کربلا

Karbala

مشخصات شاخص

کشور: عراق
جمعیت: ۵۷۰،۰۰۰
پیش شماره تلفن: ۹۶۴۳۲+
ساعت:

شرح

شهر مقدس کربلا در کشور عراق و در صد کیلومتری جنوب غربی شهر بغداد واقع شده است. این شهر مرکز استان کربلا است. بر اساس آمارگیری سال 2003 جمعیت آن در حدود 570،000 نفر است. شهر کربلا پس از شهر‌های مکه، مدینه منوره، بیت‌المقدس و نجف اشرف، مقدس ترین شهر شیعیان جهان است. در دهم محرم سال ۶۱ هجری قمری، واقعه مصیبت‌بار عاشورا در همین منطقه رخ داد. با ایلیا گشت همراه شوید.

معرفی شهر کربلا

شهر کربلا از دو بخش قدیم (بخش مذهبی) و جدید تشکیل شده‌است. بارگاه ملکوتی امام حسین(علیه السلام) و حضرت عباس(علیه السلام) در مرکز بخش مذهبی شهر قرار دارد. مدارس اسلامی و ساختمان‌های دولتی زیادی نیز در این شهر متمرکز شده‌اند. هر ساله در روز اربعین بسیاری از مسلمانان و شیعیان جهان جهت زیارت به این شهر مقدس می‌آیند.

تاریخچه

تا سال ۶۱ هجری قمری این منطقه بیابان بزرگی به نام‌ نینوا بوده‌است. بعد از واقعه عاشورا در سال ۶۱ هجری قمری، مسلمانان و به‌خصوص شیعیان به‌تدریج به این منطقه آمدند و پس از ساخت گنبد و بارگاه برای شهدای کربلا توسط حکومت آل بویه که حکومتی معتقد به خاندان پیامبر بود، به یکی از شهرهای مهم زیارتی عراق تبدیل شد.

اقتصاد

کربلا از ثروتمندترین و مهمترین شهرهای عراق است. زائرین اماکن مذهبی و کشاورزی، بویژه محصول خرما منابع اصلی درآمد آن است.

گردشگری

یکی از مهم‌ترین شهرهای زیارتی عراق و حتی جهان شهر کربلا است. مرقد مطهر امام حسین (ع) و حضرت عباس (ع)، باعث شده تا این شهر به یکی از قطب‌های گردشگری مذهبی در جهان تبدیل شود. در تمام طول سال شیعیان و محبان ائمه‌ی اطهار برای زیارت عازم این شهر می‌شوند اما در ماه‌های محرم و صفر، مخصوصا روزهای تاسوعا، عاشورا و اربعین حسینی تعداد زائران بیشتر می‌شود. عزاداری برای سیدالشهدا در ماه محرم هر سال باشکوه‌تر از سال قبل در این کشور برگزار می‌شود. یکی از بزرگ‌ترین تجمع‌های مذهبی جهان تجمع شیعیان و محبان ائمه‌ی اطهار در روز اربعین حسینی  است که هر سال باشکوه فراوان انجام می‌شود. 

برای خرید بلیط تهران نجف کلیک کنید.

هتل‌ها

دیدنی‌ها