هاوانا | Havana

مشخصات شاخص

کشور: کوبا (Cuba)
جمعیت: ۲۱۴۱۹۹۳
پیش شماره تلفن: ۱۱(۵۳)+
ساعت:

شرح

هاوانا در واقع بزرگ‌ترین شهر و پایتخت کشور کوبا است که مهم‌ترین بندر و پیشتازترین شهر در اقتصاد کوبا محسوب می‌شود. این بندر زیبا و جذاب کوبایی که زمانی جزیی از مستعمارات اسپانیا به شمار می‌رفته، همچنان بافت قدیمی خود را حفظ کرده است. در جای جای این شهر ساختمان‌هایی به سبک اسپانیایی را می‌توان یافت و در خیابان‌هایی که حداقل متعلق به 50 سال پیش هستند می‌توان قدم زد. این روزها سواحل بی‌نظیر و آفتابی این بندر، مکانی برای جولان گردشگران امریکایی و اروپایی گشته است. همراه ایلیا گشت سفری به این شهر زیبای کوبایی داشته باشید. 

معرفی شهر هاوانا 

شهر هاوانا در واقع در سال 1515 میلادی توسط یکی از فاتحان اسپانیایی به نام دیگو ولازکز د کوئیار بنیاد نهاده شد. این شهر در ابتدا در سواحل جنوبی جزیره بنا شده بود اما به مرور زمان از بین رفته و تلاش‌های فراوان نیز برای یافتن آن بی‌نتیجه مانده است. اسپانیایی‌ها بین سال‌های 1514 تا 1519 شهرک‌های دیگری در سواحل شمالی جزیره ساختند و رفته رفته شهرک‌های دیگری نیز در این منطقه احداث شدند در حالی‌که دیواری شهر را احاطه می‌کرد. این دیوار نیز در سال 1863 تخریب شد تا اجازه گسترش بیشتری به شهر داده شود. در تمام شهر می‌توان ساختمان‌های به سبک اسپانیایی و معماری نئوکلاسیک و باروک را مشاهده نمود در حالی‌که حکومت استعماری اسپانیا بر قاره امریکا در اواخر قرن نوزدهم به پایان خود رسید. این شهر امروزه سومین شهر پرجمعیت در منطقه کارائیب محسوب می‌شود. 

اقتصاد

این شهر که محل استقرار کرسی دولت کوبا و پایگاه مرکزی وزارت‌خانه‌های مختلف و منطقه تجارتی و داد ستد کوبا به شمار می‌رود، مرکز استقرار سفرای بیش از 90 کشور جهان است. از همین‌رو اقتصاد آن با تجارت و داد ستد به سرعت رشد نموده و صنعت گردشگری آن نیز با بازسازی بیش از 10 درصد از مناطق تاریخی و قدیمی شهر رو به پیشرفت است. 

گردشگری

شهر قدیمی هاوانا با خانه‌های رنگارنگ و کوچه‌های تنگ و پر پیچ و خم، میدان کلیسای جامع، کلیسای جامع سنت کریستوبال، قلعه نظامی Real Fuerza، ساحل زیبای وارادرو، پارک زیر دریایی کایو پیدرا و شهر ترینیداد تنها بخشی از جاذبه‌های توریستی این شهر می‌باشند. 

جغرافیا

این شهر درست در جایی‌که خلیج مکزیک به اقیانوس اطلس متصل می‌شود، یعنی روبه تنگه فلوریدا و در شمال غربی جزیره کوبا واقع شده است. از میانه شهر نیز رودخانه آلمندراس که به تنگه فلوریدا می‌ریزد، جریان دارد. 

آب و هوا

هاوانا تحت تاثیر بادهای خاصی به نام بادهای بسامان و جریان‌های ساحلی گرم، دارای آب و هوای گرم و مرطوب می‌باشد. اقلیم این منطقه به اقلیم گرمسیری ساوانا در تقسیم بندی اقلیمی کوپن بسیار نزدیک است. 

هتل‌ها