واشینگتن دی سی

واشینگتن دی سی

Washington D.C

درباره شهر

واشینگتن دی سی که عموماً بدان واشینگتن یا به سادگی دی. سی. می گویند، پایتخت ایالات متحده آمریکا است. قانون اقامت در ۱۷۹۰ خلق یک ناحیه پایتختی در کنار رود پوتوماک در ساحل شرقی کشور را تصویب کرد. بنا بر قانون اساسی آمریکا، این ناحیه تحت نظارت انحصاری کنگره ایالات متحده بوده و نتیجتاً بخشی از هیچ ایالتی نیست. ایالت‌های مریلند و ویرجینیا هر یک برای تأسیس ناحیه فدرال زمین اهدا کردند که سکونتگاه‌های الکسندریا و جورج‌تاون را که از قبل وجود داشت نیز شامل می‌شد؛ به هرحال کنگره بخش ویرجینیا را در ۱۸۴۶ پس داد. شهر واشینگتن، که به افتخار جرج واشینگتن نامگذاری شده، در ۱۷۹۱ تأسیس شد تا پایتخت جدید کشور باشد. کنگره یک دولت شهرداری را برای کل ناحیه کلمبیا پس از جنگ داخلی آمریکا تأسیس کرد.

واشینگتن دی سی در ۲۰۱۱ جمعیت تخمینی برابر ۶۱۷٬۹۹۶ داشته و ۲۵اُمین شهر پرجمعیت آمریکا بوده‌ است. در زمان کار افرادی که از مریلند و ویرجینیا می‌آیند جمعیت آن را تا یک میلیون نفر بالا می‌برند. منطقه شهری واشینگتن با ۵٫۶ میلیون جمعیت هفتمین منطقه شهری بزرگ در کشور است.

پیشینه و گسترش

این شهر از سال ۱۸۷۱ به‌نام جرج واشینگتن رهبر استقلال طلبان و نخستین رئیس جمهور دولت فدرال آمریکا نام‌گذاری شده‌است. برای اجرای مصوبه هفدهم بخش ۸ در اصل اول قانون اساسی آمریکا، در تاریخ ۱۶ ژوئیه ۱۷۹۰ بخش‌هایی از ایالت‌های مریلند و ویرجینیا برای ساخت پایتخت ایالات متحده در نظر گرفته شد که «ناحیه کلمبیا» نام گرفت. البته حدوداً پنجاه و شش سال بعد زمین‌های این ناحیه در جنوب رودخانه پوتوماک به ایالت ویرجینیا بازپس داده شد. ساختمان کاپیتال محل استقرار کنگره ایالات متحده آمریکا بوده، در حالی‌که کاخ سفید و تمامی وزارتخانه‌های کشور نیز در اینجا قرار دارند.

این شهر در «ناحیه کلمبیا» (District of Columbia با سرنام "دی.سی.") زیر نظر کنگره آمریکا و خارج از حاکمیت تمامی ۵۰ ایالت این کشور قرار دارد. این ناحیه مشترک و برای همگان است و لذا تمامی وزارتخانه‌ها و سازمان‌های فدرال همچون کتابخانه ملی کنگره آمریکا در این ناحیه مستقرند و از نظر قانونی این ناحیه یک ایالت نیست.

شهر واشینگتن و ناحیه کلمبیا از نظر گستره یکسان هستند و یک شهردار دارند؛ بنابراین از دید عملی هر دو نام به یک موجودیت اشاره دارد. واشینگتن در شرق آمریکا و بین دو ایالت مریلند و ویرجینیا قرار دارد.

مؤسسه اسمیتسونین و مرکز هنرهای نمایشی جان اِف کندی در شهر واشینگتن از برجسته‌ترین مراکز هنری آمریکا و جهان می‌باشند. یادبود لینکلن، یادبود جفرسون، و یادبود واشینگتن نیز در این شهر قرار دارند. وقت محلی آن با نماد EST نمایش داده می‌شود که ۵ ساعت از زمان گرینویچ عقبتر است.

معماری

واشینگتن از یک سده پیش محدودیت‌های شدیدی در سراسر شهر برای ارتفاع ساختمان‌ها گذاشته است. بر پایه قانونی که در سال ۱۹۱۰ در کنگره ایالات متحده تصویب شد بلندی ساختمان‌ها به ۱۳۰ پا، چیزی کمتر از ۴۰ متر محدود شده‌ است. این محدودیت در بخش بازرگانی کوچکی از شهر، ۹ متر بیشتر است و به ۱۶۰ پا می‌رسد؛ بنابراین هرجای این شهر که بایستید، آسمان به‌خوبی پیداست. افق شهر از کناره‌های آن، افقی کم‌ارتفاع است و ساختمان‌های نمادین شهر را به‌راحتی می‌توان پیدا کرد. از سال ۲۰۱۴ تلاش‌هایی برای رفع این محدودیت ارتفاع انجام شده که به نظر می‌رسد فعلاً دولت و کنگره آمریکا میلی به تغییر عمده در این باره ندارند.

شهر موزه‌ها

تعدادی از مشهورترین موزه‌های جهان پیرامون نشنال مال در واشینگتن ساخته شده‌اند. از جمله این موزه‌ها باید به نگارخانه ملی هنر، نگارخانه فریر و سکلر، موزه ملی هوا و فضا، موزه ملی سرخ پوستان و موزه هولوکاست اشاره کرد. همه این موزه‌ها زیر نظر بنیاد اسمیتسونین اداره می‌شوند و ورود به آن‌ها برای همگان رایگان است. موزه هنر آمریکا نیز یکی از مهمترین موزه‌های واشینگتن دی. سی است.

مراکز علمی ناحیه دی سی

به غیر از ان آی اچ، که مرکز هدایت پژوهش‌های علوم پزشکی فدرال آمریکاست، در منطقه کلان-شهر واشینگتن دانشگاه‌های باکیفیت و مرغوب متعددی قرار دارند. دانشگاه مریلند در کالج پارک و دانشگاه جرج واشینگتن مشهورترین آن‌ها هستند. دانشگاه جرج میسون نیز در غرب شهر قرار دارد.

در داخل محوطه دی.سی. دانشگاه‌های دیگری نیز قرار دارند. از این میان می‌توان موسسات زیر را نام برد: دانشگاه جرج‌تاون، دانشگاه هوارد، دانشگاه گالودت، دانشگاه امریکن، و دانشگاه کاتولیک آمریکا.

ترابری

واشینگتن مترو نام قطار شهری واشینگتن است و یونیون استیشن معروفترین ایستگاه آن است. این مترو در سال ۱۹۷۶ تأسیس شده و دارای ۶ خط و ۹۱ ایستگاه می‌باشد.

سه فرودگاه عمده در اطراف شهر واشینگتن دی سی قرار دارد، گرچه هیچ‌یک در منطقه کلمبیا واقع نیستند:

  • فرودگاه ملی ریگان (کُد DCI) در ایالت ویرجینیا
  • فرودگاه بین‌المللی دالس واشینگتن (کُد IAD) در ویرجینیا
  • فرودگاه بین‌المللی بالتیمور واشینگتن (کُد BWI) در ایالت مریلند.

اقتصاد

این شهر از نظر تولید ناخالص داخلی، با حدود ۷۵ میلیارد دلار تولید سالیانه به تنهایی از قدرت اقتصادی مشابهی با کشور مراکش برخوردار است.

جاذبه های گردشگری واشینگتن دی سی

بنای یادبود واشنگتن (Washington Monument)

بلندترین ساختمان در جهان در سال ۱۸۸۴ ، سازه  ۱۷۰ متری (ابلیسک) بنای یادبود واشنگتن بود که جهت ادای احترام به اولین رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا ساخته شد .

کاخ سفید (White House)

محل اقامت رسمی رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا کاخ سفید است که در سال ۱۸۰۰ به اتمام رسید و حدود یک قرن بعد نام رسمی این ساختمان به کاخ سفید ملقب شد .

ساختمان کنگره آمریکا (US Capitol)

هر دو مجلس سنا و مجلس نمایندگان که قوه مقننه دولت آمریکا را تشکیل می دهند در ساختمان کنگره آمریکا حضور می یابند.

بنای یادبود ایوو جیما (Iwo Jima Memorial)

بنای یادبود ایوو جیما، بر پایه عکسی که در جنگ جهانی دوم در جزیره ایوو جیما گرفته شده و برنده جایزه پولیتزر شد ساخته شده است. این بنای یادبود، به تمام تفنگداران دریایی که جان خود را در جنگ از دست دادند اختصاص داده شده است.

بنای یادبود لینکلن (Lincoln Memorial)

جهت ادای احترام به آبراهام لینکلن، رئيس جمهور کشته شده ، در سال ۱۹۲۲ بنای یادبود لینکلن ساخته شد که اغلب به عنوان محل تظاهرات و تجمعات سیاسی استفاده می شود.

موزه ملی هوافضا (National Air & Space Museum)

یکی از محبوب ترین موزه های جهان که مجموعه ای از هزاران وسیله مربوط به حمل و نقل هوایی و فضایی، مانند ماژول فرمان آپولو ۱۱، را در خود جای داده موزه ملی هوافضا است.

بنای یادبود جفرسون (Jefferson Memorial)

جهت ادای احترام به توماس جفرسون، سومین رئیس جمهوری ایالات متحده که یکی از بزرگترین شخصیت های تاریخ آمریکا است در حاشیه دریاچه تایدال باسین (Tidal Basin) بنای یادبود جفرسون ساخته شد .

بنای یادبود جانبازان جنگ کره (Korean War Veterans Memorial)

جهت بزرگداشت کسانی که در اوایل سال های ۱۹۵۰ در جنگ کره شرکت کردند بنای یادبود جانبازان جنگ کره ساخته شد و در معماری آن ۱۹ سرباز آمریکایی که راه خود را از میان زمین های خشن کره جنوبی باز کردند دیده می شود این بنا در تاریخ ۲۷ ژوئیه سال ۱۹۹۵ به اتمام رسید.

یادبود ویتنام (Vietnam Memorial)

یک دیوار بلند از گرانیت سیاه جهت بزرگداشت سربازانی که در جنگ ویتنام خدمت کردند ساخته شده و بر روی آن اسامی همه کسانی که در جنگ ویتنام کشته شدند حک شده است.

بنای یادبود جنگ جهانی دوم (World War II Memorial)

به احترام کسانی که در طول جنگ جهانی دوم در نیروهای مسلح آمریکا خدمت کردند بنای یادبود جنگ جهانی دوم شامل ۵۶ ستون در اطراف یک استخر مرکزی ساخته شد و این بنا در سال ۲۰۰۴ تکمیل شده است .

بنای یادبود فرانکلین دی روزولت (Franklin D. Roosevelt Memorial)

به افتخار فرانکلین دی روزولت، رئيس جمهور ایالات متحده آمریکا از سال ۱۹۳۳ تا ۱۹۴۵ در سال ۱۹۹۷ بنای یادبودی افتتاح شد که این بنای یادبود منطقه ای حدود ۷٫۵ هکتار را پوشش می دهد.

تفرجگاه ملی (National Mall)

بین ساختمان کنگره ایالات متحده و بنای یادبود واشنگتن تفرجگاه ملی قرار گرفته است که بسیاری از موزه ها و موسسات فدرال واشنگتن در اطراف این تفرجگاه وجود دارند .

موزه ملی تاریخ طبیعی (National Museum of Natural History)

موزه ملی تاریخ طبیعی یک مجموعه بزرگ به خصوص از پستانداران را شامل می شود و یکی از برترین موزه های واشنگتن می باشد که در یک ساختمان کلاسیک در سال ۱۹۱۰ به اتمام رسید.

بنای یادبود مارتین لوتر کینگ (Martin Luther King Memorial)

به احترام مارتین لوتر کینگ جونیور، رهبر حقوق مدنی و برنده جایزه نوبل که در سال ۱۹۶۸ ترور شد یک بنای یادبود مدرن ساخته شد و یک مجسمه گرانیتی بلند از “شاه” که توسط مجسمه ساز چینی لی ییژین ساخته شده قطعه اصلی این بنا را تشکیل می دهد.

گالری ملی هنر (National Gallery of Art)

یکی از بزرگترین کلکسیون های هنر غربی در آمریکا که در سال ۱۹۳۷ به عنوان مجموعه ای از ۱۴۱ نقاشی اروپایی آغاز شد گالری ملی هنر می باشد که این موزه در دو ساختمان با معماری های متضاد قرار گرفته است.

ایستگاه اتحادیه (Union Station)

ایستگاه اتحادیه در سال ۱۹۰۸ به عنوان ترمینال جدیدی برای راه آهن بالتیمور، اوهایو و پنسیلوانیا تکمیل شد و در واقع یک ایستگاه راه آهن با شکوه در سبک هنرهای زیبا است.

کلیسای جامع ملی (National Cathedral)

با الهام از کلیساهای قرون وسطی اروپا طراحی گوتیک این کلیسای جامع قرن بیستمی انجام شد و ساخت آن حدود ۸۳ سال از سال ۱۹۰۷ تا سال ۱۹۹۰ به طول انجامید.

بنای یادبود نیروی هوایی (Air Force Memorial)

بنای یادبود نیروی هوایی از سه ستون فولادی تشکیل شده و شلیک انفجاری که یک مانور پرواز نمایشی بوده و توسط تیم نمایشی تاندربرد نیروی هوایی ایالات متحده انجام می شده را به یاد می آورد.

ساختمان دادگاه عالی ایالات متحده (US Supreme Court Building)

بالاترین دادگاه قضایی در ایالات متحده آمریکا ساختمان دادگاه عالی می باشد که بین سال های ۱۹۳

کتابخانه کنگره (Library of Congress)

یکی از بزرگترین مجموعه کتاب ها در جهان در کتابخانه کنگره جای گرفته اند که این کتابخانه در سال ۱۸۰۰ بنا نهاده شده و در سال ۱۸۹۷ به ساختمان با شکوه فعلی که به عنوان ساختمان جفرسون شناخته می شود نقل مکان داده شد.۲ تا ۱۹۳۵، براساس طرحی از کاس گیلبرت ساخته شد قرار دارد.

موزه‌های اسمیتسونیان (Smithsonian)

موزه‌های اسمیتسونیان در مورد هرچیزی اطلاعات در اختیار شما می‌گذارند. از موزه‌های هوا فضا، تاریخ و طبیعت گرفته تا موزه‌ی هنر و موارد دیگری که خودتان می‌توانید ببینید. در واقع شما هرگز برای یادگیری کمبودی نخواهید داشت. جالب اینکه بازدید از همه‌ی این موزه‌ها رایگان هست و حتی اینترنت رایگان را در اختیار بازدیدکنندگان می‌گذارند.

قدم زدن در جرج‌تاون

جرج تاون یک منطقه‌ی تاریخی در کنار آب است که امروزه شلوغ و پر جنب و جوش است. این ناحیه بهشت فروشندگان به شمار می‌رود و خیابان‌هایش پر از رستوران‌هایی با قومیت‌های مختلف است. از مکان‌های تاریخی‌اش بازدید کنید، خریدهایتان را انجام دهید و در نهایت از خوردن یک غذای محلی خوشمزه لذت ببرید. در واقع این ناحیه به خوبی خیابان های تاریخی، رستوران های خوب و بوتیک‌های مد روز را با هم ترکیب کرده است.  شریان حیاطی و اصلی این منطقه خیابان  M است. محل تعداد زیادی فروشگاه‌ و رستوران که احتمالا نظر شما را به خود جلب خواهد کرد.

باغ وحش ملی

بازدید از باغ وحش تفریحی فوق‌العاده است، به ویژه اگر شما فرزندی هم داشته باشید. در باغ وحش ملی می‌توانید تعداد زیادی حیوان مختلف را تماشا کنید که اغلب نمایشی ویژه را برای شما تدارک می‌بینند.  این باغ وحش بیشتر برای پانداهای چینی مشهور است.

قبرستان ملی آرلینگتون

این قبرستان محلی است که جان اف کندی و همسرش ژاکلین کندی به همراه دو فرزندشان به خاک سپرده شده‌اند. آرامگاه کندی به وسیله‌ی شعله‌ی آتش دائمی نشانه گذاری شده است. همچنین سربازان جنگی زیادی در این مکان به خواب ابدی فرو  رفته‌اند. در همین نزدیکی می‌توانید آرامگاه سربازان گمنام را پیدا کنید. در این قبرستان می توان آرامگاه بیش از ۴۰۰.۰۰ آمریکایی را تماشا کرد.

موزه‌ی جاسوسی

یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌ها و سرگرمی‌های واشنگتن بازدید از موزه‌ی جاسوسی است.  شما می‌توانید در مورد جاسوسی یک یا دو مورد را از فیلم‌ها و مصنوعات نمایشگاه‌های تعاملی موزه یاد بگیرید. همچنین می‌‌توانید کفش‌هایی با پاشنه‌های تقلبی، جاسوسان مشهور و مصاحبه‌هایی با افسران اطلاعاتی سابق را تماشا کنید.

شکوفه‌های گیلاس

اگر بین ماه‌های مارس و آوریل به واشنگتن سفر کنید امکان دارد به موقع به جشنواره‌ی شکوفه‌ی گیلاس برسید. حوزه‌ی بالا و پائین خیابان Basin درختان شکوفه‌ گیلاس زیادی دارد که به عنوان هدیه‌ای از سوی کشور ژاپن به ایالات متحده اهدا شده‌اند. شکوفه‌ دادن این درختان با جشن‌هایی که شامل کنسرت و آتش بازی هست همراهی می‌شود. خود این شکوفه‌ها فرصت مناسبی را برای بازدیدکنندگان فراهم می‌کند تا بهترین عکس‌ها را شکار کنید. نکته‌ها: بهترین زمان برای تماشای شکوفه‌های گیلاس ماه‌های مارس یا آوریل است. پیشنهاد می کنیم اگر وقت دارید و شرایط جوی هم مناسب است، یک قایق پارویی اجاره کنید و یک ساعتی را بر روی آب شناور بمانید. خصوصا اگر با همسرتان سفر می‌کنید.     

 تماشای آبشارهای بزرگ پارک ملی

فرقی ندارد بهار باشد، تابستان، پاییز یا زمستان، در هرصورت پارک ملی واشنگتن مکانی عالی برای دور بودن از شلوغی شهر است. آبشار‌های این پارک که در محدوده‌ی ۱ مایلی قرار دارند با بیش از ۳۰ متر ارتفاع از صخره‌های خاکستری پایین می‌ریزند. چشم‌اندازهای این ناحیه کمی خشن، و رودخانه آن هم خروشان است. در این پارک می توانید انواع پرنده و آهوی وحشی را تماشا کنید.

گشت و گذار در بازار شرقی (Eastern Marke)

بازار شرقی، قدیمی‌ترین بازار مستمر در واشنگتن محسوب می‌شود که در سال۱۸۷۳ تاسیس شده است و در طول سال‌ها به شکل امروزی در آمده است. امروزه، می توان تقریبا هرچیزی از جمله گوشت و پنیر گرفته تا محصولات پخته شده و تازه، به علاوه‌ی جواهرات، آثار هنری و مصنوعات ساخته‌ی دست صنعتگران محلی را در این بازار پیدا کرد. مکانی عالی برای گشت و گذار و خرید سوغاتی‌هایی که مد نظر دارید.

مشخصات شهر

کشور: آمریکا

موقعیت