اطلاعات کشور لبنان

Lebanon
پایتخت:
زبان رسمی: عربی
جمعیت: ۴٬۱۹۶٬۴۵۳
واحد پول: لیره لبنان

شرح

لبنان کشوری که با نام رسمی جمهوری لبنان شناخته می‌شود، کشوری قرار گرفته در غرب آسیا و در کرانه‌های شرقی دریای مدیترانه است. این کشور که از شمال با سوریه و در جنوب با فلسطین همسایه است، به‌عنوان عروس خاورمیانه شناخته می‌شود. این کشور که نقطه طلاقی دریای مدیترانه با جهان عرب است، دارای پیشینه‌ای غنی و پربار و تنوع دینی و نژادی و فرهنگی منحصر به‌فردی شده است. برای سفر به این کشور تاریخی زیبا با ایلیا گشت همراه شوید.

معرفی کشور لبنان

پیشینه تاریخی این کشور به هفت هزار سال قبل برمی‌گردد و می‌توان آن‌را جایگاه فینیقی‌ها (1550_539 ق.م) دانست. بعدها زیر سلطه امپراطوری روم درآمد و به مرکزی برای گسترش مسیحیت تبدیل شد. با این وجود حتی بعد از حمله اعراب مسلمان به این منطقه، مردم آن هویت و فرهنگ خود را حفظ کردند. این کشور در طی سال‌های 1516 تا 1918 تحت فرمانروایی عثمانی‌ها قرار گرفت. بعد از فروپاشی عثمانی‌ها در جنگ جهانی اول، جز مستعمره فرانسوی‌ها شد و در نهایت در سال 1943 استقلال خود را بازیافت. از آن پس لبنان دارای یک نظام تقسیم قدرت خاص بر اساس جوامع دینی شده است.

جغرافیا

لبنان کشوری کوهستانی در کرانه شرقی دریای مدیترانه با درازای 255 کیلومتر قرار گرفته است. از شمال و شرق با سوریه و از جنوب با اسرائیل هم مرز است. این کشور کوچک تنها 10452 کیلومتر مربع وسعت دارد و به جز مناطق ساحلی کم عرض و دره بقاع، سایر مناطق آن کوهستانی می‌باشد. در دره سهل البقاع دو رودخانه مهم عاصی و لیطانی جریان دارد و رودخانه کلب نیز از دیگر رودخانه‌های مهم این کشور است. دره سهل‌البقاع نیز در میان رشته کوه‌های لبنان شرقی و لبنان غربی قرار گرفته است. 

اقلیم 

در نواحی ساحلی تحت تاثیر دریای مدیترانه، آب و هوای تابستان‌ها گرم و شرجی و زمستان‌ها سرد و بارانی است. بارش برف سنگین در نواحی کوهستانی وجود دارد و سایر مناطق آن تابستان‌هایی گرم و خشک دارد. همچنین وجود جنگل‌های وسیع درختان سدر، باعث شده که سدر نماد این کشور شود.

فرهنگ و رسوم

40 درصد مردم آن را مسیحیان از شاخه‌های مختلف و 60 درصد بقیه را مسلمانان با مذاهب مختلف تشکیل می‌دهند. گروه‌های نژادی و قومی آن عرب‌ها۶۰٪، آسوریان و سریانی‌ها ۳۶٪ و ارمنی‌ها ۴٪،کردها و یهودیان ۱٪ جمعیت را تشکیل می‌دهند. همچنین زبان رسمی این کشور عربی لبنانی است هرچند زبان فرانسه نیز در آنجا کاربرد دارد.

اقتصاد

در این کشور کشاورزی، صنعت، خدمات و تجارت بخش‌های اصلی اقتصاد را تشکیل می‌دهند. هرچند خاک مرغوبی دارد ولی کشاورزی آن تنها ده درصد تولید ناخالص داخلی را شامل می‌شود. صنعت این کشور هم به مونتاژ و بسته‌بندی مواد وارداتی بسنده کرده است و در رده دوم تولید ناخالص داخلی قرار گرفته است. خدمات و تجارت آن نیز به علت جنگ‌های بیشماری که گریبان این کشور را گرفته بودند نتوانسته هنوز پیشرفت چشم‌گیری داشته باشد. با تمام این شرایط گردشگری در سواحل دریای مدیترانه سهم به‌سزایی در اقتصاد این کشور دارد. 

شهرها

هتل‌ها

دیدنی‌ها