کوآلالامپور | Kuala Lumpur

مشخصات شاخص

جمعیت: ۱٬۶۲۷٬۱۷۲
پیش شماره تلفن: ۰۳
ساعت:

شرح

کوآلالامپور با نام رسمی قلمرو فدرال کوآلالامپور، پایتخت مالزی است. این شهر در ايالت سلانگور واقع شده و پر جمعیت‌ترین شهر مالزی است. قدمت مالزی مربوط به اواسط قرن نوزدهم میلادی است. پایتخت اداری و حکومتی مالزی، شهر پوتراجایا است. با ایلیاگشت همراه شوید و این شهر زیبا را بهتر بشناسید.

معرفی شهر کوآلالامپور

کوآلالامپور یکی از سه قلمرو فدرال مالزی به شمار می‌رود و مستقیماً زیر نظر دولت اداره می‌شود. هرچند پايتخت اداري و حكومتي مالزي به شهر پوتراجايا منتقل شده اما بیشتر مراكز حكومتي وابسته به تجارت مانند بانک مرکزی مالزی، شرکت های مالزی و کمیسیون اوراق بهادار و همچنین بسیاری سفارتخانه ها در شهر کوالالامپور باقی مانده است. برج‌های دوقلوی پتروناس که بلندترین برج دوقلوی جهان است و نماد مالزی به شمار می‌رود در این شهر قد برافراشته اند. 

موقعیت جغرافیایی

اين شهر در دامنه کوه قرار گرفته و كوه ها همه اطراف آن را (به جز قسمت شرقي) فراگرفته اند به همین دلیل به کوالالامپور و حومه آن «كلانگ» به معني دره مي گويند. به علت قرار گرفتن اين شهر در محل تلاقي رودخانه هاي کلانگ و گمباک به آن «پايتخت گل آلود» نيز مي گويند.

اقتصاد

سریع ترین رشد صنعتی و اقتصادی در مالزی، متوجه کوآلالامپور و مناطق شهری اطراف آن است. این شهر مرکز اقتصادی و کسب و کار کشور مالزي است که به مركزي براي امور مالی ، بیمه ، املاک ، رسانه ها و هنر تبدیل شده است. توسعه زیرساخت در مناطق اطراف آن مانند فرودگاه بین المللی کوالالامپور و بندر كلانگ به تقويت اقتصادي اين شهر كمك بسزايي كرده است.

گردشگری

گردشگری نقش بسزایی در اقتصاد این شهر دارد. هتل های زنجیره‌ای مشهور بسیاری در این شهر وجود دارد. کوآلالامپور با ۸/۹ میلیون بازدیدکننده در هر سال، ششمین شهر پربازدید جهان است. هزینه‌های نسبتا پایین، تنوع فرهنگی و فروشگاه‌های متنوع از جمله عوامل مهم در جذب گردشگر به سمت این شهر زیبا محسوب می‌شوند.

آب‌وهوا

آب و هوای کوالالامپور تغییرات کمی در طول سال به خود می‌بیند. روزها هوا داغ و  تا حدودی مرطوب و شب‌ها نیز گرم و البته مرطوب است. اغلب ماه‌های سال در این شهر باران می بارد. در ماه‌های ژوئن تا آگوست هوا کمی خشک‌تر می شود. در بعضی از ماه‌های سال امکان به راه افتادن سیل وجود دارد اما معمولا سیل زمان زیادی به طول نمی‌انجامد.

هتل‌ها

دیدنی‌ها