کلمبو | Colombo

مشخصات شاخص

کشور: سریلانکا
جمعیت: ۷۵۲٬۹۹۳
پیش شماره تلفن: ۰۱۱(۹۴)+
ساعت:

شرح

کلمبو یکی از زیباترین و پیشرفته‌ترین شهرهای سریلانکا است که به‌عنوان بزرگ‌ترین شهر و مرکز تجاری این کشور نیز شناخته می‌شود. این شهر ساحلی زیبا که شاید زرق و برق سایر شهرهای ساحلی دنیا را نداشته باشد اما با جای دادن ساختمان‌های قدیمی اروپایی در دل خود که از دوران استعمار آن به یادگار مانده و با فرهنگ چند ملیتی‌اش، با آمیختگی اعجاب‌آور فرهنگ‌های شرقی و غربی در خود و با بازارهای محلی و محله‌های قدیمی و بومی‌اش، به یکی از شهرهای توریستی بسیار شلوغ سریلانکا تبدیل شده است. ایلیا گشت در این مقاله به معرفی این شهر زیبا پرداخته، با ما همراه شوید. 

معرفی شهر کلمبو

کلمبو شهری باستانی است که قدمت آن به بیش از دو هزار سال قبل برمی‌گردد. شهری که یک بندر طبیعی برای مبادلات تاجران رومی، چینی و مردم عرب بوده است. جالب اینجاست که نام این شهر حتی در خاطرات ابن بطوطه، جهانگرد معروف عرب و مراکشی نیز آمده است. وی در قرن چهاردهم از این شهر که با نام کلانپو شناخته می‌شده، دیدن کرده است. این شهر ساحلی زیبا در ابتدا قرن شانزدهم به اشغال نیروهای پرتغالی در آمد. پس از پرتغالی‌ها و در قرن هفدهم میلادی نیروهای هلندی آن‌را در چنگ خود درآوردند. نهایتا در قرن هجدهم این جزیره به تسخیر نیروهای بریتانیایی درآمد. واژه کلمبو را نیز پرتغالی‌ها برای اولین‌بار در سال 1505 میلادی بر روی این جزیره گذاشتند. جمعیت این شهر چند قومیتی را بیشتر سینهالی‌ها، مورها و تامیل‌ها تشکیل می‌دهند هرچند اقلیتی از چینی‌ها، پرتغالی‌ها، مالایی‌ها و هندی‌ها نیز در آن ساکن هستند.

گردشگری

موزه ملی شهر، باغ وحش دهیوالا، کلیسای سنت آنتونی، منطقه حفاظت شده پرندگان، مونت لاوینیا، موزه هنر عروسک‌های سنتی، بیمارستان قدیمی هلندی، موزه دوران تسلط هلندی‌ها، تالار قدیمی شهر، دریاچه بیرا، معبد گانگارامایا، تالار یادبود استقلال شهر، پارک Viharamahadevi و منطقه ساحلی گاله فیس گرین Galle Face Green از جمله جاذبه‌های این شهر تاریخی زیبا هستند.

جغرافیا

کلمبو در مناطق غربی سریلانکا و در نزدیکی شهر جایاواردنپورا کونه واقع شده است. این شهر که پایتخت سیاسی و تجاری سریلانکا است، به عنوان پر جنب و جوش‌ترین و شلوغ‌ترین شهر کشور شناخته می‌شود. 

آب و هوا

اقلیم این شهر در اکثر روزهای سال معمولا معتدل و خنک است و میانگین دمای آن 31 درجه سانتی‌گراد است. تنها در فصل باران‌های موسمی تغییرات چشمگیر آب و هوایی داشته که بین ماه‌های ژوئن تا سپتامبر به اوج خود می‌رسد. 

هتل‌ها

دیدنی‌ها