بحرین

Bahrain
پایتخت:
زبان رسمی: عربی
جمعیت: ۱٬۰۴۶٬۸۱۴
واحد پول: دینار بحرین

شرح

بحرین یکی از ثروتمندترین کشورهای حوزه خلیج فارس که طی سال‌های اخیر رونق به‌سزایی یافته و مانند امارات بسیار پیشرفت نموده، در واقع کشوری بسیار کوچک حتی از کوچک‌ترین استان ایران هم کوچک‌تر است. این کشور لوکس و مدرن با داشتن مساجد بسیار زیبا، بازارهای تاریخی منحصر به فرد، مراکز خرید متنوع، تپه‌های باستانی جالب توجه و سواحل سحرانگیز یکی از ایده‌آل‌ترین مقاصد گردشگری در حوزه خلیج فارس به‌خصوص برای ایرانیان می‌باشد. ایلیا گشت در این مقاله به معرفی این کشور زیبای عربی پرداخته است، با ما همراه شوید.

معرفی کشور بحرین 

بحرین که امروزه کشوری بسیار کوچک است، در گذشته منطقه بزرگی از بصره تا بحرین امروزی را در بر می‌گرفته و حتی شامل منطقه احسا در عربستان نیز بوده است. این منطقه وسیع و گسترده در زمان حکومت ساسانیان جز قلمرو ایران محسوب می‌شده و قرن‌ها بعد طی سال‌های 1522 تا 1602 میلادی مدتی در اشغال پرتغالی‌ها بوده است. پس از سال 1602 میلادی شاه عباس بنیان‌گذار سلسله صفویان تمامی پرتغالی‌ها را از منطقه خلیج فارس اخراج می‌کند که به همین ترتیب دوره حاکمیت ایران بر این کشور تا سال 1783 ادامه می‌یابد. از سال 1783 تا کنون تحت حاکمیت آل خلیفه است در حالیکه طی سال‌های 1820 تا 1971 به اشغال نیروهای بریتانیا درآمد و پس از آن دوباره استقلال خود را بازیافت. 

اقتصاد

اقتصاد این کشور که شدیدا وابسته به عربستان سعودی می‌باشد، بر پایه‌ی بانکداری، هواپیمایی موفق و خدمات فرودگاهی، بنادر مجهز صنعتی، صنایع ساخت و تعمیر کشتی و ناوها می‌چرخد. بانکداری و گردشگری دو صنعت بسیار مهم و درآمدزا در آن محسوب می‌شوند.

جغرافیا

این کشور کوچک عربی که وسعت آن تنها 665 کیلومترمربع است، تشکیل شده از 33 جزیره با دشت‌های بیابانی می‌باشد که با یک پل ارتباطی به طول 25 کیلومتر به عربستان سعودی متصل می‌شود. این کشور دارای 5 استان و 14 شهر است. پایتخت آن نیز یکی از لوکس‌ترین شهرهای حوزه خلیج فارس یعنی منامه می‌باشد.

آب و هوا

اقلیم غالب این سرزمین خشک و نیمه گرمسیری است با هوایی کاملا شرجی است که تابستان‌های بسیار گرم و مرطوب و زمستان‌های معتدل را سبب می‌شود.

شهرها

دیدنی‌ها