سن‌آنتونیو متعلق به قرن ۱۶ نیز در این شهر است.

اکومال

اکومال یک ساحل کوچک در ۱۰۰ کیلومتری جنوب کنکان است. اکومال، در زبان مایان به معنی “محل یا زیستگاه لاک پشت ها” است. این منطقه ی غواصی افسانه‌ای در نزدیکی ساحل کارمن، یک صخره با ۲۰ تا ۳۰۰ فوت امتداد دریایی دارد و مناظری برای همه سطوح مختلف شناگران را ارائه می‌دهد. لاک پشت‌ها، ماهی گرمسیری و موارد بیشتر مناظر مشترکی در اینجا هستند.

در نزدیکی اکومال، آب ها برای لذت بردن غواصان جوان نیز ایمن و آرام است. برای کسانی که به غواصی علاقه‌مند نیستند، شن سفید و آب بدون موج نیز وجود دارد. اکومال برای شنا و همچنین استراحت دوست داشتنی و مناسب است.

وایادولید

وایادولید شهرستانی واقع در شبه جزیره یوکاتان است که به خاطر زیبایی طبیعی، غنای فرهنگی، و ارتباط تاریخی به کشور خود معروف و شناخته شده است.

حقایق جالب درباره کشور مکزیک

حقایق و قوانین جالبی دارد که شاید برای شما نیز جذاب باشد:

 1. نام رسمی کشور مکزیک «ایالات متحده‌ی مکزیک» است.
 2. مکزیک با جمعیتی حدود ۱۲۱ میلیون نفر، یازدهمین کشور پرجمعیت جهان است.
 3. در مکزیک ۶۸ زبان رسمی وجود دارد!
 4. در مکزیک هنرمندان می‌توانند آثار هنری خود را به‌عنوان مالیات به دولت بدهند.
 5. بزرگترین اهرام جهان در مصر قرار ندارند! این اهرام در کشور مکزیک است.
 6. ژنرال مکزیکی به نام «سانتا آنا» مراسم تدفین مفصلی برای پای قطع شده‌ی خود گرفت!
 7. سرخ پوستان «ازتک» در مکزیک، از دانه‌های کاکائو به‌عنوان پول رایج خود استفاده می‌کردند.
 8. مردم قبیله‌ی «ازتک» هر ساله یک درصد از اهالی قبیله‌ی خود را قربانی می‌کردند! (که حدود ۲۵۰ هزار نفر بود)
 9. ذرت بوداده ۹۰۰ سال قبل، برای اولین بار در مکزیک درست شد.
 10. سی و چهارمین رییس جمهور مکزیک کمتر از یک ساعت حکومت کرد و سپس استعفا داد!
 11. تا قبل از جنگ مکزیک و آمریکا در سال ۱۸۴۸، سانفرانسیسکو جزو کشور مکزیک بود.
 12. مکزیک چاق‌ترین مردمان جهان را دارد!
 13. از سال ۲۰۰۰ مهاجرت‌های غیرقانونی از مکزیک به آمریکا ۸۰ درصد کاهش یافته است.
 14. مکزیکوسیتی بزرگترین ناوگان تاکسیرانی جهان را دارد و در هر روز ۱۰۰ هزار تاکسی در این شهر تردد می‌کنند.

مشخصات کشور

قاره: آمریکا