گوا

Goa

درباره شهر

در حاشیه جنوب غربی هندوستان، شهری بندری و ایالتی به‌ نام گوا وجود دارد. بندر گوا به همراه شهر گوای کهنه یا شهر قدیمی که 40 کیلومتر از بندر گوا فاصله دارد محدوده شهر گوا را می‌سازند. کلمه گوا اقتباس از یک واژه سانسکریت است که در حماسه ماهابهاراتا هم آمده و در واقع این کلمه تلفظ پرتغالی این واژه است. با ایلیا گشت همراه شوید تا این شهر زیبا در هند را بهتر بشناسید.

معرفی شهر گوا

نخل‌های فراوان و درختان گرمسیری، تپه‌های سرسبز با کشتزارهای برنج در کنار رودهای فراخ طبیعت چشم نوازی را برای گوا فراهم کرده‌اند. همچنین سواحل وسیع و مراکز تفریحی ساحلی هند موجب جذب صدها هزار گردشگر داخلی و خارجی سالانه به این منطقه شده است. حکومت پرتغال که 451 سال در این منطقه طول کشید موجب پیدایش فرهنگ خاصی در تمامی شهرها و روستاهای آن شد. نام این شهر ممکن است از دو واژه “گوپاراشترا” و “گوواراشترا” به معنی مردم گاوبان گرفته شده باشد.

اقتصاد

اقتصاد مردم منطقه بیشتر بر پایه ماهیگیری و گردشگردی استوار است. سواحل زیبا، طبیعت سرسبز، امکان استفاده از مراکز تفریحی ساحلی و امکانات مطلوب گردشگردی با هزینه نسبتا کم از عوامل مهم جذب گردشگران در این منطقه است.

فرهنگ

سال‌ها سلطنت پرتغال بر این سرزمین بی‌اثر نبوده و هم اکنون نیز بسیاری از سالمندان این شهر به زبان پرتغالی صحبت می‌کنند. زبان کونکنی هم که زبان مرسوم آن مردم است، پر از واژه‌های پرتغالی می‌باشد. با این وجود در حال حاضر تعداد افراد پیرو مسیحیت و مسلط به زبان انگلیسی در این منطقه بیشتر از سایر مناطق هند است که باعث بروز تفاوت‌های چشمگیر این منطقه با سایر مناطق هند شده است.

جغرافیا

این ایالت از شرق و جنوب به ایالت کارانتاکا، از شما به ایالت ماهاراشتارا، از غرب به دریای عرب متصل است و در ساحل غربی هند در منطقه کونکان قرار گرفته است.

آب و هوا

بندر گوا در بیشتر سال آب و هوایی گرم و شرجی دارد. هرچند اوج بارندگی‌های این منطقه در ماه‌های ژوئیه و اوت می‌باشد اما فصل باران‌های موسمی از ماه ژوئن تا سپتامبر را در بر می‌گیرد. اواسط دسامبر تا اواخر فوریه را می‌توان فصل سرد منطقه دانست که شب‌ ها دمای هوا به 20 درجه سانتی گراد کاهش می‌یابد. در ماه می نیز شاهد گرم‌ترین روزهای سال هستند که دمای هوای به بیش از 35 درجه سانتی‌گراد می‌رسد.

مشخصات شهر

کشور: هند