پوکت

درباره شهر

پوکت یا فوکت یکی از شهرهای کشور تایلند است. مساحت پوکت ۵۴۳ کیلومترمربع می‌باشد.استان پوکت نظر تقسیمات کشوری بخشی از ناحیه جنوب تایلند به حساب می‌آید. مرکز این استان شهر پوکت است.لقب شهر پوکت مروارید دریای آندامان می باشد و به دلیل دارا بودن سواحل زیبا و غواصی در آب های شفاف آن شهرت فراوانی دارد. بیش از نیمی از این جزیره را جنگل فرا گرفته و از شمال تا جنوب آن کوه هایی کشیده شده اند.

جمعیت پوکت
جمعیت شهر در سرشماری آخر در سال 2015 به عدد 386,605 رسید.

ریشه نام
نام این شهر از واژه ای مالزیایی به معنای کوه یا تپه گرفته شده زیرا از دور به این شکل به نظر می رسد. اینجا بزرگترین جزیره تایلند و مهم ترین استراحتگاه برای تعطیلات در تایلند و آسیاست. در شمال این جزیره فرودگاه بین المللی آن قرار دارد که دسترسی به آن را ممکن ساخته است.

بهترین نقاط پوکت
بهترین سواحل جزیره پوکت در کناره غربی آن قرار دارند و پاتونگ و کارون از جمله معرف ترین و محبوب ترین این سواحل به شمار می روند. ساحل پاتونگ بسیار وسیع و طولانی است. پوکت که دارای ۳۰ درصد جمعیت مسلمان است، در سال های اخیر همراه با سامویی، در میان ده جزیره محبوب آسیا شناخته شده است.

ورزش های آبی
در غرب این شهر مراکز غواصی متعددی وجود دارند و محدوده کار آنها نیز در جزیره های کوچک اطراف است که از لحاظ مرجان های زیبا و موجودات دریایی شهرتی جهانی دارند. در اینجا ، قایق رانی و موج سواری نیز بسیار طرفدار دارد.

درآمد
این شهر شهرت و ثروت خود را در ۵ قرن گذشته از طریق استخراج قلع به دست آورده و اکنون تبدیل به قطب گردشگری مهمی در تایلند شده که با سواحل زیبای خود بازدیدکنندگان بسیاری را به سوی خود جذب می کند.

گردشگری در پوکت
با وجود این که از اوایل دهه ۸۰، گردشگران اصلی ترین درآمد سواحل غربی این جزیره را تشکیل داده اند ولی در عین حال کشاورزی، صید ماهی و میگو و همچنین صید مروارید کماکان از مهمترین مشاغل مردم این جزیره به شمار می آیند.

مشخصات شهر

کشور: تایلند