جیپور | Jaipur

مشخصات شاخص

کشور: کشور هند
جمعیت: ۳,۰۷۳,۳۵۰
پیش شماره تلفن: ۹۱-۱۴۱+
ساعت:

شرح

جیپور یا جایپور، شهری که در شمال غربی هند واقع شده، شهری تاریخی و مرکز ایالت راجستان است. جایپور که معروف به شهر صورتی است نخستین شهر دارای طرح شهرداری در هندوستان بود. این شهر که در فاصله 256 کیلومتری دهلی پایتخت هند قرار گرفته، از مراکز مهم گردشگری در هند است. برای سفر به این شهر با ایلیا گشت همرا شوید.

معرفی شهر جیپور

خیابان اصلی در قسمت قدیمی این شهر یعنی (Pink City) در واقع بازار شلوغی است که رنگ صورتی بر دیوارهای آن خودنمایی می‌کند، و همان علت نامگذازی جیپور به شهر صورتی است. البته این رنگ در فصلها و اوقات مختلف روز متفاوت است و در اوج آفتاب و میانه روز به رنگ نارنجی روشن در می آید. هرچند رایج‌ترین زبان‌ها در شهر هندی و راجستانی هستندبا این وجود زبان‌های سنِدی، پنجابی و انگلیسی نیز رواج دارند.

تاریخچه

مهاراجه سوای جایسینگ دوم در سال 1727 این شهر را به عنوان آمبر که در واقع 11 کیلومتر از جیپور کنونی فاصله داشت پایه‌گذاری نمود. پس از آن در طی سال‌های 1727 تا 1767، نه بخش از این شهر گسترش یافت. در سال 1853 زماني كه قرار بود وليعهد انگلستان براي بازديد به شهر جيپور بيايد، شهر جيپور براي خوش آمد گويي وليعهد با رنگ صورتي نقاشي گرديد. افتتاح راه آهن مرتبط با دهلی در سال 1882 و نیز تاسیس مراکز آموزشی به روند پیشرفت سریعتر این شهر کمک شایانی نمود. و در نهایت در سال 1949 پس از استقلال از سیطره بریتانیا، شهر جیپور به عنوان مرکز ایالت راجستان معرفی شد و نقش اداری نیز به سایر نقش‌های این شهر افزوده شد.

گردشگری

اصلی‌ترین جاذیه گردشگری جیپور و یکی از مشهورترین نمونه‌های معماری راجپوت، قصر بادها یا مجموعه کاخ بنایی ۵ طبقه به شکل تاج کریشنا به رنگ صورتی و قرمز است. علاوه بر آن رصدخانه قدیمی یا مجموعه اخترشناسی جنتر منتر، کاخ هوا محل و دژهای ناهارگر و جایگر از نقاط دیدنی این شهر می‌باشد.

آب و هوا 

هرچند گاهی باران‌های موسمی در این شهر می‌بارد اما در واقع آب و هوای جیپور نیمه خشک است.

تورها

هتل‌ها

دیدنی‌ها