سلیمانیه

Sulaymaniyah

درباره شهر

سلیمانیه شهری زیبا میباشد که مرکز استان سلیمانیه در کشور عراق است. این شهر در شمال شرقی این کشور، نزدیک به مرز ایران و در منطقه خودگردان کردستان واقع شده است.

زبان مردم این منطقه کردی میباشد. سلیمانیه کانون فرهنگی گویش سورانی زبان کردی در عراق محسوب میشود و از کانون‌های مهم اقتصادی در کردستان عراق است. این شهر و به طور کل، استان سلیمانیه پیوندهای استوار اقتصادی با ایران دارد.

جغرافیا

شهر سلیمانیه در شهرستانی به نام سلیمانیه واقع شده‌است. بخش‌های این شهرستان عبارت اند از بازیان، سرچنار، قره داغ و تانجه رود. این شهرستان دارای 325 روستا میباشد. رودخانه های قلیاسان، تانجه رود و سرچنار از این شهرستان میگذرند.

سلیمانیه از سوی شمال باختری با کوه‌های ازمر و گویژه محصور میشود و رشته کوه گله زرده نیز در پیرامون آن قرار دارد. در جنوب سلیمانیه کوه برانان و در خاور این شهر دشت سلیمانیه قرار دارد. این دشت 45 کیلومتر درازا و 15 کیلومتر پهنا دارد. شهر سلیمانیه در بلندای 853 متری از سطح دریا واقع شده و آب و هوای آن مدیترانه‌ای است که زمستان‌های سرد و بارانی و تابستان‌های گرم و خشک دارد. رودخانهٔ تانجه‌رود از جنوب آن میگذرد.

شش محله اصلی قدیمی آن عبارت اند از: کانی آسکان، گویژه، مَلکَندی، سرشقام، چهارباغ و دَرگَزین.

تاریخچه

درهٔ شهرزور (شاره زوور) که شهر سلیمانیه بعدها در آن بنیاد شد در زمان صفوی در دست صفویان بود. آنان اداره محلی این دره را به خاندان اردلان سپردند که در سنندج مستقر بودند.

قلعه سلیمانیه را در سال 1786، ابراهیم پاشا بابان، فرمان‌روای شهرزور بنیاد نهاد. وی این شهر را به نام پدر خود، سلیمان پاشا، «سلیمانیه» نامید و گروهی از قبیله های کرد بابان به آن دژ تازه کوچ کردند. این دژ به همراه همه روستاهای پیرامون خود بنا به پیمان 1159 هـ.ق. میان نادرشاه افشار و دولت عثمانی به ایران تعلق گرفت.

در 14 بهمن 1224 خورشیدی، محمدشاه قاجار به دلیل پافشاری انگلستان و روسیه، از حاکمیت ایران بر سلیمانیه چشم پوشی کرد و آن را به دولت عثمانی واگذار کرد. این سرزمین، تا آن هنگام، گوشه‌ای از گستره ایران به شمار میرفت. این سرزمین‌ها در پایان جنگ جهانی نخست، به دست انگلستان و فرانسه افتاد.

پیش از بنیاد شهر سلیمانیه، شهر اصلی منطقه قلعه چوالان بود که حدود ۶۰ کیلومتر با شهر سلیمانیه فاصله دارد. قلعه چوالان، به دلیل نزدیکی به مرز ایران و درگیری نظامی متداوم میان عثمانی و ایران، محل ناامنی بود و علت تغییر مکان بابان‌ها نیز همین بود. در آغاز اهمیت گرفتن این شهر از قلعه چوالان به عنوان پایتخت بهاری استفاده میشد. بنیاد نهادن شهر سلیمانیه در منطقه، باعث گسترش زبان کردی سورانی و افول زبان گورانی در منطقه شد.

بلیط هواپیما تهران نجف را با بهترین قیمت و پشتیبانی 24 ساعته از ایلیا گشت خریداری کنید.

مشخصات شهر

کشور: عراق

موقعیت