مسقط | Muscat

کشور: عمان | Oman
جمعیت: ۱٬۰۹۰٬۷۹۷ نفر
پیش شماره تلفن: ۰۰۹۶۸
ساعت:

شرح

مسقط | Muscat

چنانچه بخواهید یک شهر زیبای عربی را بینید بی تردید “مسقط” پایتخت عمان را نباید از قلم انداخت. شهری نظام مند و سامان یافته با خانه‌هایی کوتاه قامت و به رنگ سفید که از فضای اقلیمی‌منطقه بهره فراوان برده است. گویا در این شهر همه چیز را همین حالا از کاغذ کادو باز کرده اند. در منطقه ای از مسقط تمامی‌وزارت خانه‌ها در یک ردیف متمرکزند. مکان‌ها و ساختمان‌ها بوی تازگی می‌دهد.

مسقط (Muscat) پایتخت عمان، پر از هوای تازه و نسیم تازه ی دریایی برای تنفس و لذت بردن است. مسقط به خاطر غذای دریایی عالی و زیبایی خیره کننده اش معروف است اما این شهر بندری در خلیج عمان بوسیله ی کوه های خشک هاجر محاصره شده است و این به آن معناست که شما می توانید در سپیده دم به بیابان ها سفر کنید و در موقع غروب خورشید دلفین ها را ببینید و در این میان از مهمان نوازی پر حرارت عمانی ها هم لذت ببرید. 

سیمای مسقط نشان از آن دارد که مدیران شهری تا اندازه زیادی به زیبایی و آراستگی بها می‌دهند. اما ویژگی بارز شهر مسقط اقلیم کوهستانی آن است که در جای جای شهر به چشم می‌خورد. بیش‌تر بخش‌های کشور عمان را رشته‌کوه‌های بزرگ می‌پوشاند. این ویژگی کوهستانی حکایت از تنوع در وجود انواع گردشگری دارد که معمولا در دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس کم‌تر می‌توان سراغ گرفت.

در طول ۴۵ سال، سلطان قابوس عمان، ثروت و نامش را به تعداد زیادی از بهترین سازه های مسقط قرض داده است. اما قابل توجه ترین آنها، مسجد بزرگ سلطان قابوس است که به خاطر مناره ها و گنبد طلایی ۵۰ متری اش زبانزد است. ورودی هال مردان که با فرش های ایرانی و لوسترهای بسیار بزرگ تزیین شده است، خیره کننده است. هنگام ورود، مردان باید لباس های آستین بلند با شلوار بپوشند و خانم ها هم باید موی سر و از گردن تا زانوهایشان پوشیده باشد.

 

موزه Bait Al Zubair

-دیدن گذشته ی غنی ای از عمانی ها خنجرها و شمشیرها، میراث عمده ی عمانی ها هستند اما امروزه فقط بعضی از عمانی ها حق پوشیدن خنجر را دارند. پیشنهاد می کنیم به موزه ی Bait Al Zubair سر بزنید و گنجینه ای از این میراث ها را در آنجا ببینید.

غذاهای دریایی

در حالیکه گوشت گریل شده، هوموس و نان های تازه ممکن است در رستوران های زیادی دیده شوند، اما مسقط بدون شک شهر مورد علاقه ی عاشقان غذای دریایی است. بشقابهای دریایی ای که فوق العاده هستند و حتما باید امتحان کنید، کاری شاه ماهی، تکه های ماهی دریایی که در نارگیل، زردچوبه، زنجبیل و سیر خوابانده شده هستند. رستوران Blue Marlin restaurant هم یکی از آن رستوران هایی است که در سفر به مسقط می تواند تجربه ی خوشی از غذا خوردن را برایتان رقم بزند.

تماشای دلفین ها

در تور خلیج عمان، دلفین های آکروبات باز را ببینید و آنها را تشویق کنید. این دلفین ها به خاطر جست و خیزهای زیادشان در هوا در حالیکه ساردین شکار می کنند معروف هستند. آبهای آبی عمان، هر ۲ ساعت یکبار تور کشتی را برگزار می کنند و بنابراین شانس دیدن این موجودات باهوش و فوق العاده، در آب بسیار زیاد است.

بازار مطرح

بازار «مطرح» (Matrah Souq) یکی از قدیمی‌ترین بازارهای جهان عرب است. در گذشته اینجا تنها یک بازار کوچک در نزدیکی بندر بود و منابع مورد نیاز مردم عمان را تأمین می‌کرد. اکثر این کالاها وارداتی بودند و نیازهای ساده مردم دهه ۱۹۶۰ را برآورده می‌نمودند. امروزه می‌توان در این بازار مخلوطی از غذاهای عمانی، نقاشی‌ها، خنجر، آثار چرمی و حتی کالای خانگی، کفش و لباس تهیه کرد. بازار ماهی و کاخ العالم نیز در همین نزدیکی قرار دارند.

مسجد سلطان قابوس

مسجد بزرگ سلطان قابوس از دیدنی‌هایی است که گردشگران به دلیل معماری زیبا آن را فراموش نمی‌کنند. در ساعات معینی از روز صحن مسجد برای بازدید عموم باز است به غیر از هنگام اذان و  تنها برای مسلمانان و ادای فریضه نماز. مصلای مسجد ظرفیت پذیرش ۶۵۰۰ نمازگزار را دارد. ویژگی بارز مسجد سلطان قابوس آن است که دومین فرش بزرگ جهان به ابعاد ۷۰ * ۶۰ متر و به مساحت ۴۳۴۳ مترمربع کار هنرمندان ایرانی را در خود جای داده است. این فرش ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار گره و ۲۱ تن وزن دارد و در صحن مصلا هنر ایرانی را به زیبایی به نمایش می‌گذارد. بافت این فرش ۴ سال زمان برد و طرح آن تلفیقی از فرش‌های نفیس تبریز، کاشان و اصفهان است.

هتل های مجلل

هتل‌های مجلل این شهر نیز از فضای محیطی و مدیریت ورزیده بین‌المللی برخوردارند. کراون پلازا، هتلی که به شکل کشتی مشرف به خلیج عمان و کوه بر بلندای صخره ای بنا شده است. کارکنان همه لباس عمانی به تن دارند و سنت میهمان‌نوازی عمان را به نمایش می‌گذارند.

هتل ریجنت حیات مسقط نیز از نمادهای عربی بهره برده است و یکی از هتل‌های ۵ ستاره این شهر به شمار می‌رود که هم برای مسافران تجاری و هم گردشگری عالی است.