بنتوتا | Bentota

مشخصات شاخص

کشور: سریلانکا
جمعیت: ۳۷,۰۰۰
پیش شماره تلفن: ۳۴(۹۴)+
ساعت:

شرح

بنتوتا یکی از زیباترین شهرهای ساحلی در قاره آسیا است که در جنوب کشور سریلانکا واقع شده و شهرت سواحل بی‌نظیر و زیبای طلایی آن در همه عالم پیچیده است. شهری که برای رسیدن به آن باید از دل جاده‌های سرسبز و جنگلی بسیار زیبایی عبور کرده و به سواحل زیبای دریا و رودخانه، با طبیعتی دست نخورده و بکر رسید. طبیعتی که بوی دارچین در تمام فضای آن آکنده است. این شهر که سالانه میلیون‌ها گردشگر را به خود جذب می‌کند، محلی برای گردهمایی غواصان، موج‌سواران و قایق سواران است. ایلیا گشت در این مقاله به معرفی این بهشت زمینی پرداخته، با ما همراه شوید. 

معرفی شهر بنتوتا

بنتوتا که نام خود را از داستان‌ها و افسانه‌های اسطوره‌ای گرفته است، در بسیاری از کتاب‌های تاریخی به وضوح می‌توان نام این شهر را دید. در قرن هفدهم که پرتغالی‌ها نفوذ گسترده‌ای در منطقه سریلانکا و آسیای جنوبی و هند داشتند، قلعه‌ای را در این شهر با نام پارانجی کوتاوا بنیاد نهادند که به معنی قلعه پرتغالی‌ها بود. این شهر مقر استقرار یکی از پنج معبد بسیار کهن و باستانی سریلانکا یعنی معبد کاند ویهاری است. امروزه این شهر توسط شورای شهر خود اداره شده و این شورا نیز مستقیما زیر نظر دولت محلی قرار دارد. هر کدام از این دولت‌های محلی زیر نظر شوراهای استانی و در نهایت تحت فرمانبرداری دولت مرکزی هستند. زبان رسمی شهر سینهالی است در حالی‌که زبان محلی مردم زبان تامیل است. 

اقتصاد

اقتصاد این شهر در درجه اول وابستگی شدیدی به صنعت توریسم و گردشگری و ورزش‌های آبی خود دارد. این شهر را به صورت غیر رسمی پایتخت ورزش‌های آبی سریلانکا نامیده‌اند. اما مردم محلی آن به کشت دارچین و ماهیگیری نیز مشغول هستند. سیستم حمل و نقل این شهر چندان هم پیشرفته نیست و برای گشت و گذار در شهر معمولا از دوچرخه استفاده می‌کنند. با این وجود یک فرودگاه محلی در شهر وجود دارد. 

گردشگری 

غیر از سواحل زیبای ماسه‌ای با نخل‌های طلایی و طبیعتی بی‌نظیر، بریف گاردن یا باغی که توسط دو برادر هنرمند سریلانکایی ساخته شده، مزرعه لاک‌پشت‌ها، قلعه هلندی و تماشای نهگ‌ها و دلفین‌ها از دیگر جاذبه‌های توریستی این شهر ساحلی می‌باشند.

جغرافیا

بنتوتا در جنوبی‌ترین بخش سریلانکا، در استان جنوبی این کشور و در همسایگی کلمبو و گاله واقع شده است. این شهر از معدود شهرهای است که در کنار خود هم رودخانه، هم دریا و هم جنگل را دارد.

آب و هوا

اقلیم این شهر بیشتر تحت تاثیر بادهای موسمی، استوایی شده است. هوای گرم و مرطوب از مشخصه‌های اقلیمی شهر بنتوتا است. 

هتل‌ها

دیدنی‌ها