کالیفرنیا | California

مشخصات شاخص

جمعیت: ۳۹,۱۴۴,۸۱۸ نفر
پیش شماره تلفن: ۰۰۱
ساعت:

شرح

کالیفرنیا معروف‌ترین، پر جمعیت‌ترین (از هر 8 آمریکایی یک نفر اهل کالیفرنیا است ) و ثروتمندترین ایالت آمریکا است که در غرب این کشور واقع شده است. این ایالت از نظر وسعت نیز پس از آلاسکا و تگزاس ، پهناورترین ایالت آمریکا محسوب می‌شود.

وجه تسمیه

گفته می‌شود نام این ایلت ریشه اسپانیایی دارد و برخی معتقدند با ملکه‌ای بنام « کالیفیا» در رمان  Las sergas de Esplandián

مرتبط است برخی نیز نام این ایالت را برگرفته از کلمه عربی « خلیفه» می‌دانند.

محبوب ایرانی‌ها

می‌توان گفت بسیاری از ایرانی‌ها هنگام مهاجرت به آمریکا، این ایالت را به‌عنوان محل اقامت خود انتخاب می‌کنند.

نماد

نماد معروف کالیفرنیا، خرس خاکستری است که در حال حاضر نسل آن منقرض شده است.

اقتصاد

این ایالت  ۱۲ درصد جمعیت آمریکا را تشکیل می‌دهد و ۶/۹ درصد از کل گازهای گلخانه‌ای این کشور را تولید می‌کند. این در حالی است که تگزاس ۸/۵ درصد جمعیت این کشور را در خود جای داده اما ۱۲/۸ درصد گازهای گلخانه‌ای کشور را تولید می‌کند.

این ایالت بزرگترین سیستم آبی متصل جهان را دارد و سالانه بیش از ۴۹،۳۳۹،۲۰۰،۰۰۰ متر مکعب آب را مدیریت می‌کند. با این که این ایالت فقط ۱/۵ درصد از اقتصاد آمریکا را تشکیل می‌دهد اما صنعت کشاورزی آن بالاترین خروجی را میان دیگر ایالت‌های آمریکا دارا است بطوریکه ۸۰ درصد بادام‌ زمینی‌ جهان در این ایالت تولید می‌شود و پنجمین تامین‌کننده‌ی بزرگ غذا در جهان است. «شهر صنعت» در کالیفرنیا فقط ۲۱۹ نفر جمعیت دارد. این در حالی است که ۸۰ هزار شغل در این شهر وجود دارد. دفتر مرکزی ۳ شرکت (اپل، شورون و مک‌کسون) از ۲۰ شرکت بزرگ جهان که بالاترین درآمد را در جهان دارند، در کالیفرنیا قرار دارد.

 

 

دیدنی‌ها