گابن

گابن

پایتخت:
زبان رسمی: فرانسوی
جمعیت: ۱٬۴۵۴٬۸۶۷ نفر
واحد پول: فرانک سی‌اف‌ای آفریقای میانه
ولتاژ: ۲۲۰ ولت

شرح

گابن یکی از کشورهای غرب آفریقا است که در سال ۱۹۶۰ از فرانسه مستقل شد. این کشور با مساحتی حدود 267,668 کیلومتر مربع مقداری بزرگتر از بریتانیا و کمی کوچکتر از ایالت کولاورادو آمریکا می‌باشد. این کشور روی خط استوایی و در آفریقای جنوبی-مرکزی و در ساحل اقیانوی اطلس واقع شده و با کشور‌های گینه استوایی، کامرون و جمهوری کنگو هم مرز می‌باشد.

جمعیت کشور گابن  (Gabon)

این کشور جمعیتی حدود 2 میلیون نفر دارد. بزرگترین شهر و پایتخت آن شهر لیبرویل است. زبان رسمی این کشور فرانسوی است. علاوه بر فرانسوی زبان‌های گوناگونی از جمله بانتو نیز در این کشور صحبت می‌شود.

هرچند این کشور کم‌جمعیت است اما سیستم چند حزبی سیاسی و سرمایه‌گذاری‌های خارجی در آن سبب شده که یکی از باثبات‌ترین کشورهای سیاسی منطقه خود باشد.

 با وجود نفت و منابع معدنی زیاد و جمعیت کم، گابن یکی از کشور‌های ثروتمند آفریقا می‌باشد. این کشور توانسته از جنگل‌های بارانی فراوان دست نخورده و دارای گونه‌های گیاهی و جانوری گوناگون محافظت و نگهداری نماید.

لیبرویل بزرگترین و مهمترین شهر این کشور است. این شهر با اقیانوس اطلس همسایه بوده و سر‌زنده‌ترین مرکز بین المللی کشور می‌باشد. این شهر خانه‌ی اماکن دیدنی بسیاری می‌باشد. این مکان‌های دیدنی شامل مقبره‌های تاریخی، ساختمان‌های قدیمی زیبا و طبیعت بی‌نظیر است که به نواحی ساحلی باشکوه و بی‌نظیر ختم می‌شود.

کاخ رئیس جمهوری برای عموم مردم بسته است ولی نمای خارجی آن هنوز یک مکان برجسته به حساب می‌آید. این کاخ در قسمت خارجی شهر قرار گرفته و توسط رئیس جمهور پیشین، اومار بونگو در سال 1970 ساخته شده است. در داخل شهر می‌توانید از مکان‌هایی نظیر کلیسای جامع سنت مایکل و مقاصد دیگری همچون موزه ملی و بازار کوهستان بوئت دیدار نمائید.

 

شهرها