نجف

Najaf

درباره شهر

شهر مقدس نجف در کشور عراق و مرکز استان نجف است. این شهر از شهرهای مقدس‌ شیعیان و مرکز قدرت سیاسی شیعیان در عراق محسوب می‌شود. با ایلیا گشت همراه شوید.

معرفی شهر نجف

حرم مولی‌الموحدین علی بن ابی‌طالب(علیه السلام) نخستین امام شیعیان در شهر نجف قرار دارد، از این رو این شهر همواره مورد توجه مشتاقان و محبان ائمه اطهار بوده است.
حوزه علمیه نجف که مرجعیت دینی شیعیان عراق است در ساختار سیاسی قدرت در عراق تأثیرگذار است و بر اهمیت این شهر می‌افزاید.

اقتصاد

این شهر همواره محل رفت و آمد و اقامت زائران امام علی(علیه السلام) و همچنین مشتاقان علوم دینی است که باعث شده تجارت در آن رونق بگیرد. این شهر در طول تاریخ اسلام در مسیر کاروان‌هایی که برای انجام مناسک حج از راه خشکی عازم مکه و مدینه بودند قرار داشته که در ارتباط آن با شهرهای دیگر تأثیر زیادی داشته است.
در این شهر صنایع مختلفی رونق دارد که از آن جمله میتوان به منسوجات با کیفیت و عبای نجفی مرغوب اشاره کرد که مورد پسند بسیاری از خریداران است. این محصول به دلیل تولید فراوان به شهرهای دیگر عراق نیز صادر می‌شود. بازرگانی در این شهر رونق فراوان دارد و تاجران مناطق حجاز، نجد، عمان، یمن و کویت با آن در ارتباط هستند.

موقعیت جغرافیایی

شهر نجف از نظر جغرافیایی در ۱۶۵ کیلومتری جنوب غربی شهر بغداد و ۷۷ کیلومتری جنوب شرقی شهر کربلا و ۱۰ کیلومتری جنوب کوفه قرار دارد. شهر نجف و کوفه به نحوی به یکدیگر نزدیک اند که نمی‌توان این دو شهر را از همدیگر جدا دانست.

آب و هوا

هوای نجف در تابستان به قدری گرم و خشک است که ساکنان آن به‌ سرداب‌های زیر زمین پناه می‌برند تا از گرما در امان باشند. اگر بادهای گرم نیز بوزند حرارت به ۴۶ درجه سانتیگراد می‌رسد. در زمستان سرمای گزنده و سوزناکی دارد و سرمای هوا به قدری است که آب یخ می‌بندد. 

برای سفر به شهر مقدس نجف و بازدید از امکان مذهبی و تفریحی می توانید بلیط هواپیما تهران نجف و بلیط هواپیما مشهد نجف را با بهترین قیمت از ایلیا گشت تهیه فرمایید.

مشخصات شهر

کشور: عراق
جمعیت: ۶۷۵٬۰۰۰ نفر
پیش شماره تلفن: ۹۶۴+
ساعت:

موقعیت