کاظمین | Kadhimiya

مشخصات شاخص

کشور: عراق
جمعیت: ۱٬۵۰۰٬۰۰۰ نفر
پیش شماره تلفن: ۹۶۴+
ساعت:

شرح

کاظمین | Kadhimiya

شهر مقدس کاظمین، پس از نجف و کربلا، سومین شهر مقدس کشور عراق است. کاظمین یا کاظمیه یکی از محله‌های شمالی شهر بغداد است که در بخش غربی رود دجله در کشور عراق واقع شده است و رود دجله آن را از شهر بغداد جدا می‌کند. با ایلیا گشت همراه شوید.

معرفی شهر کاظمین

 وجود مسجد و آرامگاه امام هفتم شیعیان موسی کاظم(علیه السلام) و امام نهم محمد تقی(علیه السلام) در این محله  سبب نامگذاری این منطقه به کاظمیه است. اهمیت این شهر برای شیعیان سبب شده که برخی این منطقه را شهری مستقل به حساب آورند. بخش زيادي از بناهاي حرم و آستان کاظمین به دستور شاه اسماعيل صفوي ساخته شده و براساس كتيبه‌ای در سال 926 هجری قمری ساخت بنا به پایان رسیده است.
لازم به ذکر است بعضی از دانشمندان دینی شیعه مانند شیخ مفید و خواجه نصیرالدین طوسی در این شهر دفن شده‌اند.

موقعیت جغرافیایی و آب و هوایی

شهر کاظمین در مجاورت شهر بغداد قرار گرفته و امروزه به علت توسعه شهری به بغداد متصل شده است. بعلت قرار گرفتن این شهر در غرب رود دجله، بارندگی در بعضی از ایام سال مانند بهار، رگباری است. به دلیل همین بارشها، در عصر عباسیان بغداد و مناطق حاصلخیز حوالی آن به عنوان پایتخت و تفریح‌گاه حاکمان عباسی قرار گرفت.

مرکزیت علمی 

شهر کاظمین پیش از نجف مرکز علمی شیعیان بوده زیرا نواب اربعه امام زمان، در بغداد زندگی میکردند و آرامگاه‌شان نیز در همین شهر است. خواجه نصیرالدین طوسی به دلیل درگیری های دائمی بین شیعه و سنی در این شهر به نجف نقل مکان کرد، با رفتن او، مرکز علمی هم تغییر کرد. در زمان جنگ جهانی اول، این شهر مرکز مبارزات علیه انگلیس و حمله هایشان به عراق، بود. در آن دوران بین شیعه و سنی وحدت بسیار خوبی برقرار شده بود.

برای سفر به عراق می توانید بلیط هواپیما تهران نجف را از ایلیا گشت خریداری کنید.

دیدنی‌ها