کاستاریکاپرچم کاستاریکا

درباره کشور

جمهوری کاستاریکا به پایتختی شهر سان خوزه، کشوری در امریکای مرکزی تحت حکومت اسپانیا  است که تا سال 1821 بخشی از کشور گواتمالا شناخته می‌شد. پس از آن از سال 1823 تا 1838 به عنوان بخشی از فدراسیون امریکای مرکزی معرفی شد اما کشوری منزوی و ساکت بود. بعدها این کشور در اثر رونق مزارع کوچک خود، شروع به جذب اروپاییان نمود و دموکراسی با ثباتی را در منطقه ایجاد کرد. در سال 1948 ارتش آن پس از یک جنگ داخلی کوتاه منحل شد و از آن زمان تا کنون نقش برقرار کننده آشتی را در منطقه امریکای مرکزی ایفا می‌کند. همراه با ایلیا گشت این کشور را بیشتر بشناسیم.

معرفی کاستاریکا

کاستاریکا پس از انحلال ارتش خود در سال 1948، باثبات‌ترین کشور امریکای مرکزی از نظر سیاسی شده است. از آنجا که زبان رسمی کشور اسپانیایی است، نام آن نیز به عنوان کاستاریکا یا کوستاریکا یک واژه اسپانیایی به معنی کاستا/کوستا ساحل و ریکا به معنی غنی است و در نهایت ساحل غنی معنی می‌شود. مذهب رسمی کشور کاتولیک رومی ست و با این حال حدود 14 درصد پروتستان و 3،11  درصد از مردمانش بی دین هستند. همچنین 40 درصد از آنان سفید پوست به خصوص اسپانیایی تبار و 31 درصد مستیزو یعنی دورگه سفید و سرخ پوست هستند و مابقی از سایر نژادها می‌باشند.

اقتصاد

اقتصاد این کشور بیشتر بر پایه کشاورزی و صادرات بنا شده و اقلامی نظیر قهوه، موز، نیشکر، گاو گوشتی، کاکائو و الوار از مهم‌ترین اقلام کشاورزی و صادراتی آن هستند. همچنین صنعت توریسم نیز اهمیت به‌سزایی داشته و گردشگری درمانی جایگاه ویژه‌ای در کشور دارد. از همین رو با احداث کلینیک‌های مجهز، هتل‌ها و ویلاهای لوکس در قالب طرح «تعطیلات درمانی» به یکی از قطب‌های گردشگری درمانی جهان تبدیل شده است.

جغرافیا

نیکاراگوئه کشوری است که از شمال و پاناما کشوری است که از جنوب غربی با آن همسایه شده‌اند. دریای کارائیب در شرق و اقیانوس آرام در غرب آن را دربر گرفته‌اند و کشوری جلگه‌ای را به وجود آورده‌اند.

آب و هوا

اقلیم حاکم بر مناطق مختلف آن از دریای کارائیب تا اقیانوس آرام متفاوت است. بارش‌ها در سمت دریای کارائیب بیشتر و سواحل اقیانوس آرام از نظر بارندگی خشک‌تر می‌باشند. دمای هوا نیز در ارتفاعات آن خنک‌تر و در زمین‌های پست گرم‌تر می‌شود.

مشخصات کشور

قاره: آمریکا

موقعیت