بغداد | Baghdad

مشخصات شاخص

کشور: عراق
جمعیت: ۹٬۵۰۰٬۰۰۰ نفر
پیش شماره تلفن: ۹۶۴۱+
ساعت:

شرح

بغداد به‌ معنی هدیهٔ خدا، بزرگ‌ترین شهر و پایتخت کشور عراق است. این شهر مرکز استان بغداد است و دومین شهر بزرگ جنوب غربی آسیا محسوب می‌شود. با ایلیا گشت همراه شوید تا با این شهر آشنا شویم.

معرفی شهر بغداد

بغداد یکی از شهرهای تاریخی و فرهنگی جهان عرب و همچنین خاورمیانه به شمار می‌رود. در سرشماری سال ۲۰۰۸ میلادی، جمعیت این شهر ۹٬۵۰۰٬۰۰۰ نفر بوده است. رود دجله از مرکز این شهر می‌گذرد و در رونق بخشیدن به آن تاثیر زیادی داشته است.

تاریخچه

شروع تاریخ این شهر به دورهٔ حکومت عباسیان بازمی‌گردد؛ پیش از آن ساسانیان شهر تیسفون در نزدیکی بغداد امروزی را پایتخت خود کرده بودند. در آن دوره بغداد نام سرزمین کوچکی در نزدیکی تیسفون بود. این شهر در دوره حکومت عباسیان به پایتختی خلافت برگزیده شد و در همان زمان هم به شهرت رسید و به نماد سرزمین‌های اسلامی سده‌های میانه تبدیل گشت. 

بزرگترین شهر دنیا

بغداد در سال‌های ۷۷۵ تا ۹۳۵ میلادی بزرگ‌ترین شهر دنیا بوده‌ و احتمالاً نخستین شهر با جمعیت بالای یک میلیون نفر در دنیا نیز بوده‌ است.

تسخیر شهر

در جریان تسخیر سال ۲۰۰۳ عراق توسط ائتلاف بین‌المللی به رهبری ایالات متحده امریکا و بریتانیا، در ماه‌های مارس و آوریل سال ۲۰۰۳، این شهر تحت بمباران‌ شدید قرار گرفت و سرانجام در روزهای ۷ آوریل تا ۹ آوریل تحت کنترل کامل ایالات متحده درآمد. در غارت‌ روزهای پس از جنگ خسارت زیادتری به شهر وارد شد. با سقوط رژیم صدام حسین، شهر به اشغال سربازان ایالات متحده امریکا درآمد. مقامات نیروهای ائتلافی اقدام به ایجاد «منطقه‌ سبز» به وسعت ۸ کیلومتر مربع در قلب شهر نموده و از آنجا امور را اداره می‌کردند. سرانجام در پایان ژوئن سال ۲۰۰۴، مقامات نیروهای ائتلافی قدرت را به دولت موقت عراق تسلیم کرده و سازمان خود را نیز منحل نمودند.
در نهایت در دسامبر سال ۲۰۱۱ میلادی آخرین سربازان آمریکایی از این کشور خارج شدند.