فیجی | Fiji

پایتخت: سووا
زبان رسمی: انگلیسی، فیجیایی، هندی فیجی
جمعیت: ۸۴۹٬۰۰۰
واحد پول: دلار فیجی

شرح

فیجی | Fiji

جمهوری جزایر فیجی یا به اختصار فیجی چهارمین کشور بزرگ در اقیانوسیه است که در منطقه ملانزی و در اقیانوس آرام جنوبی قرار گرفته است. این کشور جزیره‌ای زیبا، یکی از آرامش‌بخش‌ترین و افسون‌گرترین مناطق روی زمین است که با آب‌های زلال و طبیعت بکر و دست نخورده خود هرساله میزبان شمار بسیاری گردشگر از سراسر دنیا می‌شود. آب و هوای استوایی مطلوب و جنگل‌های بارانی بی‌نظیر بر جذابیت این کشور جزیره‌ای افزوده‌اند. همراه ایلیا گشت شوید تا این کشور زیبای اقیانوسی را بیشتر بشناسیم.

معرفی جمهوری جزایر فیجی

جمهوری جزایر فیجی کشوری با حدود 330 جزیره است که باستان‌شناسان مدت اقامت انسان را در آن به حدود هزار تا 3500 سال قبل از میلاد مسیح تخمین زده‌اند. این کشور در طی سده‌های هفدهم و هجدهم میلادی توسط هلندی‌ها و ایتالیایی‌ها کشف شد با این وجود از سال 1874 جز مستعمارات بریتانیا گردید و تا سال 1970 جز این مستعمرات باقی ماند. در دهم اکتبر سال 1970 فیجی از بریتانیا اعلام استقلال نمود. تا سال 1987 نظام جمهوری در این کشور استوار بود و از سال 1997 نظام دموکراتیک بر آن حاکم شده است. پایتخت و بزرگ‌ترین شهر فیجی سووا است. امروزه یکی از پیشرفته‌ترین اقتصادهای منطقه اقیانوسیه متعلق به این کشور است. ۶۵ درصد مردم این کشور مسیحی، حدود ۲۸ درصد هندو و ۶ درصد نیز مسلمان‌اند. 

اقتصاد 

در این کشور جنگل‌ها، منابع زیرزمینی و ذخایر ماهی‌های فراوانی وجود دارد. بیشتر صادرات آن روی شکر، طلا، نارگیل و زنجبیل تمرکز دارد. همچنین این کشور از اعضای کشورهای مشترک‌المنافع به‌شمار می‌رود. با تمام این‌ها صنعت گردشگری نیز مهم‌ترین صنعت فیجی محسوب می‌شود. اماکن غواصی بسیار و کرانه‌های مرجانی فراوان از جاذبه‌های گردشگری آن می‌باشند و دولت بودجه زیادی صرف بازکردن استراحتگاه‌ها در مناطق دور افتاده جهت افزایش گردشگری انجام داده است.

جغرافیا و آب و هوا 

فیجی که در منطقه ملانزی واقع شده از غرب با کشور وانوآتو، از جنوب غرب با کالدونیای جدید فرانسه، از جنوب شرق با نیوزلند، از شرق با ساموآ، از شمال شرق با جزایر والیس و فتونیای فرانسه و از شمال با تووالو همسایه می‌باشد. مجموعا 322 جزیره در این کشور وجود دارد که تنها 106 جزیره آن مسکونی است. اقلیم غالب آن استوایی با دو فصل گرم و مرطوب است. 

شهرها

دیدنی‌ها