دیوار بزرگ چین

حقایق دیوار بزرگ چین

۲۸ شهریور ۱۴۰۲ ۳ دقیقه

شاید برای خیلی از ما کشورهای آسیای شرقی و در راس آن کشور چین، کشور ناشناخته‌ها و سرزمین عجایب باشد. چین به عنوان کشوری که پرجمعیت‌ترین کشور دنیا لقب گرفته است، گردشگران بسیاری را از سراسر جهان به سوی خودش جذب می‌کند.برای یافتن پاسخ به سوالاتی درباره دیوار چین با ایلیا گشت همراه باشید.

دیوار بزرگ چین مثل دم اژدهایی پیچ در پیچ مسیر خودش را در مرزهای شمالی کشور پیش گرفته است. دیوار بزرگ چین همانطور که از اسمش معلوم است از شگفتی های معماری ست و اغلب به عنوان یکی از بزرگ  ترین عجایب سازه دست بشر نام برده می شود. قدمت دیوار بزرگ چین به بیش از ۲ هزار سال قبل برمی گردد زمانی که چین هنوز حتی کشوری متحد هم نشده بود.

اما این دیوار فقط یک دیوار بزرگ نیست و در واقع مجموعه ای از دیوارها و قلعه هاست. این دیوار به خاطر اهمیت تاریخی و فرهنگی ای که داشته در سال ۱۹۸۷ در لیست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت. اگر می خواهید حقایق و پیشینه این دیوار را بیشتر کشف کنید.

دیوار بزرگ چین

دیوار چین کجاست؟

اگر سفری به پکن داشته باشید از آنجا به راحتی می توانید به این دیوار دسترسی داشته باشید با این وجود این دیوار به غیر از اینکه در این شهر قرار دارد از هوشان و استان لیائونینگ در غرب می گذرد و به شهر جیایوگوان سیتی در شمال غربی کشور می رسد.

به طور کلی دیوار بزرگ چین از شمالی ترین مرزهای کشور دفاع می کند. در تحقیقات باستان شناسی سال ۲۰۱۲ مشخص شد که با احتساب همه سلسله هایی که بر روی این دیوار کار کردند این دیوار از ۱۵ استان می گذرد و از «سین ‌کیانگ» در شمال غربی تا مرز کره در شرق کشیده شده است.

خرید و رزرو تور چین با تضمین بهترین قیمت در ایلیا گشت 

دیوار چین چند متر است؟

اگر بخواهیم همه بخش های این دیوار که تا به حال ساخته شده را اندازه بگیریم تحقیقات جدید نشان می دهد که این دیوار ۲۱۱۹۶ کیلومتر طول دارد. معروف ترین و به اعتقاد برخی زیباترین بخش این دیوار در طول سلسله مینگ درست شده و در آن زمان این دیوار بین هاشان و جیایوگوان کشیده شد.

اگر فقط بخواهیم طول اصلی این دیوار را در نظر بگیریم که اندازه آن حدود ۳۴۶۰ کیلومتر است باز هم این دیوار رکوردار طولانی ترین دیوار دنیاست. اگر کنجکاو شدید تا بدانید این دیوار چه مقدار بلندی دارد باید بدانید که ارتفاع این دیوار بین ۴٫۵ متر تا ۱۱ متر متغیر است.

نحوه ساخت دیوار بزرگ چین

برخلاف نامش، دیوار بزرگ چین در واقع مجموعه ای از برج و باروهاست که برخی از آن ها در موازات همدیگر ساخته شده اند در حالی که برخی دیگر به صورت مدور و یا فقط دارای دیواره ای هستند. بخش های از دیوار هم از سدهایی طبیعی مثل رودخانه ها و کوه های بلند تشکیل شده است. صدها سال قبل از اینکه ساخت و ساز رسمی دیوار بزرگ چین شروع شود دولت های چینی قلعه هایی را در مقابل یکدیگر ساخته و برای درست کردن آن ها از خاک، چوب و سنگ استفاده کردند.

در ساخت و سازهایی که در طول سلسله مینگ انجام شده به جای سنگ از آجر استفاده شده که امروز این آجرها در پایه ها و دروازه ها به خوبی مشخص هستند. امپراتور کین شی هوانگ حدود ۳۰۰ هزار سرباز، زندانی و رعیت را برای ساخت این دیوار به کار گرفت. صدها هزار نفر از مردان در هنگام کار بر روی این دیوار جان خودشان را از دست دادند چون مجبور بودند که مصالح سنگین را بر روی پشت خود تا بالای کوه حمل کنند.

دیوار  چین چگونه ساخته شد؟

دیوار چین چه سالی ساخته شد؟

گفتن اینکه دیوار بزرگ چین دقیقا چه زمانی ساخته شد کمی سخت است چون امپراتوری ها و سلسله های زیادی در ساخت این دیوار دخالت داشته اند. به نظر می آید که اولین قسمت های دیوار در سال ۷۷۰ قبل از میلاد درست شده با این حال کار رسمی بر روی دیوار در سال ۲۲۱ قبل از میلاد در طی دوران سلسله «چین شی هوانگ» آغاز شد.

بیشتر چیزی که امروز از این دیوار باقی مانده دیواره ای به طول ۸۸۷۱ کیلومتر است که در دوران سلسله مینگ بین سال های ۱۳۶۸ تا ۱۶۴۴ ساخته شده است. به گفته راهنمای مسافرتی چین حدود ۲۰ دولت و سلسله در زمان های مختلف در ساخت دیوار بزرگ چین کمک کرده اند.

بهترین زمان بازدید از دیوار بزرگ چین

بهترین زمان برای دیدن این دیوار هفته های اول می و اکتبر (اردیبهشت و مهر) است اما در این زمان ها باید انتظار گردشگران زیادی را داشته باشید. در طول ماه های زمستان این دیوار کاملا سفید پوش می شود و تعداد گردشگران به طور قابل ملاحظه ای کاهش پیدا می کند. در طول این ایام کف دیوار کاملا لغزنده و هوا تا حدودی بادی است. پاییز یکی از زیباترین فصل ها برای بازدید از این دیوار است هوا مطبوع و عالی ست و علفزارهای کوهستانی چشم اندازهای جذاب و رنگارنگی را پدید آورده اند.

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *